Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rus desteği nedeniyle “bir süre” iktidarda kalacağını belirtti Jeremy Hunt

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rus desteği nedeniyle “bir süre” iktidarda kalacağını belirtti Jeremy Hunt

Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın Rusya'nın desteğiyle "bir süre" iktidarda kalacağını söyledi. Moskova'nın bölgede

Tren Faciası
Seçim 2018 Nasıl Gidiyor
Uluslararası Kedi Günü’nüz Mutlu olsun!

Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Rusya’nın desteğiyle “bir süre” iktidarda kalacağını söyledi.

Moskova’nın bölgede yeni bir etki alanı kazandığına inandığını kabul eden Hunt, Kremlin’in barışı sağlamak için sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Sky News’e şöyle dedi: “İngilizlerin uzun süredir beklediği pozisyonunun, Suriye’de bu rejimle kalıcı bir barış olmayacağımız olduğunu biliyorum. Ancak, ne yazık ki, bir süre etrafta olacağını düşünüyoruz ve bunun da Rusya’dan aldığı destek yüzünden. ”

Moskova’nın, 2011’den bu yana iç savaşla parçalanan Suriye’de gerçek bir barışın sağlanmasına yardım etmesi gerekiyordu.

Dedi ki: “Rusya bir etki alanı kazandığını düşünebilir. Onlara söyleyeceğimiz şey evet, ayrıca bir sorumluluk da kazandınız. Ve eğer Suriye’ye dahil olacaksanız, o zaman Suriye’de gerçekten barış olduğundan emin olmalısınız. Bu da Başkan Esad’ın kendi halkında kimyasal silah kullanmadığından emin olmak anlamına geliyor. ”

Bay Hunt’ın yorumları, ABD’nin başkanı Donald Trump’ın Suriye’de şu anda Suriye’de bulunan 2.000’den fazla askerinin “tam” ve “hızlı” bir şekilde geri çekilmesini emrettiği sırada, kendi yönetimindeki müttefiklere ve yetkililere şok vermesi üzerine bir aydan kısa bir süre önce geldi. Isis.

ABD, 2014’ten bu yana Isis’le savaşta Suriyeli Kürt savaşçıları hava gücü, askeri yardım ve yerdeki askerler ile destekliyor. Birlikte, ülkenin kuzeyindeki ve doğusundaki toprak parçalarını aşırılık yanlısı gruptan yeniden ele geçirdiler.

Bununla birlikte, İsis güçlü bir güç olmaya devam ediyor ve savunma yetkilileri, yeniden birleşmemesini sağlamak için ABD’nin varlığını sürdürdüğünü savundu. Bay Trump’ın açıklaması, iki üst düzey yetkili, savunma sekreteri James Mattis ve ABD’nin Isis karşıtı koalisyon koalisyonu Brett McGurk’un istifasını istedi. Her ikisi de, hızlı bir geri çekilmenin Amerika’nın Kürt müttefiklerini tehlikede bırakacağını ve henüz yapılmaması durumunda İsis’le mücadeleyi engelleyeceğini söyledi.

 

Ancak duyurudan bu yana, Bay Trump daha yavaş bir çıkışa izin vermek için duruşunu değiştirmiş görünüyor. Bu haftanın başlarında, ABD birliklerinin “yavaşça” ayrılacağını, ancak geri çekilme için net bir takvim sunmadıklarını söyledi.

“Çıkıyoruz ve akıllı çıkıyoruz. Asla yarın çıkacağımı söylemedim ”dedi. “Yine de Kürtleri korumak istiyoruz. Kürtleri korumak istiyoruz ama sonsuza dek Suriye’de olmak istemiyorum. ”

Bu arada, aşırılık yanlısı gruplar Kuzey Suriye’deki kontrollerini pekiştirmeye çalışıyorlar, rakip muhalif savaşçılara saldırıyorlar ve süreçte kırılgan bir ateşkes başlatıyorlar.

El-Kaide bağlantılı isyancılar ve Türkiye tarafından desteklenen bir grup koalisyonu arasında savaşırken son üç gün içinde onlarca kişi öldürüldü.

Bir zamanlar El Kaide’nin bir parçası olan ve hala aynı ideolojiyi benimseyen Hayat Tahrir el-Şam, İdlib ve batı Halep’te birçok köyü ele geçirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, 40’tan fazla savaşçı ve altı sivil öldürüldü.

COMMENTS

WORDPRESS: 0