Türkiye-Rusya anlaşması:İslamcı militanlar ve ağır silahlarının çekilmesiyle 15-20 km derinliğinde bir silahsız bölge oluşturulmasını öngörüyor.

Türkiye-Rusya anlaşması:İslamcı militanlar ve ağır silahlarının çekilmesiyle 15-20 km derinliğinde bir silahsız bölge oluşturulmasını öngörüyor.

İdlib, günlerce dünyanın gündemindeydi, şimdilik pek bahsedilmese de bölgeyle ilgili diplomatik ilişkiler devam ediyor. Rusya’ya göre, "Türkiye elinde

Türk Sinema Adamı Tuncel Kurtiz
‘Dolar da basarız, nedir yani?’ Yıldız Tilbe
Türkiye ve Rusya, Suriye Idlib’inde durumu istikrara kavuşturmak için önlemler almayı kabul etti

İdlib, günlerce dünyanın gündemindeydi, şimdilik pek bahsedilmese de bölgeyle ilgili diplomatik ilişkiler devam ediyor. Rusya’ya göre, “Türkiye elinden gelenin en iyisini yapıyor.” Ancak Şam yönetimi, sahadaki ortağı Moskova gibi düşünmüyor.

Şam,

Türkiye’nin İdlib mutabakatından doğan yükümlülüklerini yerine getirmeye niyetli olmadığını belirtiyor. Ankara’yı da İdlib bölgesindeki İslamcı grupların silahsızlandırılmasıyla ilgili mutabakata uymamakla suçluyor.

Suriye resmi haber ajansı Sana, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in Türkiye’nin mutabakat kapsamında İslamcı grupların silahsızlandırılması sürecini hayata geçirmediğini söylediği açıklamaya yer verdi.

Bakan, “Silahlı teröristlerin bölgedeki varlığı, Türkiye’nin sözleşmelere uymaya niyetli görünmediğinin göstergesi” dedi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Şam yönetiminin eleştirileri, Türkiye ve Rusya tarafından geri çevriliyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya ile kararlaştırılan İdlib’de silahlardan arındırılmış bölge kurma çalışmalarının planlandığı şekilde sürdüğünü söyledi.

Çavuşoğlu radikal grupların çekilme ya da silahsızlanma dışında bir düşünceleri olduğu takdirde Türkiye’nin duruma müdahale edeceğini söyledi.

Kremlin’den de pazartesi günü yapılan açıklamada, Türkiye’nin İdlib mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek için elinden gelenin en iyisini yaptığı belirtildi. Kremlin Söcüsü Dimitri Peskov, anlaşmanın şimdilik tehlikede olmadığını ancak her şeyin arzulandığı gibi yürümediğini belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan salı günü Fırat Nehri’nin doğusunda bir operasyon başlatıldığını açıkladı.

Erdoğan “Fırat’ın doğusundaki terörist oluşumları hedef alan operasyon başlatılmıştır”, dedi. Hafta sonunda da Anadolu Ajansı YPG’nin Fırat’ın doğu yakasındaki mevzilerinin bombalandığını bildirmişti.

BEYRUT, 30 Ekim (Reuters) – Suriye hükümeti Türkiye’yi, İdlib vilayetinde silahtan arındırılmış bir bölge oluşturulması için Rusya ile varılan anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçladı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın en güçlü destekçisi olan Rusya ile Türkiye’nin Eylül ayında yaptığı anlaşma muhaliflerin elindeki İdlib’e Suriye güçlerinin büyük çaplı bir saldırısını önlemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumartesi günü İstanbul’da Türk, Rus, Alman ve Fransız liderler arasında yapılan dörtlü zirvede, Türkiye’nin İdlib’deki yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylemişti.

Ancak Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, dün gece yaptığı açıklamada, Türkiye’nin anlaşmanın uygulanmasında isteksiz davrandığını söyledi.

Muallim devlet ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada, “Teröristler ağır silahlarıyla hâlâ bu bölgedeler; bu Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmek istemediğini gösteriyor” dedi.

Türkiye-Rusya anlaşması, İdlib vilayetinden Ekim ayı ortasına kadar İslamcı militanlar ve ağır silahlarının çekilmesiyle 15-20 km derinliğinde bir silahsız bölge oluşturulmasını öngörüyor.

Bölgedeki önde gelen İslamcı militan örgüt Tahrir el Şam, bu anlaşmaya uyacağını belirten ifadelerine rağmen, bunu açık seçik söylemiş değil.

Türkiye, Rusya ve Esad yanlısı İran ile vardığı daha önceki bir anlaşma uyarınca İdlib’de 12 askeri gözlem noktası kurdu.

Birleşmiş Milletler, 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib bölgesini hedef alacak büyük bir askeri saldırının insani bir felakete yol açacağını söylemişti.

Haberin orijinali için tıklayınız: ÖNEMLİ: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.
İdlib şehrinde bir hafta süren kararlılık, 100’den fazla ölü ve evlerin, hastanelerin ve camilerin yıkımına mal oldu.