İstanbul’da tutuklu Suriyeli kadınlarla ilgili uluslararası konferans

İstanbul’da tutuklu Suriyeli kadınlarla ilgili uluslararası konferans

Bashar Esad rejimi tarafından Suriye'de hapsedilen kadın ve genç kızların çektiği acılara dair farkındalığı artırmak için 20 Şubat'ta İstanbul'da ulus

En iyi Romantik Komedi Olan Tarık Akan
Galatasaray şampiyonluk kredisini sahasındaki dört beraberlikle zora soktu.
Kılıçdaroğlu’na Neden Şehitlerin Yakınları İtiraz Eder

Bashar Esad rejimi tarafından Suriye’de hapsedilen kadın ve genç kızların çektiği acılara dair farkındalığı artırmak için 20 Şubat’ta İstanbul’da uluslararası bir konferans düzenlenecek.

Suriye, İngiltere, Güney Afrika, Ekvador, Katar, Ukrayna, Bosna-Hersek ve Brezilya da dahil olmak üzere 45 ülkeden katılımcıların katılacağı konferans, tüm kadınların ardından Mart 2018’de kurulan uluslararası bir girişim olan The Conscious Movement tarafından düzenlenecek. Konvoy, tutuklu Suriyeli kadınların Dünya Kadınlar Günü’ndeki farkındalığını artırmak için Türkiye-Suriye sınırına gitti.

İngiltere’nin Lordlar Meclisi üyesi, Güney Afrika’daki Mvezo Klanı Geleneksel Konseyi başkanı ve Nelson Mandela’nın torunu Zwelivelile Mandlesizwe Dalibhunga Mandela ve Ekvador milletvekili Ana Belen Marin Aguirre’nin üyesi olan Barones Pola Uddin bu yılki konferansın katılımcıları arasında.

Hareketin sözcüsü Yavuz Dede, Anadolu Ajansı’na konferansın Suriye iç savaşı sırasında hapsedilen ve işkence ve tecavüze maruz kalan kadınların acılarına uluslararası dikkat çekmek istediğini söyledi.

Dede, Vicdan Hareketi’nin Suriye iç savaşı başladığında 2011’den bu yana tutuklanan kadın ve çocukları serbest bırakmaya yönelik uluslararası bir girişim olduğunu söyledi.

Dede, “Hareket, 2 binden fazla STK ve 110 ülkeden binlerce insan tarafından destekleniyor” dedi.

Hareketi organizatörleri yaptığı açıklamada, “Savaşın Mart 2011’de başlamasından bu yana 13.500’den fazla Suriyeli kadın gözaltına alındı ​​ve 7.000’den fazla kadın bu cezaevlerinde kaldı, işkence, tecavüz veya cinsel şiddete maruz kaldı.” Dedi.

6 Mart 2018’de Uluslararası Vicdani Konvoy, üç günlük bir yolculuğa, İstanbul’un güneydoğusundaki Türkiye’nin Hatay ilinde, Suriye’ye komşu olan 55 otobüsle başladı. Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için düzenlenen mitinge Suriye, Ukrayna, Şili, Filistin, Irak, İngiltere, Doğu Türkistan, Brezilya, Malezya, Pakistan, Kuveyt ve Katar dahil olmak üzere 50’den fazla ülkeden 10.000’in üzerinde kadın katıldı.

Konvoy organizatörlerine göre, savaşın başlamasından bu yana kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere en az 400 bin kişi Suriye rejim hapishanelerine alındı.

Suriye, Esad rejiminin beklenmedik bir vahşetle protesto gösterileri bastırdığı 2011 yılının başından beri kısır bir iç savaşta kilitlendi.

Çatışmada, başta muhalefet bölgelerini hedef alan rejim hava saldırıları nedeniyle yüz binlerce sivil öldürüldü veya yerinden edildi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0