700 Esir Her Gün 10 Esiri Kılıcın Ucuna Sunuluyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, DEAŞ'ın elinde 700 esir bulunduğunu ve teröristlerin her gün 10 esiri infaz etmekle tehdit ettiğini söyledi. Rus

Manny Diaz explains why he took the Temple job and why he’s coaching in UM’s bowl game
Dünya Kupası 2022 futbol taraftarları için ev sahibinden kötü haber, Katar alkol vergisini ikiye katladı
Google’ın öyküsü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, DEAŞ’ın elinde 700 esir bulunduğunu ve teröristlerin her gün 10 esiri infaz etmekle tehdit ettiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya merkezli düşünce kuruluşu Valdai’nin 15’inci yıl etkinliğinde ülkenin uzun dönem kalkınma planlarından bahsetti. Suriye ve güvenlik meselesine değinen Putin, DEAŞ’ın ABD ve Avrupa vatandaşları dahil 700 kişiyi rehin olarak tuttuğunu ve ültimatom verdiğini söyledi. Putin, DEAŞ’ın her gün 10 esiri idam etme tehdidinde bulunduğunu da belirtti.

Fırat Nehri’nin doğusunda ABD’nin PYD/PKK’yı destekleyerek bölgeyi DEAŞ’tan temizleme planına değinen Putin, “Bölgede birçok sorun var. Şimdi Fırat’ın sol kıyısında neler olduğunu görüyoruz, meslektaşlarımız da biliyor. Bu toprak bizim Amerikan ortaklarımızın koruması altında, PYD militanlarına güveniyorlar. Açıkçası bu işe yaramadı, DEAŞ üyeleri çeşitli yerlerde hala varlar” dedi.

“Türkiye, Suriye krizinin çözümüne yardım etti”

Suriye’deki durumu ele alan Putin, askerden arındırılmış bölgenin kurulmasının halen devam ettiğini kaydetti. Suriye krizinin çözümüne yardım ettiğini belirttiği Türkiye’ye teşekkür eden Putin, Ankara’nın Suriye’nin İdlib bölgesi üzerindeki yükümlülüklerini yerine getirdiğine dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ile Batı ülkeleriyle ilişkilere de değindi. Özellikle ABD ile ilişkilerden bahseden Putin, Washington yönetiminin Rusya ile işbirliğine hazır olduğunu ve Amerikan kamuoyundaki Rusya düşmanlığının sona ereceğini ümit ettiğini söyledi.

“En hızlı füze hazır”

Putin, Rusya’nın Avangard hipersonik füzelerini yerleştireceğini de belirtti. Söz konusu silahın diğer bütün hipersonik silahlardan daha gelişmiş olduğuna dikkat çeken Putin, bütün rakiplerin geride bırakılarak, korkacak bir şeyin olmadığını söyledi.

Irak ve Şam İslam Devleti

(kısaca IŞİD; Arapça:, ed-Devlet’ül İslâmiyye fi’l Irak ve’ş Şam[34]) veya 2014’ten beri kullandığı resmî isimle İslam Devleti (kısaca İD; Arapça: ed-Devlet’ül İslâmiyye), ağırlıklı olarak Irak ve Suriye’de etkinlik gösteren, bu bölgede hilâfet devleti kurmak amacıyla güvenlik güçlerine ve sivillere karşı eylemler yapan yasa dışı, silahlı ve ele geçirdiği topraklardaki meşruluğu hiçbir ülke tarafından tanınmayan Selefi cihatçı örgüt.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler ile aralarında ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, Kanada’nın da bulunduğu pek çok ülke tarafından terör örgütü olarak tanınmaktadır.

Eski adının Arapçadaki kısaltmasının (, Arapça telaffuzu: Da’iş) okunuşunun Latinizasyonu olan Daeş ya da Deaş adlarıyla da bilinir (kısaltma değil, kısaltmanın okunuşu olduğundan küçük harfle yazılması gerekse de, büyük harfle yazılışı da kullanılmaktadır).

Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle dünyanın en zengin yasa dışı silahlı örgütleri arasında sayılmaktadır.

Irak Savaşı’nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında el-Kaide’ye bağlılığını ilan eden örgüt bir süre sonra Irak el-Kaidesi adını aldı. Şubat 2014’te, sekiz aylık uzun bir güç mücadelesinden sonra, el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu.