Cemal Kaşıkçı Cinayetinde Bakalım Milyar Dolarlar Mı Yoksa Adalet Mi Kazanacak!!

Washington Post Gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim tarihinde, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardındaki figürler

Azerbaycan Türkiye’nin Gölgesi Bizim Gölgemiz
Örgüt Değil Kuran Birliği
Just Hold Another Referendum

Washington Post Gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim tarihinde, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin ardındaki figürler ve hedefleri üzerindeki spekülasyonlar sürüyor.

Son olarak, iktidara yakın Yeni Şafak Gazetesi yazarı ve eski istihbaratçı Bülent Orakoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın da olası şüpheliler arasında bulunduğunu ve Türkiye’nin elinde Kaşıkçı’nın infazı dolayısıyla kendisi aleyhinde bir delil veya konuşma olup olmadığını araştırması için CIA Başkanı Gina Haspel’i Türkiye’ye gönderdiğini iddia etti.

“CIA Başkanı Haspel aslında Türkiye’nin elinde olduğu varsayılan konsoloslukta Kaşıkçı’nın katledilmeden önce yapılan işkence kayıtlarının nasıl elde edildiğini bu kayıtlar dışında başka bilgi veya belge veya kayıt olup olmadığını araştırmak için Türkiye’ye gelmişti” yorumunu yapan Orakoğlu, yazısında Erdoğan’ın şu sözlerini hatırlattı:


Bülent Orakoğlu : CIA Başkanı’nın Türkiye’ye gelmesinin …

“Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğü ortada da cesedi nerede? Bu cesedi göstermeniz lazım. Veya cesedin teslim edildiği yerli işbirlikçiyi açıklamanız lazım.

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye kaşıkçıyı infaz için gelen 18 kişi Kaşıkçı’nın kimler tarafından öldürüldüğünü biliyor. Çünkü fail veya failler bunların içinde. İçinde değilse o zaman yerli işbirlikçi kim? Bunları açıklayacaksınız. Açıklamadığınız sürece Suudi Arabistan bu zandan kurtulamaz. Merak edenlere elimizdeki bilgileri, belgeleri orijinallerini vermemek suretiyle verdik, veriyoruz. Bunu Suudi Arabistan’a da verdik.”

Orakoğlu, Türkiye’nin elinde Kaşıkçı cinayetinin arka perdesini de aydınlatacak bilgi ve belgeler olduğunu, ancak gerek CIA Başkanı’na gerekse Suudi yetkililere bu bilgi ve belgelerin verilmesinin tahkikatın selameti açısından sakıncalı olabileceği görüşünü dillendirdi.

Kaşıkçı cinayetinin Suudi Arabistan tarafından soruşturulmasına uluslararası toplum ve medya tarafından göz yumulması halinde, üzerinin örtüleceğini savunan Orakoğlu, yazısını şu satırlarla noktaladı:

“Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda Kaşıkçı’nın öldürülmesini kınayan ve uluslararası soruşturma çağrısında bulunan karar tasarısı 1 hayır 325 evet oyuyla kabul edildi. Suudi yetkililere Kaşıkçı’nın cesedinin yeri hakkında bilgi verilmesi çağrısı yapılırken ‘adam kaçırma ve yargısız infazın’ insanlığa karşı bir suç olduğu kaydedildi. Soruşturmanın uluslararası gözlemcilerin de katılımıyla ‘tarafsız bir mahkeme’ tarafından gerçekleştirilmesi ve sorumluların uluslararası standartlara uygun şekilde cezalandırılması gerektiği bildirildi.

Bakalım milyar dolarlar mı yoksa adalet mi kazanacak!”

Cinayet var itiraf var. Katiller ortada ama ceset yok. Vahşi cinayetin planlı ve organize olarak Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda işlendiğine yönelik Suudi Başsavcılığının açıklaması var ama emri veren üst düzey yetkiliyi neredeyse tüm dünya bildiği halde bu isim özellikle açıklanmıyor veya açıklanamıyor. Ancak bu önemli isim hem Suudi Arabistan kralı hem de ABD Başkanı TRUMP tarafından koruma altına alınmaya çalışılıyor.

CIA Başkanı tatmin etti mi – Abdulkadir SELVİ – Hürriyet

ELİMİZDE BAŞKA BİLGİ BELGE YOK DEĞİL, VAR

Elimizde başka bilgi belge yok değil var. Gün ola harman ola. Çok aceleci olmanın da anlamı yok. İlk etapta, Kaşıkçı’yı öldürenleri Suudi yetkililer açıklayacak. Ama ben kendilerine söyledim, dedim ki: siz konuşturmasını bilirsiniz.

İşbirliğimizin kilit noktası bu 18 kişi. Konuşturamıyorsanız olay İstanbul’da vuku bulmuştur, o zaman bunları bize teslim edin, biz yargılayalım. Konunun araştırılması noktasında Türkiye’nin insani ve ahlaki duruşu tüm dünya tarafından takdirle karşılanmıştır.

Hadise ilk duyulduğunda suçu ülkemizin üzerine yıkmak üzere harekete geçen bir takım mahfillerin aslında cinayetin faillerinin yönlendirmesi ile hareket ettikleri anlaşıldı’’ demişti.

Bu dünyada belki dolarlar kazanacak!!!