Trump, Erdoğan’a Gülen teslim dosyasında çalıştığını söyledi.

    Dışişleri Bakanı Mouloud Gauchoglu, ABD Başkanı Donald Trump 'ın Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan' a verdiği demeçte, Washington 'un 2016' da

AB bütçesinde Türkiye kesintisi: İnsan hakları, demokrasi ve hukuk alanında gerileme var
2019’da Türkiye’yi ne bekliyor: Milli Piyango’ya endeksli kriz!
Ressam Ahmet Güneştekin’e Göre Para Varsa Sanat Önceliğini Alabilirsin Yoksa Kaybedersin

    Dışişleri Bakanı Mouloud Gauchoglu, ABD Başkanı Donald Trump ‘ın Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’ a verdiği demeçte, Washington ‘un 2016’ da başarısız darbe girişiminin arkasında bulunmakla suçladığı Türkiye ‘li ABD’ li avukat Fathullah Gülen ‘in iade dosyası üzerinde çalıştığını söyledi.

    “Arjantin’de Trump, Erdoğan’a Gülen’i ve diğer insanları teslim etmeye çalıştıklarını söyledi,” dedi Oglu, Doha’daki bir konferansa. 30 Kasım’dan 1 Aralık’a kadar düzenlenen G-20 zirvesinde iki liderin toplantısı ile ilgili olarak.

    Türk makamlarına göre, Türk yetkililer Cuma günü silahlı kuvvetlerin 200’den fazla üyesi için başarısız darbe girişimi ile ilgili olarak şüphelenilenlere yönelik yeni bir kampanya için tutuklama emri çıkardılar.

    Anadolu Ajansı, Türk savcılığının hâlâ dört kolonili ve beş teğmen albay da dahil olmak üzere, halen hizmette olan askerlere 219 tutuklama emri verdiğini bildirdi.

    Türk polisi, Cuma günü sabah saatlerinde, kendisine yönelen Türk cumhurbaşkanının eski müttefiki olan Gülen’in liderliğindeki gruba bağlı olduğuna inanılan şüphelilerin tutuklanması için baskın düzenledi.

Ankara hükümeti Gülen’i 2016 başarısız darbe girişimlerinin arkasında olmakla suçluyor.

Ancak Ankara hükümeti Gülen’e verdiği iddia edilen 48 kişinin tutuklanması için bir emir çıkarttı.

    Türkiye, Gulan’ın “terör örgütüne” “Fathallah Terör Örgütü” adını veriyor, ancak grubun takipçileri kendi gruplarının huzurunda ısrar ediyorlar ve hedefleri İslam’ı savunmak ve eğitimleri sekülerleştirerek hoşgörü ve inançlar arası diyaloga odaklanmak olduğunu söylüyorlar.

    Erdoğan ile Gülen arasındaki gerginlik, 2013 yılında yargının hükümeti devirmek için ne denediğini anlatan üç Türk hükümet bakanı ve Erdoğan’ın başbakan yardımcısı ailesine milyonlarca dolar rüşvet vermekle suçladı.

    Türkiye, 2016 yılında çok sayıda can kaybına yol açan, ancak başarısızlıkla sonuçlanan büyük bir darbe girişiminde bulundu ve Erdoğan, bu girişimde eski ortağı Gülen’i suçladı.