Dünya Arapça Günü

Arapça dünyanın en önemli dillerinden biridir, Birleşmiş Milletlere göre dünyadaki altıncı dildir. Arapça yirmi sekiz karakterden oluşmaktadır. 12,

Türk Eski Futbolcu Olan Nihat Kahveci
Türk Hava Yolları
How the UAE’s Lobbying Instrument Works Abroad


Arapça dünyanın en önemli dillerinden biridir, Birleşmiş Milletlere göre dünyadaki altıncı dildir.

Arapça yirmi sekiz karakterden oluşmaktadır. 12,3 milyon kelime ile sağdan sola İbranice ve Farsça olarak yazılmaktadır.

Araplardan gelen bütün Müslümanlar arasında yüce statüsüne ek olarak resmi dil ve ilk Arap ülkelerinin ilki, diğerlerinin ise dua dili olması, Kur’an-ı Kerim ve diğer ibadet ve ibadetlerin okunmasıdır.

Dünya Arapça Gününün kutlamaları için bir gün UNESCO tarafından belirlendi. Arap dilinin bir neticesi olarak ve tarihin korunması ve bilimin farklı medeniyetlerden modern çağa aktarılmasındaki öneminin ve rolünün bir işareti olarak. Anma 2012 yılında başladı ve her yıl 18 Aralık, Arap Dili Uluslararası Günü olarak seçildi.

Dünya Arapça Günü, dünya dilini Semitik dillerden birine çekmeyi amaçlamaktadır. Arap ve Müslüman bilim adamları Yunanlılar, Romalılar ve Yunanlıların bilimlerini, sanatlarını ve edebiyatlarını çevirdikten sonra, Avrupa’nın bir cehalet ve karanlık denizinde yutulduğu bir zamanda ona çok şey eklediler.

Arap dili harika bir yere sahiptir ve yaygın bir şekilde yayılmıştır, çünkü Kur’an-ı Kerim dilidir. Arapça birçok Hıristiyan kilisesinde tanınır ve birçok Hristiyan ve Yahudi din kitabı yazmıştır.