Honda ‘Türkiye’yi terk etmiyoruz’ diyor

Honda ‘Türkiye’yi terk etmiyoruz’ diyor

Honda Türkiye genelindeki genel müdür yardımcısı Salı günü yaptığı açıklamada, Honda'nın Japon otomobil üreticisinin küresel operasyonlarını incelemes

Cam kenarında seyahati sevenlere kötü haber: ‘8 kat fazla risk altındalar’
İndirim marketi yoksulluktan zenginleşti
Trump, Suriye’den çekilme için hiçbir zaman çizelgesi vermiyor, Kürtleri korumak istiyor

Honda Türkiye genelindeki genel müdür yardımcısı Salı günü yaptığı açıklamada, Honda’nın Japon otomobil üreticisinin küresel operasyonlarını incelemesiyle çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Türkiye’de satış, pazarlama ve planlamadan sorumlu olan Bülent Kılıçer, Anadolu Ajansına “Honda Türkiye’yi terk etmiyor” dedi.

Kılıçer, “Üretim kapasitesinin optimize edilmesi ve üretim verimliliğinin arttırılması gerekliliğini göz önünde bulundurarak küresel üretim sistemimizi ve kabiliyetimizi gözden geçiriyoruz” dedi.

Kılıçer, Honda Cumhurbaşkanı Takahiro Hachigo’nun Salı günü düzenlediği basın toplantısında duyurduğu gibi, 2021’in sonunda mevcut Civic Sedan’ın üretimini durduracağını yineledi.

Kılıçer, üretimi durdurma kararının Türkiye ekonomisi ile hiçbir ilgisi olmadığını belirterek, Türkiye’de 20 yıl otomobil ürettikten sonra Honda’nın son yıllarda otomobil satışlarında etkileyici sonuçlar gördüğünü sözlerine ekledi.

Kılıçer, “Yapıcı diyaloğun” devam edeceğini belirterek, “Türkiye’deki paydaşlarımız Türkiye’deki faaliyetlerimizi sürdürecek” dedi.

Kılıçer, “Aldığımız kararlara ve bu kararların olası etkilerine çok şeffaf bir yaklaşım izleyeceğiz” dedi.

 

Türkiye’nin kuzeybatı Kocaeli ilinde bulunan fabrika, Honda’nın Avrupa’daki ikinci otomobil üretim tesisidir. Honda Gebze fabrikası toplam 292.297 metrekarelik alanda kurulmuştur. Honda Türkiye şu anda yılda 38.000 adet üretiyor.

Honda Salı günü, 2021 yılında İngiltere’deki tesisini durduracağını, bunun 3.500 kişiyi riske attığını ve 29 Mart’ta Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla İngiliz ekonomisine bir darbe daha yaptığını söyledi.

Açıklamada, şirket, tesisi 2021 yılına kadar kapatma kararı için “küresel otomotiv endüstrisindeki benzeri görülmemiş değişiklikleri” gösterdi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0