Erdoğan ABD’nin geri çekilmesiyleTürkiye Suriye’de terörle mücadeleyi devralmaya hazır

Erdoğan ABD’nin geri çekilmesiyleTürkiye Suriye’de terörle mücadeleyi devralmaya hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'deki terörle mücadele görevini devralmaya hazır olduğunu, AB

Türkiye Ve Ukranya Ortak İHA Fabrikası Kuracak
CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan vefat etti
Erdoğan: Yunanistan ile ilgili sorunlar eşit şekilde çözülebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’deki terörle mücadele görevini devralmaya hazır olduğunu, ABD’li meslektaşı Donald Trump’ın Suriye’den asker alma kararına atıfta bulunduğunu belirtti.

Erdoğan, ABD Ticaret Odası ve Amerikan-Türk Konseyi üyelerine ev sahipliği yapan bir etkinlikte Erdoğan’ın bölgeden yönetişim ve güvenlik açısından bir boşluk bırakmamasını istedi. Sorumluluğu üstlenmeye hazırız ”dedi. Ankara.

Cumhurbaşkanı, “Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bir bölgenin oluşturulması çok önemli” dedi. “Türkiye, tüm terörist gruplara, özellikle bölgeye ve dünyaya büyük tehdit oluşturan Daesh’e karşı savaşmaya kararlı.”

PKK’nın Suriye kanadı olan ABD’nin ABD’ye yönelik gerginliği üzerine ABD-Washington ilişkileri konusunda Halk Koruma Birimleri (YPG) terörist grubu Erdoğan, Trump’ın girişimlerinin iki NATO müttefiki arasındaki gerilimi artırma çabalarını engellediğini söyledi.

“Trump’ın Suriye’deki son girişimi Türkiye-ABD ilişkilerini baltalamaya çalışanların planlarını bozdu” dedi.

Ancak, ABD’nin YPG’ye desteğinin devam etmesinin şüphesiz “sonuçları” olacağı konusunda uyardı.

“ABD maalesef Suriye’de YPG’yi desteklemeye devam etmeye karar verdi. Bu hamlenin sonuçlarının yakın gelecekte netleşeceğine inanıyorum” dedi.

Erdoğan, YPG ile ilgili olarak: “PKK / YPG terörist grubunu yerel sivillerle eşitlemek, Kürt kardeşlerimiz için en büyük hakarettir” dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkilerde Erdoğan, iki NATO müttefikiyle karşılaştıkları sorunları başarıyla çözdüğünü söyledi. Türkiye ve ABD’nin ortak çıkarlara dayanan güçlü, kapsamlı ve stratejik bir ittifakı olduğunu söyledi.

Erdoğan, Trump’ın iki ülkenin ikili ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarmayı teklif ettiğini de belirtti. “Memnuniyetle kabul ettim” dedi.

Aralık ayında Trump, DAEŞ’in burada mağlup edildiğini ilan ederek 2000’den fazla ABD askerini Suriye’den çekmeye şaşırtan bir karar vererek kendi ulusal güvenlik ekibini şaşırtmıştı.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgeyi müttefiklerin lojistik desteği ile kurmak istiyor ve ABD destekli YPG teröristlerinden arındırılması gerektiğini söylüyor.

Haziran ayında, Ankara ve Washington, YPG’nin Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’ten çıkarıldığını görecek bir yol haritası üzerinde anlaştılar. Türkiye, planın uygulanmasının ertelenmesinin sıkıntısını defalarca dile getirdi.

Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin militanların Münbiç’ten uzaklaştırılması için birkaç hafta bekleyeceğini söyledi. YPG teröristlerinin öncülüğünde ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDF), 2016’dan bu yana Münbiç’i kontrol etti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0