Türkiye ve ABD, Münbiç yol haritasındaki çalışmalarını hızlandırdı: Türkiye Dışişleri Bakanı

Türkiye ve ABD, Münbiç yol haritasındaki çalışmalarını hızlandırdı: Türkiye Dışişleri Bakanı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 6 Şubat'ta yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki YPG militanlarından Münbiç kasabasından kurtulmak için

Malazgirt Savaşı
Erdoğan Seçimlerde Tekrar Başarılı Olmak İçin Ne Yaptı?
Hello world!

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 6 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyindeki YPG militanlarından Münbiç kasabasından kurtulmak için yol haritasının uygulanmasının hız kazandığını söyledi.

“Geçmişe kıyasla bir hızlanma oldu … Özellikle ABD yönetimi ve Dışişleri Bakanı [Mike] Pompeo, bu [yol haritasının] derhal uygulanmasını istiyor” dedi.

Ancak ilerlemeye rağmen, Çavuşoğlu, ABD’yi yol haritasındaki yavaşlamadan sorumlu tutan yol haritasının “tam ve hemen uygulanması gerektiğini” söyledi.

Türkiye, YPG’yi Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak listelenen yasadışı PKK’nın bir parçası olarak görüyor. Ancak ABD, Kuzey ve Doğu Suriye topraklarında ISIL ile mücadelede YPG’yi destekledi ve silahlandırdı.

Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bir bölgedeki Çavuşoğlu, konuyla ilgili somut fikirlerin henüz ortaya çıkmadığını ve Türkiye’nin Rusya ile görüşmelerde bulunduğunu ve ABD ile koordine etmeye çalıştığını söyledi.

“Güvenli bir bölge” hakkında ne anladığımız önemli. Yani, teröristleri koruyacak bir tampon bölge öngörülürse veya istenirse, biz buna karşıyız ”dedi.

Türkiye, bazı ülkelerin Suriye’deki radikal gruplarını, geçen yıl Ankara ve Moskova tarafından ülkenin Idlib’in son muhalefet kalesinde silahsızlaştırılmış bir bölge oluşturmak üzere imzaladığı bir anlaşmayı ihlal etmeleri için teşvik ettiklerini biliyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı, Ankara ve Washington ‘un ABD’ nin Suriye ve Türkiye ‘nin güvenlik endişelerinden çekilmesiyle ilgili ortak çabalar yürüttüğünü de belirtti.

İkincisi’nin savaşın yıktığı ülkeden çıkarılmasını koordine etmek için Ankara ile Washington arasında ortak bir görev gücü oluşturulduğunu söyledi.

Günün erken saatlerinde, ABD liderliğindeki koalisyon üyesi ülkelerden ISIL’i yenmek üzere dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada Çavuşoğlu, Suriye’deki terör grubunun kalıntılarını ve ABD birliklerinin geri çekilmesini ortadan kaldırmak için koordineli bir çaba çağrısında bulundu bölgeden.

Toplantıya, “Teröristler tarafından Suriye’nin toprak bütünlüğünü baltalamak için kullanılabilecek elektrik süpürgelerinin önlenmesi ve komşuların ulusal güvenliğinin sağlanması önem taşıyacak” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Irak ve Suriye’de istikrar için çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

“Başkan Trump’ın ABD birliklerinin Suriye’den çekileceğini açıklaması Amerika’nın savaşının sonu değil. Sizinle birlikte ücret almaya devam edeceğiz ”dedi. “Eski bir savaşta yeni bir aşamayı temsil ediyor.”

79 üyeli koalisyon, IŞİD’in uluslararası güvenliğe verdiği tehdidi azaltmak için 2014 yılında kuruldu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0