Haftar, çatışmaları takiben 19 kişiyi Daeş esaretinden kurtardı

Haftar, çatışmaları takiben 19 kişiyi Daeş esaretinden kurtardı

BİNGAZİ: Kendi tarzındaki Libya Ulusal Ordusu (LNA), kuvvetlerinin Libya merkezindeki saldırılar sırasında Daesh militanları tarafından kaçırılan yakl

Manny Diaz explains why he took the Temple job and why he’s coaching in UM’s bowl game
Okullara yeni tatil düzeni

BİNGAZİ: Kendi tarzındaki Libya Ulusal Ordusu (LNA), kuvvetlerinin Libya merkezindeki saldırılar sırasında Daesh militanları tarafından kaçırılan yaklaşık 20 kişiyi serbest bıraktığını söyledi.

 

Sözcü Ahmed Al-Mesmari Salı günü yaptığı açıklamada, Mareşal Halife Hafter’in önderliğindeki LNA güçleri ve Güney Sabha kentinden 70 kilometre uzaklıktaki Ghadwua köyündeki Daesh militanları arasında çatışmaların patlak verdiğini söyledi.

 

Bir askeri yetkili, geçen ay Al-Fuqaha ve Tazerbu kentlerinden en az 21 kişinin kaçırıldığını söyledi; ikisi kaçmayı başardı ve diğerlerinin yerlerini bildirdi. Yetkili, medyaya brifing verme yetkisi olmadığı için anonimlik koşuluyla konuştu.

Daesh militanlarının geri kalan 19 kişiyi tarım arazisindeki konteynerlerde tuttuğunu ve çatışmaların bir asker öldürdüğünü söyledi.

DAEŞ, 2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana kargaşada Libya’da faaliyet gösteriyor. Grup, 2015’te kıyı şehri Sirte’nin kontrolünü ele geçirdi, ancak 2016’da geç saatlerde ABD’nin hava saldırılarıyla desteklenen yerel kuvvetlere kaybetti.

Güvenlik önlemleri

Asharq Al-Awsat, Libya Ulusal Anlaşma Hükümeti İçişleri Bakanı Fathi Bashaagha, Pazar günü Trablus’taki bakanlığındaki mali yolsuzluğun kabul edildiğini ve başkentte bulunan milislerin güvenlik güçleriyle birleştirilmesinin çağrısında bulunduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı, “devletin bel kemiği, bu yüzden ülkenin dayandığı şartlar altında tüm silahlı grupları bakanlığın kanatları altında bir araya getireceğiz” dedi.

Bakan ayrıca, Trablus ve banliyölerinde güvenlik sağlama planını hazırladığını ve 2019’un ilk yarısına başvurmayı umduğunu söyledi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0