İran, ABD sularına daha yakın olan Atlantik’e savaş gemileri gönderecek

İran, ABD sularına daha yakın olan Atlantik’e savaş gemileri gönderecek

Reuters'in bildirdiğine göre, İran donanması Mart ayından itibaren Atlantik’e gönderilmek üzere savaş komutanlığı gönderecek ve üst düzey bir komutan

Tren Faciası
Bashir meydan okuduğu için Sudan protestoları yükseliyor
“Türk Ekonomisinin Temelleri Sağlam”Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın

Reuters’in bildirdiğine göre, İran donanması Mart ayından itibaren Atlantik’e gönderilmek üzere savaş komutanlığı gönderecek ve üst düzey bir komutan olan İslam Cumhuriyeti’nin deniz kuvvetlerinin operasyon alanını Amerika’nın arka bahçesine yükseltmek istediğini belirten Reuters’e göre.

İran, Körfez’deki ABD uçak gemilerinin varlığını bir güvenlik kaygısı olarak görüyor ve donanması, Amerikan suları yakınındaki bayrağı göstererek buna karşı koymaya çalıştı.

 

İran’ın denizci komutanı Mart’tan başlayarak, İran’ın yeni yılının başlarında Atlantik’e gidecek bir filoyu bırakacağını söyledi.

Arkadaki Amiral Touraj Hassani, devlet haber ajansı IRNA tarafından söylendiğine göre, “Atlantik Okyanusu uzak ve İran deniz filosunun operasyonu beş ay sürebilir” dedi.

 

Yeni inşa edilmiş bir destroyer olan Sahand’in savaş gemilerinden biri olacağını söyledi. Sahand’in helikopterler için bir uçuş güvertesi var ve İran uçaksavar ve gemi savaş silahları, yüzeyden yüzeye ve havadan havaya füzeler ile donatıldığını ve elektronik savaş kabiliyetine sahip olduğunu söylüyor.

Hassani, Aralık ayında, İran’ın yakında Venezüella’ya bir göreve iki ila üç gemi göndereceğini söyledi.

Üst düzey bir İran askeri yetkilisi, geçen ay ABD uçak gemilerinin İran yakınlarındaki uluslararası sularda hareket etmelerine izin verildiğinden, ABD sularına yakın Atlantik’te yelken açabileceğini söyledi.

İran’ın donanması son yıllarda erişimini artırdı ve İran gemilerini Somalili korsanlardan korumak için Hint Okyanusu ve Aden Körfezi’ndeki gemileri açtı.

 

“Uluslararası sulardaki sürekli mevcudiyetleriyle İran deniz kuvvetleri, İran İslam Cumhuriyeti bayrağını saldıran, İranophobia parsellerini engelleyen, silahlı kuvvetler komutanı (Yüksek Lider Ayetullah Ali Hamaney) emirlerini yerine getirmeyi hedefliyor. ve güvenli nakliye rotaları ”dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’u Mayıs’ta İran’la yaptığı nükleer anlaşmadan çıkarması ve bankacılık ve enerji sektöründeki yaptırımları reddetmesinden bu yana ABD’nin İran’la savaşı sözleri arttı.

İran, ABD baskısı nedeniyle petrolünü satamazsa, Körfez Boğazı Boğazı’nı engelleme tehdidinde bulunacak başka hiçbir bölgesel ülkenin de böyle bir şeyi yapmasına izin verilmeyeceği konusunda uyardı. Dünyanın deniz kaynaklı yağının üçte biri Hürmüz Boğazı’ndan geçer.

 

Son yıllarda, Devrim Muhafızları ve Körfez’deki ABD ordusu arasında periyodik çatışmalar yaşandı, ancak olay sayısı son aylarda düştü.

COMMENTS

WORDPRESS: 0