Suudi Arabistan Denetimden Daha Büyük

Bir habere göre, Suudi Arabistan, Türk müfettişlerin geçen hafta konsolosluğa giren Suudi gazeteci Jamal Khashoggi'nin kaderi soruşturması sırasında İ

Türkiye Uzay Ajansı
Phillip Cocu’dan istifa talebi
24 Temmuz Basın Bayramı

Bir habere göre, Suudi Arabistan, Türk müfettişlerin geçen hafta konsolosluğa giren Suudi gazeteci Jamal Khashoggi’nin kaderi soruşturması sırasında İstanbul’daki konsolosluğundaki kan alma materyallerini kullanmasına izin vermeyi reddetti.

Medyada yer alan haberlere göre, Türkiye ve Suudi Arabistan, Suudi gazeteci Jamal Khashoggi’nin geçtiğimiz hafta kaybolduğu İstanbul’daki Suudi konsolosluğu içinde gerçekleştirmeyi planladıkları bir denetime göre üst üste kilitlendi.


Riyad yetkililerini eleştiren 59 yaşındaki bir Washington Post eleştirmeni olan Khashoggi, 2 Ekim’de İstanbul’daki konsolosluğuna, Türk nişanlısı Khadija Cengiz’e evliliği için hazırladığı idari önlemler için görevine girdikten sonra görevini kaybetti.

Salı günü, Riyad Türk makamlarının Khashoggi’nin ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak İstanbul’daki temsilini araştırmasına izin vermeyi kabul etti. Ancak henüz araştırma yapılmadı.

Hükümet yanlısı Türk gazetesi El-Sabah, bunun Suudi yetkililerin sadece yüzeysel bir “görsel” soruşturmaya izin vereceğinden kaynaklandığını söyledi.

Türk tarafı, Suudi teklifini kabul etmedi ve gazete, Türk yetkililerin, kan izlerinin bulunmasına izin veren bir kimyasal olan luminol kullanarak binayı denetlemek istediklerini söyledi.

Luminol, adli tıp ve kriminoloji alanında ışığın, görünmeyen kanın halka etkilerini tespit etmek için kullanılır.İki taraf son günlerde yoğun diplomatik temaslarda bulundu.Raporlar, Türkiye cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalin’in iki ülke arasında ortak bir çalışma komitesi kurulacağını doğrulaması sonrasında geldi.

Aynı zamanda Suudi konsolosluğuna bağımsız dört 4 sivil otomobilin kimliğini belirtmeden 11 kişinin katılımıyla geliyor.

Merkeze vardıklarında, Khashoggi’nin kayboluşunu takip etmek için Suudi konsolosluğu binası önünde Türk ve uluslararası medya muhabirlerine açıklama yapmadılar.

İki Türk kaynağı Cuma günü daha önce yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’dan bir heyetin, Khashoggi’nin ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Bir kaynak, “Suudi Arabistan ile ortak bir çalışma grubu oluşturma çabalarının bir parçası olarak Türkiye’ye bir heyet geldi.” Dedi.Yarı resmi Anadolu ajansı, heyetin hafta sonunda Türk yetkililerle görüşmelerde bulunacağını söyledi.

6 Ekim’de bir Türk hükümetinin kaynağı, Khashoggi’nin konsoloslukta öldürüldüğünü söyledi. Kaynak, AFP ‘ye verdiği demeçte, “Ön incelemelere göre polis, gazetecinin özel olarak İstanbul’a gönderilen ve aynı gün ayrılan bir ekip tarafından öldürüldüğüne inanıyor.” Ancak Riyad, iddiaların “asılsız” olduğunu söyledi.