Amigo Songül, Hatayspor’un En Fedakar Taraftarı

Amigo Songül, Hatayspor’un En Fedakar Taraftarı

Hatay'da oynanan maçların yanı sıra deplasman maçlarını da kaçırmayan Amigo Songül, Hatayspor'un en fedakar taraftarı olarak tanınıyor. Hataysporlu fu

Azez’de bombalı terör saldırısı: 14 ölü
Dünya Arapça Günü
Arda Turan Mafya Mi?

Hatay’da oynanan maçların yanı sıra deplasman maçlarını da kaçırmayan Amigo Songül, Hatayspor’un en fedakar taraftarı olarak tanınıyor. Hataysporlu futbolcular tarafından da çok sevilen Songül Taşdelen, tribünler haricinde birçok antrenmanda da takımını yalnız bırakmıyor. Takımda bulunan tüm futbolcuların doğum günlerini de kutlamayı ihmal etmeyen Amigo Songül, karşılıksız sevgisiyle futbol tribünlerine neşe saçıyor.

Hatayspor sevgisi ağır bastı

Eşiyle bu tribünlerde tanıştığını ifade eden Songül Taşdelen, “Yıllardır bu tribündeyim. Geldiğimde 16 yaşındaydım. Hatayspor’u bir sevgi ile sevdim. Eşimle burada tribünde tanıştık. Evlendik, ondan sonra eşim bana dedi ki maçlara gidebilirsin. Ben 3 aylık hamileyken, ayrıldık. Bir kızım var, eşim kızımı aldı. Hatayspor sevgisi daha çok ağır bastı.

Bu tribünler benim her şeyim. Bu tribünler olmazsa bende olmam. Bugün Hatayspor varsa ben varım. Hatayspor yoksa, yokum. Hiçbir deplasmanı kaçırmadım. Hatayspor’u çok seviyorum” dedi.

31 Asi Gençlik Taraftar Derneği’ni kuran ve Türkiye’de tek kadın taraftar dernek başkanı olan Amigo Songül, “Türkiye’de tek bayan taraftarlar dernek sahibiyim. Hedefim buydu zaten. İstediğime, hedefime ulaştım. Hatayspor’umu çok seviyorum” dedi.

“Hatayspor formasını üstümden hiç çıkarmam”

Hatayspor aşkının 16 yaşında başladığını söyleyen Amigo Songül, Hatayspor’un kendisi içinbir baba, bir anne, bir kardeş ve bir eş olduğunu ifade etti. Bir ağabeyi vasıtasıyla bu renklere aşık olduğunu vurgulayan Songül Taşdelen, “Ben bir gün moralim çok bozuktu. Mehmet Deviren isimli bir ağabeyimiz beni bir maça aldı.

İşte beraber gittik bir defa. Artık arkası geldi. Yani bu bir sevgi oldu, aşk bir meşgale. Herkesin bir sevgilisi olur, benimde bir sevgilim Hatayspor. Hatayspor benim için bir anne, bir baba, bir kardeş, bir eş yani ne diyeyim anlatamam ifade edemem, Hatayspor sevgisi başka. Bu formayı hiç üstümden çıkarmam. Bütün Hatay bilir” dedi.

“Hataysporluluğum kimseyle mukayese edilemez”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’ın herkese kendisini gerçek bir Hataysporlu olarak tanıttığını söyleyen Songül Taşdelen, “Hataysporluluğumu kimseyle mukayese edemezsiniz. Ben Hatayspor’u çok seviyorum. Her deplasmanda da varım. İnşallah bu sene en iyi yerlerde olacağız” dedi.

Ben Hatayspor için bir maskotum

Tribündeki ilk zamanlarında zorluk yaşadığını ifade eden Amigo Songül, 30 yıldır tribünde olduğunu ve tüm Hatay’ın artık kendisini kabullendiğini söyledi. Songül Taşdelen, “Ben ilk zamanlarda çok tepki aldım, bayan olur mu tribünde? Bayanın ne işi var tribünde? Bayan amigo olur mu bilmem, olur neden olmasın.

Yani herkesin sevdiği bir iş var. Bende bu işi seviyorum. Amigoluğu seviyorum. Hatayspor’u seviyorum. Beni bütün Hatay kabullendi artık. Ben Hatayspor için bir maskotum artık” açıklamalarında bulundu.

