Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

  Mustafa Kemal Atatürk kimdir? Mustafa Kemal Atatürk (19 Mayıs 1881, Selanik – 10 Kasım 1938, İstanbul), Türk Kurtuluş Savaşı'nın askeri ve si

Ramazan Bayramında Türk Gelenek Ve Görenekleri
Trabzonspor 51 Yaşında
Bayram tatilinde trafik kazalarında kaç kişi hayatını kaybetti ?

 

Mustafa Kemal Atatürk kimdir?

Mustafa Kemal Atatürk (19 Mayıs 1881, Selanik – 10 Kasım 1938, İstanbul), Türk Kurtuluş Savaşı’nın askeri ve siyasi lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve 1923’ten 1938’e dek görev yapmış ilk Cumhurbaşkanı, Türk Ordusu Mareşali ve daha öncesinde bir Osmanlı paşası.

Atatürk Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusuna hizmet veriyordu; Çanakkale Cephesi’nde albaylığa, Sina-Filistin Cephesi’nde ise Yıldırım Orduları (7. Ordu) generalliğine atanmıştır. Savaşın sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilgisini takiben Türk Kurtuluş Savaşı’ndaki Türk Ulusal Hareketi’ne önderlik etmiştir.

Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Hükûmeti’ni kurmuş, askeri eylemleriyle İtilaf Devletleri tarafından gönderilen askeri güçleri bozguna uğratmış ve Türk milletini zafere götürmüştür. Atatürk daha sonra eski Osmanlı İmparatorluğu’nu modern ve seküler bir ulus devletine dönüştürmek için politik, ekonomik, toplumsal ve kültürel reformlar başlatmıştır.

 

Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edildi. İlköğretim ücretsiz ve zorunlu hale getirildi. Kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Köylülerin sırtına yüklenen ağır vergiler azaltıldı. Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazi” unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni Halk Fırkası adıyla kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

 

Mustafa Kemal Atatürk lideri

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.

Atatürk nasıl bir insandı?


Atatürk iyi bir liderdi ama Osmanliyi yani Türkleri kurtarabilmek icin fedakarliklarda bulundu ama iyi ama kötü. Türkiye Cumhurriyetini kurdu. Saygi gösterilecek bir adamdir ama bu amaya dikkat edin; Atatürkşu anpartisinin oldugu durumu kalkip görse ordaki herkezin yüzüne tükürürdü.

 

Ismettin inönü yok serefsiz bir insandi, cogu seyi onun yüzünden kaybettik. Ben birincisi bu Atatürün heykellerinin ve resimlerinin her yerde her köse basinda olmasindan rahatsizim cünkü Atatürk ün mezari anitkabirdedir eger ona saygi göstercekseniz mezarina gidip dua okursunuz.

 

O heykeller insan yapiti birseydir yani icinde Atatürk yoktur putperestlere duyurulur. Heykeli olur söyle güzel ahim sahim birsey, izmirdeki gib ama bu heryerde olursa degeri kalirmi? Resimleri her sinifta ya da ders kitaplarinin en ön sayfasindadir, bunuda yanlis buluyorum cünkü kücük yaslardan intibaren insanlar Atatürke tapmaya basliyorlar, ben sahsen 5-6. sinifa gelene kadar Peygamber efendimizin (SAV) dogum ve ölüm tarihini bilmiyordum ama bize ilkokulda Atatürk ün hayatini ezberlettirdiler.

Yani bu konusmalarimda Atatürkün kendisiyle bir sorunum yok sadece Atatürkü ilahlastirmaya calisan zihniyete karsi sorunum var ve birsey daha. Bu heykel Isleri sadece bir ülkede var oda begenmediginiz Kuzey kore, liderleri öldügü zaman zorla aglayanlar varya onlar…

Mustafa Kemal Atatürk, nasıl bir önderdir?

Mustafa Kemal Atatürk, egemenlik hakkının millete olması gerektiğini savunan, padişahlığa karşı çıkan, bugün özgür ve demokratik bir ülkede yaşamamızı sağlayan ön önemli lider ve devlet adamıdır.

Aynı zamanda, bazıları Mustafa Kemal Atatürk’ün ezici olduğunu görüyor.

Atatürk’ün (1881-1938) tarih anlayışında, devrindeki dünya tarihçilik anlayışı ile Osmanlı tarihçiliğinin etkileri olduğu görülmektedir. O, hem faydacı (öğretici, pragmatik) tarihçilik ve modern tarihçilik anlayışlarını savunmuş hem de “Türk Tarih Tezi”nin oluşması işi ile doğrudan ilgilenmiştir’. İslâm tarihi hakkındaki bilgilerinde bu anlayışlarının tesiri olmuştur.

Mustafa Kemal´ın İslam Dinine karşı Düşmanlığı…

Kuran: “Gökten indiği sanılan kitapların doğmaları” …Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. M. Kemal

“Din, körü körüne bağlanmaktır.” Gerçekte dinleri konusunda halkın hiçbir fikri yoktur, din dediği şey, bilinmeyen inanç dizgelerine ve gizle karışık emellere kör bağlılıktan başka birşey değildir

“Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar (!)” Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerin cehaletlerinin yardımıyla utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur. M. Kemal,

Mustafa Kemal Atatürk eleştiri ve övgü arasında…….

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0