Coca-Cola’dan Türkiye açıklaması: Satışlar ciddi düşüşte

Coca-Cola’dan Türkiye açıklaması: Satışlar ciddi düşüşte

Türkiye'de 2018 ortalarında derinleşen ekonomik krizden tüm sektörler etkilendi. İnşaat, tekstil, enerji ve gıdaya varıncaya dek pek çok şirket konkor

Çok Gizli Bir Suikast Ama Bütün Dünyayı Bildi
Hello world!
Dove babalar için 5.000 $ hibe veriyor ücretli babalık izni olmadan

Türkiye’de 2018 ortalarında derinleşen ekonomik krizden tüm sektörler etkilendi. İnşaat, tekstil, enerji ve gıdaya varıncaya dek pek çok şirket konkordato ilan etti veya iflas açıkladı.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Coca-Cola’dan da Türkiye’ye dair şikayet geldi. Coca-Cola’nın CEO’su James Quincey Türkiye ve Arjantin gibi ülkelerde satışların düştüğünü söylerken, “Arjantin dördüncü çeyrekte ciddi düşüşte, bunun bu yılın ilk yarısında da devam etmesini bekliyorum. Türkiye de benzer bir şekilde. Ortadoğu’nun bazı bölgeleri de” dedi.

Coca-Cola hisseleri geçen hafta 2008 yılından bu yana günlük en büyük düşüşünü yaşadı. Şirketin piyasa değeri 16 milyar dolarlık düşüşle 197 milyar dolara indi.

Coca-Cola’nın CEO’su James Quincey ABD dışındaki pazarlar hakkında açıklama yaparken, “Zayıflamanın belli olduğu pazarlar var” diye konuştu.

Coca-Cola cirosunun üçte ikisini Kuzey Amerika kıtası dışındaki pazarlardan elde ediyor.

Financial Times’ın haberine göre, Quincey Türkiye ekonomisinin de yavaşladığını söyleyerek, “Arjantin dördüncü çeyrekte ciddi düşüşte, bunun bu yılın ilk yarısında da devam etmesini bekliyorum. Türkiye de benzer bir şekilde. Ortadoğu’nun bazı bölgeleri de” diye konuştu.

Quincey sözlerine şöyle devam etti:

“Küresel ekonomide artan belirsizlikler ve dalgalanmalar görüyoruz. ABD ekonomisinde işler fena gitmese de ABD’nin ikonik markaları küresel ekonomik iklimden etkileniyor. McDonald’s’ın CEO’su Seve Easterbrook şirketinin daralan ekonomilerden ve değişen politik iklimden etkilendiğini ifade ediyor.”

Coca-Cola’nın dördüncü çeyrek bilançosuna göre Avrupa’da net kârı yüzde 2, Latin Amerika’da ise yüzde 12 düşüşte.

Coca-Cola’nın 2018’in son çeyreğindeki geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 düşüşle 7.06 milyar dolara geriledi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0