Trump, Suriye’den çekilme için hiçbir zaman çizelgesi vermiyor, Kürtleri korumak istiyor

ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’den “bir süre sonra” çıkacağını ve ABD’nin desteklediği Kürt savaşçıları Was

‘Why are we the guinea pig?’: Climate change project divides a Miami Beach neighborhood
İçişleri Bakanlığı’ndan Kurban Bayramı tedbirleriyle ilgili açıklama
KENDİNİZE VE YAŞAM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 10 ŞEY…

ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’den “bir süre sonra” çıkacağını ve ABD’nin desteklediği Kürt savaşçıları Washington’un asker çekerken korumak istediğini söyledi.

Trump, geçtiğimiz ay üst düzey ulusal güvenlik yardımlarının tavsiyesiyle ve Daesh karşıtı operasyonlara katılan ABD’li müttefiklere danışmadan, geçen ay açıkladığı Suriye’den planlanan askeri çıkış için bir zaman çizelgesi sağlamadı.

Karar, Savunma Sekreteri Jim Mattis’in istifa etmesine yol açtı.

Muhabirlerin önünde Beyaz Saray’da düzenlenen Kabine toplantısında Trump, Suriye’de bulunan ve DAEŞ militanlarına karşı savaş sırasında görev yapan 2.000 Amerikan askerinin geri çekilmesi için dört aylık bir zaman çizelgesi bildirmediğini söyledi.

Son günlerde, Trump herhangi aceleci bir anlaşmazlıktan uzaklaştı ve operasyonun yavaş olacağını vurguladı. Pazartesi günkü Twitter’da, “Aynı zamanda Isis [Daeş] kalıntılarıyla savaşırken, birliklerini aileleriyle birlikte olmak üzere yavaş yavaş eve geri gönderiyoruz” dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump’ın Suriye politikası konusunda güven duyduğu bir öğle yemeğinden çıktığını söyledi.

Graham gazetecilere verdiği demeçte, Trump’in ABD’nin Suriye’yi terk etmesinden sonra Türkiye’nin Kürt’lerin YPG güçleriyle çatışmayacağından emin olmaya kararlı olduğunu ve NATO’nun müttefiki bölgede kendi çıkarlarını korumaya yardımcı olmak için bölgede tampon bölge olacağına dair güvence verdiğini söyledi.

Türkiye, YPG’yi kendi Kürt ayrılıkçı hareketinin bir kolu olarak görüyor ve önemli sivil kayıplarının korkularını ateşleyerek gruba karşı bir saldırı başlatmakla tehdit ediyor.

ABD yetkililerine göre, ABD’nin çekilmesini planlayan ABD komutanları, DAEŞ ile mücadele eden YPG savaşçılarının ABD tarafından sağlanan silahları ellerinde tutmalarına izin veriyorlar.

Bu öneri, Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’un bu hafta görüşmeler yapması beklenen Türkiye’yi kızdıracak gibi görünüyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0