ABD, İran’ı Füze Programının Örtüsü Olarak Uzay Fırlatmasını Kullanmakla Suçluyor

ABD, İran’ı Füze Programının Örtüsü Olarak Uzay Fırlatmasını Kullanmakla Suçluyor

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Perşembe günü İran'ı, önümüzdeki aylarda üç uzay aracının fırlatılması konusunda uyardı ve ABD ve diğer ülkelerdeki bir s

Dolar
‘Dolar da basarız, nedir yani?’ Yıldız Tilbe
Milletin Zaferi-15 Temmuz Hainlerin Cezasını Bulundu

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Perşembe günü İran’ı, önümüzdeki aylarda üç uzay aracının fırlatılması konusunda uyardı ve ABD ve diğer ülkelerdeki bir savaş başlığını hafifletmek için gerekli teknolojiyi test etmek için bir kapak olarak nitelendirdi.

İfadesi, İran füze programına karşı diplomatik, askeri veya gizli bir eylem için yasal bir dava oluşturma amaçlı görünüyordu. Şaşırtıcı bir durumdu çünkü İran, 2005’ten bu yana, çoğunlukla uyduları dağıtmak için mütevazı uzay misyonları başlattı.

Bay Pompeo’nun ifadesini yayınladığı süre zarfında, Rusya tarafından başlatılan 12 yaşındaki İran uydusu, New York’a yakın bir yol da dahil olmak üzere dünyayı dolaşıyordu. Ve Bay Pompeo, yıllar içinde İran’ın balistik füze ve uzay roketi programına yardım eden diğer ülkeden hiç bahsetmedi: Cumhurbaşkanı Trump’ın liderine “güzel bir mektup” yazdığı için lideri Başkan Trump tarafından övülen Kuzey Kore.

 

Perşembe günkü kesin uyarı, Tahran’ın uzay aracı fırlatmasının – füzelerin – “Res 2231’e aykırı değil” olduğunu tweetle geri çeken İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif tarafından derhal reddedildi. İran nükleer anlaşmasının tamamlanmasından kısa bir süre sonra, 2015 yılında onaylanan Milletler kararları.

Bay Trump, geçen yıl bu anlaşmadan çekildi ve Zarif, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin kararın “maddi ihlalinde” bulunduğunu ve “bu konuda kimseyi söyleyebilecek durumda olmadığını” söyledi.

Düşman takaslar iki yıl arasında gelecek yıl boyunca gerginliği önleyebilir.

Bay Pompeo, İran’a Basra Körfezi’nde karşı koyacağına söz verdi ve yaptırımlara ve dünya finans piyasalarına el koymaya son vermek istiyorsa, Tahran’ın yerine getirmesi gerektiğini söyleyen bir düzine talebi dile getirdi.

Her iki ülke de gerilimleri arttırmada siyasi bir avantaj görebilir. 2015 nükleer anlaşmasının mimarı olan İran Devlet Başkanı Hassan Rouhani ve Zarif Sayın eleştirmenleri, Trump’un yaptırımlarını reddettiği için ülkenin nükleer programını geri alarak hiçbir şey yapmadıklarını savunuyorlar. Bununla birlikte, İran, Obama yönetimi sırasında dünya güçleri ile yapılan anlaşmaya teknik olarak uyum içinde kalmıştır.

Washington’da, Cumhuriyetçi çoğunluğun Temsilciler Meclisi’nde kaybedilmesi ile, Bay Trump’ın yardımcılarının ve destekçilerinin birçoğu, kendi iç gündeminin büyük oranda donmuş olabileceğini özel olarak kabul etti.

Bay Trump, destekçilerin tabanını toplayan ulusal güvenlik sorunlarına daha güçlü bir şekilde dönüşürken, İran doğal bir hedeftir. 1 Aralık’ta yapılan bir balistik füze testi, İran’ın daha fazla uluslararası kınamalarına yol açtı ve Bay Pompeo’nun Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir uzay görevinin yalnızca bir füze testi için uygun olduğunu ilan etmesi amaçlandı.

Rusya, 2005’te İran’ın ilk uydusunu başlattı. Tahran, kendi teknolojilerini yörüngeye göndermek için kendi teknolojilerini kullanan seçkin bir uluslar kulübüne katılarak, 2009 yılında kendi uydularını yayınlamaya başladı. O sırada, Dışişleri Bakanlığı 2009 lansmanını İran’ın füze faaliyetlerini sınırlandıran Birleşmiş Milletler anlaşmalarını ihlal edebilecek “büyük endişe” meselesi olarak nitelendirdi.

İran, 2009, 2012 ve 2015 yıllarındaki uydu lansmanlarıyla 2009 başarısını izledi. Bunların sonuncusu, 100 pound’dan biraz daha ağır olan, ancak Şubat 2015’in sonlarında ateşli bir yeniden girişte yanan küçük bir deneysel uyduydı.

Batılı uzmanlar, uzay fırlatmalarının dünya çapında savaş başlığı fırlatabilecek balistik füzelerin geliştirilmesinde teknoloji testi olarak hareket edebileceğinden endişe ediyor.

Nükleer yakıt üretimindeki yaklaşık 15 yıllık keskin sınırlar karşılığında İran’a yaptırımları kaldırma anlaşmasını çevreleyen anlaşmanın daha geniş bir parçası olarak, Temmuz 2015’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı Bu tür balistik füze teknolojisini kullanan fırlatmalar da dahil olmak üzere nükleer silah sağlama yeteneğine sahip tasarlanmış balistik füzeler. ”

O zamandan beri, İran roket geliştirme çalışmalarını sürdürürken bile uyduyu yemez.

Temmuz 2017’de Tahran, yaklaşık 500 pound ağırlığındaki yükleri kapatmak için tasarlanan Simorgh veya Phoenix adlı yeni nesil roket fırlattı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, o tarihte nükleer anlaşmanın ruhunu ihlal eden “kışkırtıcı bir eylem” başlattı.

İran’ın iletişim ve bilgi teknolojisi bakanı geçen yılın başlarında, Tahran’ın dört uydunun uzaya fırlatılması için son hazırlıklar yaptığını söyledi.

Ancak İran, uzmanların giderek daha güçlü roketler kuşakları olarak adlandırdığı şeyleri geliştirip test ederken bile, 2015 anlaşmalarından bu yana bilinen hiçbir uyduyu yitirmedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0