Balakot: Hindistan hava saldırısı Pakistan’daki militanları hedef aldı

Balakot: Hindistan hava saldırısı Pakistan’daki militanları hedef aldı

Hindistan, iki ülke arasındaki gerginliğin artmasıyla Pakistan topraklarında militanlara hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. Üst düzey bir Hindist

Communal India: Past, Present and Future
Türkçe Kaynakları Yok Ama yaratmayla ve İcat etmeyle Desteklenmektedir
Trump’ın Suriye’den çekilme, ABD zırhlı araçlarının yola çıkmasıyla başladı

Hindistan, iki ülke arasındaki gerginliğin artmasıyla Pakistan topraklarında militanlara hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.
Üst düzey bir Hindistan bakanı grevlerin Balakot’taki Jaish-e-Mohammad (JeM) grubunun bir eğitim kampını hedeflediğini söyledi.

Pakistan, grevlerin boş bir alana çarptığını ancak buna cevap verme sözü verdiğini söyledi.

Nükleer silahlı komşular arasındaki ilişkiler, bu ayın başlarında 40’tan fazla Hint askeri öldüren bir intihar saldırısından bu yana gerildi.

Hindistan Pakistan’ı militan grupların kendi bölgelerinde faaliyet göstermelerine izin vermekle suçluyor ve Pakistan güvenlik örgütlerinin 14 Şubat’ta yapılan saldırıda rol aldığını – JeM’in iddia ettiği gibi. Pakistan herhangi bir rolü reddediyor ve militanlara güvenli bölge sağlamadığını söylüyor.

Salı günü yapılan hava saldırıları, 1971’de iki ülke arasındaki bir savaştan bu yana Hindistan tarafından yönetilen Keşmir’i Pakistan tarafından yönetilen Keşmir’den ayıran fiili sınırın kontrol hattı boyunca ilk kez başlatıldı.

Balakot, Pakistan’ın kuzey batıdaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde bulunuyor. Orada yaşayanlar, BBC Urdu’ya yüksek sesle patlamalarla uyandıklarını söyledi.

Pakistan grevi kınadı ve “seçildiği zaman ve yerde” yanıt vereceğini söyledi.

“JeM’in Hindistan’da daha fazla intihar saldırısı planladığına dair güvenilir bir istihbarat [istihbarat] alındı. Yaklaşan bir tehlike karşısında, önleyici bir grev kesinlikle gerekli oldu” dedi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Salı günü daha sonra Rajasthan ‘da siyasi bir ralliyi ele aldığında hava saldırılarından doğrudan bahsetmedi, ancak tezahürat kalabalıklarına şunları söyledi:

“Coşkunu ve enerjini anlıyorum. Bugün kahramanlarımızdan önce eğileceğimiz bir gün.

Hindistan ‘ın Mayıs ayı sonuna kadar seçimler yapması gerekiyor.

 

Pakistan nasıl cevap verdi?

Pakistan ordusu sözcüsü Binbaşı General Asif Ghafoor, grevlerin zayiat vermediğini söyledi. Pakistanlı jetlerin karıştırıldığını ve Hint uçaklarını “aceleci bir geri çekilme” yapmaya zorlayarak açık bir alana yüklerini düşürdü.

Pakistan Başbakanı İmran Han, daha sonra acil bir ulusal güvenlik şefleri toplantısına başkanlık etti ve “sorumsuz Hint politikasını” kınadı.

“Bir kez daha [] Hindistan hükümeti kendi kendine hizmet etmeye başvurdu,
dikkatsiz ve kurgusal iddia, “Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, bu önlemin iç tüketim için, seçim ortamında olmanın, bölgesel barış ve istikrarın ciddi bir risk altında kalması için yapıldığını belirtti.” dedi.

Bu arada, Balakot yakınlarındaki birkaç kasabada yaşayanlar Salı günü erken saatlerde patlama duyduklarını bildirdiler.

Jaba köyündeki bir çiftçi olan Muhammed Adil, BBC Urdu’ya ailesinin 03: 00’de “büyük bir patlama” ile uyandığını söyledi.

“Sonra jetlerin uçup gittiğini duyduk. Sabah oraya gittik. Büyük bir krater vardı ve dört ya da beş ev yıkıldı” dedi.

