ABD askerlerini Libya’dan çekiyor !

ABD askerlerini Libya’dan çekiyor !

Çatışmaların şiddetlendiği Libya’dan ABD çekiliyor ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Libya'nın başkenti Trablus çevresinde General Halife

S-400 ve F-35 hakkında son gelişmeler
ABD’de Sinagoga Silahlı Saldırı!
Türk ve ABD askerlerinin ilk ortak kara devriyesi tamamlandı

Çatışmaların şiddetlendiği Libya’dan ABD çekiliyor

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Libya’nın başkenti Trablus çevresinde
General Halife Hafter’e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine ülkedeki Amerikan askerlerinin çekildiğini açıkladı.

KUZEY Afrika ülkesi Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter’in 4 Nisan’da başkent Trablus’u ele geçirmek için saldırıya geçtiklerini duyurmasının ardından başlayan çatışmalarda en az 21 kişi öldü.

Hafter’e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri arasında dün sabah saatlerinde kullanılmayan Trablus Havalimanı çevresinde çarpışmalar yaşandı.

UHM birliklerinin sözcüsü Muhammed Kanunu, Hafter’e karşı ‘Öfke Volkanı’ adlı karşı operasyon başlattıklarını duyurdu.

Bu arada ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Trablus çevresinde çatışmaların şiddetlenmesi üzerine ülkedeki Amerikan askerlerinin çekildiğini açıkladı. AFRICOM’un Libya’daki görevleri, diplomatik misyonlara askeri destek, terörle mücadele ve UMH ile ortaklığın geliştirilmesi gibi faaliyetlerden oluşuyordu.

daha görün Dünyanın en güçlü orduları

Dışişleri’nden ‘Endişeliyiz’ açıklaması :

Dışişleri Bakanlığı, Libya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının son gelişmeleri takip etmeleri ve seyahatlerini buna göre planlamaları uyarısında bulundu.

Bakanlık, Ankara’nın ortaya çıkan durumdan endişe duyduğunu belirtirken, “Bu tür teşebbüsler sivil halka zarar vermekten ve ülkeyi istikrarsızlığa sürüklemekten başka bir sonuca hizmet etmeyecek, ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) kolaylaştırıcılığında yürütülen siyasi süreci sekteye uğratacaktır” ifadelerine yer verdi. Dışişleri, taraflara itidal çağrısında bulundu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0