“Şampiyonluk geldi, düştüm bayıldım”

Adana’da deplasmanında takımını yalnız bırakmadı. Songül Taşdelen, Hatay’da oynanan maçların yanı sıra deplasman maçlarını da kaçırmadığını söyledi.
Çanakkale’de maça gittiklerini anlatan Songül Taşdemir, “Tarsus’tan sürekli gol haberi geliyor. Yalvarıyorum Hatayspor şampiyon olsun diye. Demir üzerinde duruyorum. O anda Hatayspor gol attı. Haklı bir gol değil ofsayttı.

Ama hakem golü verdi. Şampiyonluk geldi. O an düştüm bayıldım. Dilimi yuttuğumu söylediler daha sonra. Arkadaşım ölüyordun dedi. Ölsem de gam yemezdim, o anda Hatayspor şampiyon olmuştu. Hatayspor’un bir maskotuyum artık.” sözlerini söyledi.

Hatayspor, 1967’de Hatay’da kurulan Türk futbol kulübü. 1. Lig’de mücadele etmektedir.

Hatayspor, 1967 yılında müsabakalarla halkın ilgisini çekmek ve gençlerin kötü alışkanlıklarından kurtulmasını sağlamak için şehrin ileri gelenleri tarafından kurulmuştur.Kurtuluşspor – Esnafspor ve Reyhanlı Gençliksporun Birleşmesiyle Kurulmuştur. Renkleri Bordo- Beyazdır. Ayrıca Defneyaprağı Yeşili Renginide üçüncü renk olarak almıştır. Bordo Rengi Asaleti, Beyaz Rengi Temizliği, Defneyaprağı Yeşili de Barışı Simgeler.

Hatayspor’un ilk kurucuları üyeleri: Razık Gazel (Başkan), Orhan Aksuyu (2. Başkan), Fatih Hocaoğlu (Genel Kaptan), Hüsnü Hataylı.

Maçlarını 6015 kişilik Antakya Atatürk Stadı’nda oynamaktadır.

Hatayspor bugün futbol, hentbol, masatenisi, güreş, basketbol, voleybol, yüzme, okçuluk, atletizim gibi Tescili olan branşlarda faaliyet göstermektedir. En önemli Tescili branşları ise Futbol,güreş ve atletizimdir.

İlk şampiyonluğu 1969-1970 sezonunda teknik direktör İlker Tolon birlikte yaşamış ve 3. Ligden 2. Lige yükselmiştir. Daha sonra 1975-1976 sezonunda 3 Lig’e düşmüş

1979-1980 sezonunda 2. olarak tekrar 2. Lig’e çıkmıştır. Fakat bu uzun sürmemiş 1982-1983 sezonunda küme düşmüştür. 3. Ligler kaldırıldığı için amatörde mücadele etmiştir. Bu amatörde oynadığı tek yıldır. 1984’te 3. Ligler tekrar kurulunca 3. Lige alınmıştır.

1989-1990 sezonunda 3. Ligde grubunda şampiyon olarak 2. Lige yükselmiştir. 1991-1992 sezonunda tekrar düşmüştür.

1992-1993 sezonunda yani düştükten hemen sonraki yıl 3. Ligde grubunda şampiyon olmuş ve 2. Lige yükselmiştir. 2007-2008 sezonunda 3. Lige düşmüştür.

2011-2012 sezonunda 3. Ligde grubunda şampiyon olarak 2. Lig’de oynamaya hak kazanmıştır. Hala 2. Ligde mücadele etmektedir.

  1. ligin köklü kulüplerinden biri olan Hatayspor tarihinde hiç Süper Lig tecrübesi yaşamamıştır. 2. Lig ve 3. Lig arasında iniş çıkışlar yaşamıştır. En büyük başarısı Geçmiş yıllarda şu anki ismi ile 1. Lig’i 4. sırada tamamlamasıdır.

Türkiye futbol liglerinde en fazla karşılaştığı rakip, 43 maç ile Tarsus İdman Yurdu’dur. Hatayspor bu 43 karşılaşmada 17 galibiyet, 11 beraberlik ve 15 mağlubiyet almıştır.

COMMENTS

WORDPRESS: 0