ABD, İran Dışişleri Bakanı Zarif ‘i yaptırım listesine ekledi

ABD, İran Dışişleri Bakanı Zarif ‘i yaptırım listesine ekledi

ABD ile İran arasındaki gerilim artarken, ABD yönetimi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif 'in yaptırım listesine ekledi. İran hakkında (OFAC) açı

ABD’nin Teksas eyaletinde Silahlı saldırı
Çavuşoğlu: ABD Tehdidi devam ederse karşı adımlar atarız
ABD ’de yolcu gemisinde yangın : 34 ölü.

ABD ile İran arasındaki gerilim artarken, ABD yönetimi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ‘in yaptırım listesine ekledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif

İran hakkında (OFAC) açıklaması

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinden (OFAC) yapılan yazılı açıklamada, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney adına çalıştığı gerekçesiyle Zarif’in yaptırım listesine eklendiği açıklandı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı yazılı açıklamada, “Zarif, İran’ın Ruhani lideri’nin pervasız planlarını uyguluyor ve rejimin dünya genelindeki baş sözcüsü. ABD, İran rejimine, son günlerdeki davranışlarının tamamen kabul edilemez olduğu yönünde net bir mesaj yolluyor” dedi

İran ile Rusya Hürmüz Boğazı’nda ortak tatbikat yapacak

sahibini bilinmeyen açıklama

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan ve isminin paylaşılmasını istemeyen üst düzey bir yetkili ise Zarif’i “İran rejiminin dünya genelindeki sözcüsü” ifadeleriyle nitelendirdi ve Hamaney’in “umursamaz ajandasını yaymaya çalıştığı” için yaptırıma maruz kaldığını söyledi.

Zarif : ‘hiçbir etkisi yok”

Twitter hesabından açıklama yapan Zarif, yaptırımdan etkilemediğini açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

Yaptırımların, İran’ın dışında herhangi bir mal varlığım ya da ilişkim bulunmadığı için, benim ya da ailem üzerinde hiçbir etkisi yok.

ABD Başkanı Trump, İran lideri Hamaney’i de kapsayacak şekilde İran’a yönelik yeni yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini 24 Haziran’da imzalamıştı.

insansız hava aracını düşürmesinin ardından Trump ne dedi ?

İran’ın, ABD’ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından söz konusu yaptırımların kaçınılmaz olduğunu ifade eden Trump, “İran’la ya da başka bir ülkeyle çatışmaya girmek istemiyoruz ama şunu söyleyebilirim ki İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin veremeyiz.” demişti.

kaynak : hürriyet

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0