Cam kenarında seyahati sevenlere kötü haber: ‘8 kat fazla risk altındalar’

Cam kenarında seyahati sevenlere kötü haber: ‘8 kat fazla risk altındalar’

  Yolculuklarda en fazla tercih edilen koltuk cam kenarı oluyor. Yolculuğun tadını çıkarmak isteyenlerin yaptığı bu tercih tehlikeli olabilir. C

Bohemian Rhapsody Filmi Nasıl Gösteriliyor Gerçek Mi?Yalan Mı?
Kadınlar neden yalan söyler?
Bayram Tatili

 

Yolculuklarda en fazla tercih edilen koltuk cam kenarı oluyor. Yolculuğun tadını çıkarmak isteyenlerin yaptığı bu tercih tehlikeli olabilir. Cam kenarı yolcuları, damar tıkanıklığında 8 kat fazla risk altında. Uzmanlar, kalp sağlığı için koridor koltuklarını tercih edilmesini öneriyor.

Hem yolculuk yapacaklara hem de ofis çalışanlara uyarıda bulunan Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, “Uzun uçuş ve otobüs yolculuklarında pencere kenarında oturan kişilerde, koridor kenarında oturanlara göre toplar damar tıkanıklığı sekiz kat daha fazla görülüyor. Koridor tarafındaki koltuklar tercih edilmeli. Türkiye damar sertliği bakımından dünyanın en kötü ülkelerinden biri. 70 yaşın üzerindeki üç erkekten birinde damar sertliği var. Bu oran Fransa’da, Almanya’da çok daha düşük. Yalnızca ABD bizimle bu konuda yarışabiliyor” diyor.

 

Ayakta veya oturarak çok sabit durmanın damar tıkanıklığına davetiye çıkardığını söyleyen Prof. Dr. Bozkurt, hareket etmenin önemine dikkat çekerek öneri ve uyarılarda bulundu:

“Ofis çalışanları mümkünse masalarının altına ufak bir tabure koymalı. Bu sayede bacaklar kalp seviyesi ve üzerinde olacaktır. Bol hareket etmek, bol bol sıvı içmek gerekiyor. Hastam İstanbul’dan Muş’a otobüsle gidiyor, dönüşte toplar damar tıkanıklığı ile geliyor. Ayakta ve oturarak sabit pozisyonda durmaktan kaçınmak, kilodan kaçınmak, bunlar çoğu zaman yeterli önlemler. Kısaca ‘hareket et’ diyoruz. Uçakta, otobüste hareket etmemek büyük sorun. Yanındakini rahatsız etmemek için yerinden çıkmayan da oluyor. Yanınızdaki yolcu uyuyorsa olsa da uyandırıp çıkmalısınız.”