Tom Cruise: Televizyonunuzun ayarını hemen düzeltin

Tom Cruise: Televizyonunuzun ayarını hemen düzeltin

  Televizyon ayarlarının yanlış yapıldığını söyleyen ünlü aktör Tom Cruise, özellikle bir ayara dikkat çekiyor ve hemen düzeltilmesi gerektiğini

Dolar
Google’ın öyküsü
David Silva

 

Televizyon ayarlarının yanlış yapıldığını söyleyen ünlü aktör Tom Cruise, özellikle bir ayara dikkat çekiyor ve hemen düzeltilmesi gerektiğini söylüyor.

Tom Cruise’a göre televizyonunuzun ayarlarını düzgün yapmadığınızdan filmlerde kendisini en iyi şekilde izleyemiyorsunuz.

Chip’te yer alan habere göre Cruise, Mission Impossible: Fallout yönetmeni Christopher McQuarrie ile yaptığı bir yayında, hareket yumuşatmaya dikkat çekti.

Hareket yumuşatma, teknik olarak, “pembe dizi etkisi” olarak biliniyor. Ancak bu etkiye ne isim verirseniz verin, temel olarak televizyonunuzun sahneler (frame) arasındaki boşlukları doldurarak daha az hareket bulanıklığı ile daha yumuşak bir video oluşturmasını sağlıyor. Ne yazık ki hareket yumuşatma özelliği spor izlerken çok iyi olsa da, filmlerin daha kötü görünmelerine sebep oluyor.

Cruise ve McQuarrie, hareket yumuşatmaya karşı yayınlarını Top Gun: Maverick setinde yaptı. Cruise, hareket yumuşatmanın filmleri ne kadar kötüleştirdiğini açıklıyor.

Ara değerlemenin ne olduğunu ve ne yaptığını anlatan Cruise, çoğu yeni televizyonun varsayılan olarak bu özelliği aktif halde sunulduğunu belirtiyor. Daha sonra da McQuarrie, “hareket yumuşatmayı kapama” aramasını Google üzerinde nasıl yapabileceğinizi anlatıyor.

Rian Johnson, Edgar Wright ve Chris Nolan da daha önce bu özelliğe karşı seslerini yükseltmişlerdi.