Gerilim tehlikeli bir seviyeye ulaşıyor
Pakistan toprakları içerisinde bir hedefi vuran Hindistan hava saldırıları, gerginlikleri tehlikeli bir seviyeye çekti.

Eylül 2016’da, Uri’deki Hint ordusuna yapılan bir saldırı, Delhi’nin “cerrahi grev” denilen bir tepki vermeye karar vermesiyle benzer bir durum yarattı.

Bu kez, birkaç yıldan beri Keşmir militanlarının eğitim kampının bulunduğu bir yerde, Pakistan toprakları içinde, uluslararası sınır boyunca bir hedefi vurdular.

Pakistan ordusu bölgeyi kordon altına aldı ve yerel polise bile izin verilmiyor, bu nedenle saldırı ayrıntılarının bilinmesi biraz zaman alacak.

Pakistan buna cevap verme sözü verdi, ancak bu diplomatik önlemlerin ötesine geçmeyebilir.

Ancak, bazı gözlemcilerin işaret ettiği gibi, Keşmir’de militanların Hindistan kuvvetlerine karşı “uygun bir zamanda” cezalandırıcı saldırıları olabilir.

Bir bankacı olan Shabir Aakhoon, “Bu iki düşman komşu arasında ne olursa olsun, bu savaş tiyatrosunun ortasında olan biziz” dedi.

Yerel muhabir Sameer Yasir, son üç gündür ağır bir askeri birikimin paniğe yol açtığını söyledi.

Pulwama’da ne oldu?

14 Şubat’ta Hindistan’ın yönettiği Keşmir’de militan bir operasyonda 40’tan fazla Hint paramiliter polisi öldürüldü. Keşmir’de yıllarca süren Hint kuvvetlerine en ölümcül saldırı oldu.

Saldırı Pakistan merkezli JeM tarafından talep edildi ve gerginliklerde artışa neden oldu.

Pakistan, müdahalenin reddedilmesine karşın, Hindistan komşusunun saldırıda “doğrudan bir el” olduğunu söyledi ve militanlara sığınmakla suçladı.

Hem Hindistan hem de Pakistan, Müslümanların çoğunluğunun Keşmir olduğunu iddia ediyor, ancak yalnızca bir kısmını kontrol ediyor. Milletler, 1947’de İngiltere’den bağımsız olduklarından beri üç savaş ve sınırlı bir ihtilafla savaştılar.

Cumartesi günü Modi, Bay Khan’ı Hindistan’la, birbirleriyle savaşmak yerine, yoksulluk ve cehaletle mücadelede katılmaya çağırmıştı.

Hindistan-Pakistan gerilimlerinin zaman çizelgesi ……

Ekim 1947: Bağımsız millet olduktan iki ay sonra Hindistan ile Pakistan arasında Keşmir’e karşı ilk savaş.

Ağustos 1965: Komşular Keşmir’e karşı kısa bir savaş daha yaptılar.

Mayıs 1999: Pakistan askerleri ve militanları Kargil dağlarında Hint askeri görevlerini işgal etti. Hindistan hava ve yer saldırılarını başlattı ve davetsiz misafirleri geri itdiler.

Ekim 2001: Hint idaresindeki Keşmir’deki devlet meclisine yapılan yıkıcı bir saldırı 38’i öldürdü. İki ay sonra Delhi’deki Hindistan parlamentosuna yapılan bir saldırı 14 ölü bıraktı.

Kasım 2008: Mumbai’nin ana tren istasyonuna koordine edilen saldırılar, lüks oteller ve bir Yahudi kültür merkezi 166 kişiyi öldürdü. Hindistan Pakistan merkezli grup Lashkar-e-Taiba’yı suçluyor.

Ocak 2016: Pathankot’taki Hindistan hava üssüne dört günlük saldırı, yedi Hint askerini ve altı militanı öldü.

18 Eylül 2016: Hint idaresindeki Keşmir’de Uri’de ordu üssüne yapılan saldırı 19 askeri öldürdü.

30 Eylül 2016: Hindistan Pakistan’daki Keşmir’de militanlara “cerrahi grev” getirdiğini söyledi. İslamabad grevlerin gerçekleştiğini reddetti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0