Bu Gün Azerbaycan’ın Bağımsızlığın Günü

Sovyetler Birliği'nin dağılması sürecinde kendi geleceğini ikinci kez belirleme şansı yakalayan kardeş Azerbaycan, bugün bağımsızlık gününü kutluyor.

LASK Linz Beşiktaş maçı
Ekrem İmamoğlu : Bana tatil de yakışıyor
Hollanda basınından:Cocu, İstanbul’a Gittiğinden İtibaren Sürekli Ateş Altında Oldu

Sovyetler Birliği’nin dağılması sürecinde kendi geleceğini ikinci kez belirleme şansı yakalayan kardeş Azerbaycan, bugün bağımsızlık gününü kutluyor.

  1. yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından, Azerbaycan halkı son yüzyılda ikinci kez kendi geleceğini belirleme şansı yakalayarak bağımsızlığını ilan etti. Bu Azerbaycan siyasi tarihinde ikinci bağımsızlık zaferi oldu.

Azerbaycan Ali Meclisi, 18 Ekim 1991 oturumunda tarihî, ”Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı” anayasal tasarısını oybirliği ile kabul etti.

29 Aralık 1991 yılında Azerbaycan’da halkoylaması yapılarak tek bir soru soruldu; ”Siz ‘Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı’ anayasa tasarısını onaylıyor musunuz?”.

Bu süreçte Azerbaycan halkı Azerbaycan’ın bağımsızlığından yana oy kullandı.

Sovyetler Birliği’ne 1920 yılında katılan ülke, 18 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını ilan etti. Mecliste yapılan oylamada oy birliğiyle Azerbaycan’ın bağımsızlığı yönündeki kararı kabul edildi.

REFERANDUMLA GELEN BAĞIMSIZLIK

29 Aralık’ta ise söz konusu kararla ilgili halk oylaması yapıldı. Referanduma katılan halkın büyük çoğunluğunun oyları ile ülke bağımsızlığını ilan etti.

İLK TANIYAN ÜLKE TÜRKİYE

Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke ise Türkiye oldu. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerse, “iki devlet tek millet” anlayışı çerçevesinde bugüne kadar bozulmadan geldi.

Mayıs 1992’de Azerbaycan Millî Meclisi, Üzeyir Hacibeyov’un bestesi ve Ahmet Cavad’ın şiiri ile Azerbaycan İstiklal Marşı’nı onayladı.

Hemen ardından, parlamento tarafından, 3 renkli ve ay yıldızlı Devlet Bayrağı ve Devlet Arması onaylandı.

Sovyetler Birliği egemenliğine gireren ilk bağımsızlığını kaybeden Azerbaycan, böylece 18 Ekim 1991 yılından itibaren yeniden bağımsız bir ülke oldu ve bugün Azerbaycan’da millî bayram ilan edildi.

Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü – Serdar ÜNSAL

MENİM BİR ŞEYİM YOK VAR BİR GURU CANIM

O DA SANA KURBAN OLSUN AZERBAYCANIM

A MENİM ŞİİRİN GÖZEL ÖZGE DİYARIM

BU YÜZ YOL KURBANDI SENE BU CANIM

Üniversite yıllarında okurken 1976’ lar da filan bütün defter ve kitaplarımın üzerine şöyle yazmıştım ”ESİR AZERBAYCANLI SERDAR ÜNSAL” Bir gün sınıfta Esir Türklerden söz açılmıştı dilbilgisi hocası ile tartışınca ortalık karıştı hemen polis çağırmış haksız yere Münever isimli bir bayan arkadaşımızı polise vererek “Bu kız ETKO üyesi(Esir Türkleri Kurtarma Ordusundan ) beni tehdit etti diyerek arkadaşımızı 3 ay ceza evinde yatmasını sağlamıştı..

Tek Suçu Sovyet boyunduruğunda olan Türklere özgürlük istemekti. Biz Türk olarak Türklere özgürlük isterken onlarda Türk olmayanlara özgürlük istiyorlardı..! Ne garip değil mi?

Aradan yıllar geçti ve Esir Azerbaycan bağımsız oldu. 1991 yılında Aydın Deniz’le Temmuz ayında Azerbaycan’a yaptığımız gezide Halk Cephesinin kurultayına katılmıştık. Kurultay da rahmetli Elçibey yaptığı konuşmada Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etme zamanının geldiği söyleyerek herkesin bundan sonra yapılacak işleri konuşmaya davet ediyordu. Ve Ekim ayında bağımsız Azerbaycan ilan edildi.

İlk tanıyanda Türkiye oldu. O günü unutmak mümkün değil. Nahcıvan devlet konuk evinde bir toplantı vardı. Haber geldi. ilk tanıyan Türkiye oldu diye herkes sevinçten ağlıyordu. Böylece bağımsızlık gerçekleşti. Azerbaycan’ın o gün yükselen bayrağı bir daha inmedi. Bayrağı Elçibey den devralan Merhum Haydar Aliyev daha ileri götürdü. Bugünde sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev daha ileri götürmek için çalışıyor. 20 yıldır üç renkli bayrak dalgalanıyor bir daha inmemek üzere.

Bugün dünün Esir Azerbaycan’ının 20. Bağımsızlık yıl dönümünü kutluyoruz.

Bağımsız hür Azerbaycan’ın hürriyetine kavuştuğu bu günü kutlarken hem sevinci, hem de hüznü yaşıyoruz. Çünkü toprakların 3/1 işgal altında. Türk düşmanı olan Ermenilerin işgal ettiği topraklar Kanayan yaramız Dağlık Karabağ inşallah 21.

Bağımsızlık yıldönümünde azad olur.

20 yılda büyüyen güçlenen ve zenginleşen Azerbaycan artık 20 yıldır topraklarından uzak yaşayanları topraklarına kavuşturur diyoruz.Unutmayalım ki “Vatan suyla değil kan ile sulanınca vatan olur..” vatan hasretiyle yanan bir milyon kaçkının hasretini dindirmek zamanı geldi ve geçiyor bile…

AZERBAYCANIN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ (18 EKİM 1991) KUTLU OLSUN. BÜTÜN TÜRKLER BİR OLSUN,BAYRAĞIMIZ VAR OLSUN. YAŞASIN TÜRKİYE AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ KAHROLSUN ERMENİLER…