Turizm sektöründe kayıplar sürüyecek mi?

Turizm sektöründe kayıplar sürüyecek mi?

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılının ilk çeyreğine ait yurt içi turizm verilerini açıkladı. İlk çeyrek verileri, yerli turistin hem otel konaklamas

Özgür Suriye Ordusu ilk kez zırhlı araç üretti
ABD füze denemesi yaptı, dolar kritik seviyeyi aştı!
Rusya Başbakan Yardımcısından Su-35 ve Su-57 açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılının ilk çeyreğine ait yurt içi turizm verilerini açıkladı. İlk çeyrek verileri, yerli turistin hem otel konaklamasında hem de paket tur harcamasında önemli düşüşler olduğunu gösterdi.

yılın ilk çeyrekte büyük bir düşüş

Açıklanan verilere göre, ocak, şubat ve mart aylarından oluşan I. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 10 milyon 932 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9 azalarak 14 milyon 94 bin seyahat olarak gerçekleşti. İlk çeyrekte yurt içi seyahat sayısında yaklaşık 1,4 milyon düşüş kaydedildi.

daha : Turist lere yönelik saldırı ne kadar sürecek? yeni bir olay

Paket tur harcaması 84 milyon lira azaldı

Seyahat harcamaları, kişisel veya paket tur harcamaları olarak yapıldı. Bu harcamaların yüzde 96’sını 6 milyar 702 milyon 271 bin TL ile kişisel harcamalar, yüzde 4’ünü ise 281 milyon 754 bin TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Yerli turistin paket tur harcamasında geçen yılın aynı dönemine göre 84 milyon TL civarında düşüş yaşandı.

Yakınları ziyaret (içi turizm ) amacı ile yapılan seyahatler yüzde 67 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 17,9 ile “gezi, eğlence, tatil” ve yüzde 6,6 ile ‘sağlık’ tkip etti.

Seyahate çıkanların çoğu evine kaldı

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 83 milyon 989 bin geceleme sayısı ile en çok “arkadaş, akraba evinde” kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 10 milyon 987 bin geceleme ile “kendi evi” yer alırken, “otel” 5 milyon 945 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Geceleme sayısı 2,3 milyon düştü

Yerli turist 2018 yılının ilk çeyreğinde otellerde 8 milyon 254 bin geceleme yaparken, 2019 yılının aynı çeyreğinde bu sayı 5 milyon 945 bine geriledi. Yerli turist otel gecelemesindeki düşüş miktarı 2,3 milyon düştü.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0