Neden Turist sayısı gerilemeye devam ediyor ?

Neden Turist sayısı gerilemeye devam ediyor ?

2014’ten itibaren ekonomide bozulan alanlardan en önemli  unsur  turizmdi . Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısında düşüş sürüyor. Ekim ayında yaban

MSB duyurdu: Rusya’da S-400 eğitimi başladı
Acı haber 3 askerimiz şehit oldu, 7 askerimiz yaralandı
Emniyet ve MİT 2 kadın terörist yakalandı

2014’ten itibaren ekonomide bozulan alanlardan en önemli  unsur  turizmdi . Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısında düşüş sürüyor. Ekim ayında yabancı ziyaretçi sayısı üçtte birden fazla azalırken, yılın ilk 3 ayında düşüş yüzde 30’ların üzerine çıktı. Turizm uzmanları , bu olaylarına göre daha fazla gerileme olacağını düşündüklerini söyledi.

turizm En büyük döviz kazandırıcı sektör

En büyük döviz kazandırıcı sektör olan turizm de tam bu dönemde vurgun yedi. Yurtiçinde terör olaylarının şehirlerde tırmanması en büyük handikap oldu. Dış politik etkiler de buna eklendi. Sonuç ise turizm sektörü de tam üç yıl geriledi. 2015 Şubatı’nda başlayan bu gerileme dönemi şimiki olaylar’ın etkisiyle 2016’da çöküşe döndü.
Ülkeye gelen yabancı turist sayısı yüzde 30.5 oranında azaldı.

Türkiye’ye gelen turist sayısı düşüyor

Gelirdeki azalma biraz daha fazlaydı. Hem turizm gelirlerinin hem de ihracat düşüşünün, zaten cari açık veren bir ekonomide kriz yaratmamasını ise ithalat fiyatlarındaki, özellikle enerji fiyatlarındaki dramatik düşüşler sağladı.

Batılı ve rus Turist ler Türkiye’den kaçıp yunanistan’a  yöneliyor .

Yunanistan Merkez Bankasından yapılan açıklamada, bir önceki yıl 24 milyon 799 bin olan turist sayısı, 27 milyon 194 bine yükseldi. Böylece, turist sayısında yüzde 9,7 oranında artış yaşandığı bildirildi.

Hava yoluyla seyahat eden ziyaretçi sayısında yüzde 9,9 oranında artış yaşandığı belirtilen açıklamada, kara yollarını tercih edenlerin sayısında artışın yüzde 8,7 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Ülke bazında ise Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan turizminin ana kaynağı oldu. AB üyesi ülkelerden Yunanistan’ı ziyaret eden turistlerin sayısı 18 milyon 583 bine yükseldi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Yunanistan’a bu yılın ilk 5 ayında giden Rus turist sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.3’lük artış yaşandığını belirtti.

kaynak : iha

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0