Türkiye’den Çad’la işbirliğini arttırmayı hedefleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan

Türkiye’den Çad’la işbirliğini arttırmayı hedefleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Çad ve diğer Afrika ülkeleriyle işbirliğini artırma konusunda kararlı

Başkan Erdoğan İle Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Arasında Döviz
Uydu fotoğrafları, Ukrayna sınırındaki Rus kuvvetlerinin birikimini gösteriyor
Trabzon patlaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Çad ve diğer Afrika ülkeleriyle işbirliğini artırma konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Ankara’daki Kadık mevkidaşı İdrisler Deby Itno ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan, Çad ile Türkiye arasındaki mevcut ticaret hacminin 100 milyon dolara çıkarılması gerektiğini söyledi.

“Ticaret hacmimiz şu an 60 milyon dolar civarında. Bu çok düşük bir rakam. 82 milyon nüfusa sahibiz ve Çad 15 milyona ulaştı, bu da 97 milyondur. Bu işlem hacminin ne kadar düşük olduğunu gösteriyor. bu ticaret hacmi 100 milyon dolara yükseldi “diyen Erdoğan, Çad ile dört anlaşma imzaladıklarını ekledi.

Erdoğan, özel sektörü ticaret geliştirmeye ve Çad ile yatırım artırmaya teşvik ettiklerini ve Türk girişimcilere sağladıkları desteklerden dolayı Itno’ya teşekkür ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Çad’a uçuş sayısını haftada ikiden üçe çıkaracağını da sözlerine ekledi.

 

Başkan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini “bize uygun bir düzeye ulaşmak için” artırma sözü verdi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0