Suudi Arabistan, Şubat ayında Asya’ya yönelik ham petrol fiyatlarını düşürebilir

En yüksek petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın, zayıf akaryakıt marjları nedeniyle Asya'ya satılan daha ağır ham ürünlere yönelik Şubat ayı fiyatları

Galatasaray Fenerbahçe derbisinde beyaz bir sayfa
Okul Öncesi Eğitim
Örgüt Değil Kuran Birliği

En yüksek petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın, zayıf akaryakıt marjları nedeniyle Asya’ya satılan daha ağır ham ürünlere yönelik Şubat ayı fiyatlarını düşürmesi bekleniyor.

Katılımcılara göre, zayıf rafine marjları ve ikinci çeyrek rafineri bakımı sırasında Asya’nın ham talebinde beklenen düşüş, Suudi Arabistan’ın Şubat ayında fiyatları düşürmesine neden olabilecek faktörler olduğunu belirtti.

Ankete katılan dört rafine göre, Arap Orta ve Arap Ağır ham çeliklerinin resmi satış fiyatlarının Şubat ayında bir önceki aya göre 50 kuruş kadar düşmesi bekleniyor.

 

“Arab Heavy, son birkaç aydır çok pahalıydı” diyen yanıt verenlerden biri, 50 sentlik fiyat indirimi bekliyordu.

Refinitiv Eikon’un verilerine göre, Singapur’daki karmaşık bir rafinerideki tipik marjlar, Aralık 2013’ten bu yana en düşük seviye olan DUB-SIN-REF’in Aralık ayında ortalama 2.84 dolar civarındaydı.

Ankete göre, birinci ve üçüncü ay DME Umman ham vadeli işlemleri arasındaki fiyat artışında% 15’lik bir düşüş Suudi Arabistan’ın OSP’leri düşürmesine de yol açabileceğini belirtti. DME Umman, Suudi OSP’nin Asya’daki referans ölçütlerinin yarısını oluşturuyor.

 

Hafif dereceler için, yanıt verenlerden iki tanesi Şubat ayında OSP’nin amiral gemisi olan Arab Light ham petrolünün, ABD shal petrol arzına karşı Suudi petrolünü rekabetçi tutmak için 20-30 sent düşmesini bekliyor.

Aynı katılımcılar ayrıca, Şubat ayındaki Ekstra Hafif OSP’de 20-50 kuruş indirim bekliyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük petrol üreticisi olarak Rusya ve Suudi Arabistan’ı aştı ve genel ham üretim, Ekim ayında günlük olarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 11.537 milyon varile ulaştı.

 

Yine de, Asya’nın Suudi ham petrolüne talebi, 2019’un ilk yarısında başlayan yeni rafinerilerin uzun vadeli Suudi yağı satın alma taahhüdünde bulunması nedeniyle bu yıl artacaktır. Suudi ham OSP’leri genellikle her ayın beşte biri civarında serbest bırakılmakta ve İran, Kuveyt ve Irak fiyatlarındaki eğilimi belirleyerek, Asya için günlük 12 milyon varil (bpd) ham petrolü etkilemektedir.

 

tate petrol devi Saudi Aramco ham fiyatlarını müşterilerin tavsiyelerine dayanarak ve verim ve ürün fiyatlarına bağlı olarak geçtiğimiz ay petrol değerindeki değişimi hesapladıktan sonra belirledi.

Suudi Aramco yetkilileri politika konusu olarak aylık OSP’ler hakkında yorumda bulunmuyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0