ABD elçisi Jeffrey, Suriye’den çekilme konulu müzakereler için Türkiye’yi ziyaret edecek

ABD elçisi Jeffrey, Suriye’den çekilme konulu müzakereler için Türkiye’yi ziyaret edecek

ABD'nin Suriye Özel Temsilciliği ve Daesh karşıtı çabaları için Özel Temsilcisi James Jeffrey Pazartesi günü Türkiye'ye gelecek, Beyaz Saray Pazar gün

Rusya’dan füze kazası sonrası itiraf: Radyasyon seviyesi 16 kat arttı
Asla Unutmayız
Fatih’te otel sahibi ölü bulunmuştu

ABD’nin Suriye Özel Temsilciliği ve Daesh karşıtı çabaları için Özel Temsilcisi James Jeffrey Pazartesi günü Türkiye’ye gelecek, Beyaz Saray Pazar günü yaptığı açıklamada.

Jeffrey pazartesi günü Ankara’ya varacak ve Salı günü Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşmesi planlanıyor.

Görüşmelerde ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesi ve Manbij yol haritasının uygulanması üzerinde durulacak.

Bir Türkiye-ABD ABD’den Suriye’den çekilmeyi koordine etmek için kurulan ortak görev gücü Perşembe ve Cuma günü Ankara’da bir araya geldi. Toplantılar, kuzey Suriye’de kurulacak güvenli bölge olan Fırat ve Manbij’in doğusundan asker çekilmesinin ve Washington’un terörist PKK’ya bağlı Halk Koruma Birimlerine (YPG) verilen silahları geri alma sözü verdi.

ABD’nin şu anda Suriye’de 2.000’den fazla askeri birliği var, ancak geçen Aralık ayında ayrılacağını açıklayarak, geçen haftaki 200-400’ün kalacağını söyleyen açıklamalarını revize ettiler.

Türkiye’nin en büyük endişelerinden biri, ABD’nin geri çekilirken, YPG’ye verdiği silah ve mühimmatı söz verdiği gibi geri alması.

Türkiye ve ABD, küresel çapta tanınmış terörist grup PKK’nın Suriye kanadı YPG’nin desteğine odaklanan Suriye politikasının üzerinde durmakta. ABD Suriye’de DAEŞ’le savaşmak için YPG ile birleşti, ancak Türkiye bir terörist grubun diğerine karşı savaşmak için kullanılmasının bir anlam ifade etmediğini savundu.

Eski bir Türkiye büyükelçisi olan Jeffrey, Demokrat Birliği Partisi’nin (PYD) ve silahlı kanadı YPG’nin de ABD ve AB tarafından terörist bir grup olarak tanınan PKK’nın Suriye üyesi olduğunu itiraf etti. .

Jeffrey, “2014’ten bu yana yerel ortak, PKK’nın Suriye’si olan Demokrat Birlik Partisi’ydi, ancak PKK’yla yaptığımız bir terör örgütü olarak belirlemedik” dedi.

Türkiye’ye yönelik 30 yıldan fazla süren terör kampanyasında, Türkiye, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak listelenen PKK, yaklaşık 40.000 kişinin ölümünden sorumlu oldu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0