ABD’li politikacılar yeni medya açıklama yasasıyla El Cezire’yi hedefliyor

ABD'li politikacılar, Al Jazeera ve diğer Katar çıkış noktalarından daha fazla şeffaflık sağlamak için yabancı medya şirketlerine yönelik yeni bir fin

KENDİNİZE VE YAŞAM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 10 ŞEY…
Sosyal Medya yakınlaştırmak ya da uzaklaştırmak için bir araç !!
Her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanan aziz vatanımızın kıymetini Değerlidir

ABD’li politikacılar, Al Jazeera ve diğer Katar çıkış noktalarından daha fazla şeffaflık sağlamak için yabancı medya şirketlerine yönelik yeni bir finansal açıklama yasası kullanmayı planlıyor.

Geçen yıl yürürlüğe giren yasada, ABD’de yayın yapan yabancı TV kanallarının ABD medya düzenleyicisi Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) düzenli olarak kayıt yaptırması ve dosyalanması gerekiyor.

Raporlar, yurtdışındaki ana şirketler tarafından uygulanan finansman ve operasyonel kontrol hakkında bilgi içermelidir.

 

The Daily Beast, bir grup Cumhuriyetçi Kongre üyesinin, geçtiğimiz yıl terörist propagandasını yaydığı ve Katar hükümetinin çıkarlarını desteklediğini iddia ettiği iddiaları üzerine El Cezire’ye baskı yarattığını belirtti.

Bunlardan birinin sözcüsü Lee Zeldin, kanalı Katar hükümeti ile olan ilişkisinin ayrıntılarını açıklamaya zorlamak için her türlü çabayı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

 

Sözcü, “Örneğin, El Cezire’den, örneğin Yabancı Ajanlar Kayıt Yasası’na kaydolmasını zorunlu kılıyor” dedi. 1938’de geçen FARA, ABD’de çalışan yabancı hükümet lobicilerinin operasyonları ve destekleriyle ilgili ayrıntıları açıklamalarını istiyor.

Cumhuriyetçiler, yeni FCC gerekliliklerinin Yabancı Acenteler Kayıt Yasasına alternatif teşkil edeceğini umuyorlar.

Mısırlı medya analisti Abdellatif El-Menawy, “Bu önlem, eğer uygulanırsa, Katar’ın Amerikan siyasi ve medya çevrelerinde uyguladığı müdahalenin kapsamını ve etkisini gösterecektir.” Dedi. “El Cezire finansal işlemlerini ifşa etmek zorunda kalsaydı, Katar’ın pozisyonlarını destekleyenleri satın almak için kullandığı yöntemleri ortaya koyardı.

“Bu, uzun yıllardır söylediklerimizi de doğrulayacaktır: El Cezire’nin yalnızca medya kuruluşu olarak kabul edilemeyeceği, ancak politik hedeflere ulaşan bir siyasi sistemin elinde bir araç olduğu” dedi.

Bir Cumhuriyetçi yardımcısı, diğer Katarlı medya kuruluşlarının da spot ışığa girmesi gerektiğini söyledi.

Aide, “Katarlılar ayrıca Middle East Eye ve diğer dijital platformlar gibi çıkışlar yürütüyor. “Bazıları ABD merkezli, bazıları buraya yeni yayılıyor, bazıları yurtdışında yayınlanıyor ve Twitter ve Facebook’a botlar tarafından sıçradı. Lobilere bunu yapmak için para ödüyorlarsa, FARA’ya kaydolmaları ve tüm faaliyetlerini kaydetmeleri gerekecekti, bu nedenle Amerikalıları nasıl hedefledikleri konusunda şeffaflığa sahibiz. Ancak kendi medyası olduğu için, ağ ve bunların etkisi opaktır. ”

COMMENTS

WORDPRESS: 0