‘800’e Türkiye kökenli kadın ve çocuk Irak’ta tutuluyor

‘800’e Türkiye kökenli kadın ve çocuk Irak’ta tutuluyor

Amerikan New York Times gazetesi, IŞİD bağlantıları nedeniyle 800'e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuğun, Irak'ta tutuklu veya gözaltında olduğunu y

Ekrem İmamoğlu: Zam değil finansal düzenleme
Dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali yangınla kül oldu!
Tuzla’da polyester fabrikasında yangın

Amerikan New York Times gazetesi, IŞİD bağlantıları nedeniyle 800’e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuğun, Irak’ta tutuklu veya gözaltında olduğunu yazdı.

800’e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuk Irak’ta tutuluyor’

Amerikan New York Times gazetesi, IŞİD bağlantıları nedeniyle 800’e yakın Türk kökenli kadın ve çocuğun, Irak’ta tutuklu konumda olduğunu yazdı. Gazete haberinde, diplomatik çabalar sonrası Türkiye’ye geri dönenlerin hikayelerine de yer verdi.

Türkiye’ye geri gönderilecek

Buna göre, 200’e yakın çocuk Irak’tan Türkiye’ye geri gönderildi ve ebeveynlerinin aileleri tarafından bakıma alındı.

New York Times’ın haberinde, Türkiye’deki ailelerin ısrarlı başvuruları sonrası Türk yetkililerin tutumunun da değişmeye başladığı belirtiliyor. Buna göre, Türk diplomasisi, ailelerin Iraklı yetkililerle hukuki anlamda pazarlık edebilmesi için yardımcı olmaya da başladı.

 

1000’e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuk, IŞİD bağlantıları nedeniyle gözaltına alındı

Gazetenin ulaştığı verilere göre, Irak sınırları içinde 1000’e yakın Türkiye kökenli kadın ve çocuk, IŞİD bağlantıları nedeniyle gözaltına alındı. Bunların çoğu, Ağustos 2017’de Tel Afer kentinin IŞİD’den geri alınması ile Iraklı güvenlik güçlerine teslim oldu.

Carlotta Gall imzalı haberde, ilk olarak yedi ay önce, hasta ve yetim konumda olan 16 çocuğun Türkiye’ye geri gönderildiği belirtiliyor. Bu ilk grubu, bu yılın Ramazan bayramı döneminde, yaşları 1 ve 16 arasında değişen 188 çocuk izledi.

Milli Savunma Bakanlığında kritik toplantı

12 bine yakın yabancı kadın ve çocuk hapiste

Haberde geri dönüşlerin devam ettiği ancak 800’e yakın Türk kökenli kadın ve çocuğun, halen Irak’ta tutuklu konumda olduğunu yazdı.

Gazetenin Bağdat’taki bir hakimden aldığı verilere göre, IŞİD bağlantısı nedeniyle 26 kadın ölüm cezasına çarptırıldı.

New York Times gazetesi haberinde, Türk yetkililerin geri dönüş çalışmaları ile ilgili açıklama yapmadığını belirtti.

Irak ve Suriye’de halen 12 bine yakın yabancı kadın ve çocuğun IŞİD’le bağlantıları nedeniyle gözaltında olduğu belirtiliyor

kaynak : BBCTÜRK

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0