Türkiye, Kaçak Bir Suçlu Ürdün Hükümetine Teslim Etti

Türk hükümeti, hile hükümeti, vergi kaçakçılığı ve sahte tütün ürünleri üretimi konusundaki tutumu nedeniyle Ürdün hükümetine bir kaçak zanlısı teslim

Dolar Merdiveni Tırmanıp Geri Dönmek İstemez
Dolar Düştüğüne Rağmen Elektrik faturasında indirim Olur Mu?
BM uzmanları: İran’dan gelen yakıt Yemen isyancılarının savaşını finanse ediyor

Türk hükümeti, hile hükümeti, vergi kaçakçılığı ve sahte tütün ürünleri üretimi konusundaki tutumu nedeniyle Ürdün hükümetine bir kaçak zanlısı teslim etti. Şüpheli Awni Mutayeh, Ürdün güvenlik yetkililerinin sahte sigara üretmek için fabrikalara ve depolara basması sonrasında Temmuz ayında Lübnan’a kaçtı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi savcısı daha sonra, 30 kişiyi davadan tutuklamaya ve 2004 yılından beri yasadışı faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen Muti de dahil olmak üzere taşınır ve taşınmaz mallarını dondurmaya karar verdi.

Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi, İnterpol’den kendisini tutuklamasına ve uluslararası polisin “kırmızı bültenine” adını koymasını istemişti.

Mahkeme, Mutaye’nin büyük miktarlarda ödeme yapması gerektiğini belirterek, hükümetten 177 milyon Ürdün dinarı (255 milyon dolar) ödemesi gerektiğini belirtti ve bu da büyük miktarda gümrük vergisi ve vergi kaçakçılığı anlamına geliyor.

Davası, Ürdün ekonomisine zarar verme suçlamalarıyla yetkilileri onu takip etmeye zorlayan Ürdün kamuoyunu gündeme getirdi.

Fakat Türk hükümeti işbirliği yapıp onu tutuklandı.