Madem Papaz Brunson Suçsuz Devlet Bu yöntemlerle Daha Kaç Masum İnsanı İçeride Tutuyor!!!

Bekir Bozdağ Zafer Çağlayan suçsuz demiş Madem suçsuz Neden ABDye gidip savunma yapmıyor Dava genisliyor Bu Erdoğan ve ailesinin meselesi Türkiye ile

ABD’de Sinagoga Silahlı Saldırı!
‘Kayyım Diyarbakır Sur’un taşınmazlarını satılığa çıkardı’
Trump, Suriye’den çekilme için hiçbir zaman çizelgesi vermiyor, Kürtleri korumak istiyor

Bekir Bozdağ Zafer Çağlayan suçsuz demiş Madem suçsuz Neden ABDye gidip savunma yapmıyor Dava genisliyor Bu Erdoğan ve ailesinin meselesi

Türkiye ile ABD arasında diplomatik ve ekonomik kriz yaşanmasına neden olan, terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım ettiği, askeri casusluk yaptığı suçlamasıyla 35 yılla yargılanan Amerikalı Rahip Andrew Graig Brunson davasında dördüncü duruşmada karar verildi.

Tanıkların ifadelerini değiştirdiği davada, Brunson’un ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı. 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilen Brunson, cezaevinde yattığı süre göz önüne alınarak serbest kaldı. Brunson, akşam geç saatlerde Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya uçtu.

Terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanırken, yaklaşık 2 yıllık tutukluluğu “sağlık sorunları” gerekçe gösterilerek cezası geçen 25 Temmuz’da ev hapsine çevrilen ABD ’li rahip Andrew Craig Brunson, bugün 4. kez daha hâkim karşısındaydı.

Duruşma öncesi Brunson’a kritik ziyaret

Terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım ettiği, askeri casusluk yaptığı suçlamasıyla 35 yılla yargılanan Brunson’un son duruşması, Aliağa Cezaevleri Kampusu’nda kurulu mahkemede gerçekleştirildi. Brunson, Alsancak’taki evinden sabahın erken saatlerinde alınarak yoğun güvenlik önlemleri altında mahkemeye getirildi. Amerika’nın Türkiye Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier’in de izlediği duruşma yaklaşık 2 saatlik gecikmeyle 11.30’da başladı.

Duruşma öncesinde Brunson ile eşi Norine, yaklaşık yarım saat ellerini kalplerine götürerek sanal biçimde uzaktan karşılıklı sarıldı.

Duruşmada ilk olarak John Fowler aracılığıyla PKK’lileri kilisede tedavi ettirdiği iddiası
kapsamında yürüme engelli milli sporcu Büşra Ün dinlendi. Ün, John Fowler’ı tekerli sandalye tenis milli takımından antrenörü Dianne Fowler’ın eşi olarak tanıdığını, Rahip Brunson’la hiç
tanışmadığını, söz konusu iddiayı da ilk kez duyduğunu söyledi. Antrenörü ve eşinin gittiği kiliseyi de gazete haberlerinden öğrenndiğini aktardı. Brunson da hiçbir şekilde PKK’lilerle bir arada olmadığını vurguladı.

ÖNCEKİ İFADESİNİ İNKAR ETTİ

Önceki duruşmalarda savcılığın tanığı olarak dinlenen ve dua evine FETÖ üyelerinin geldiğiniYılmaz Demircan’ın tanıklığında kanıtlanabileceğini söyleyen Levent Kalkan, bu kez Balıkesir’den SEGBİS ile bağlanarak dinlendi.

Ancak Demircan, Kalkan’ın iddialarını yalanlayarak ona FETÖ’yle ilgili bir şey söylemediğini, böyle şahısların da eve gelmediğini dile getirdi. Bunun üzerine Kalkan da önceki ifadesini inkar etti. Aynı kapsamda dinlenen Volkan Sürer de, Kalkan’ın “Agit” kod adlı Siraç Akay’ın “bomba eğitimi aldığı”, “PKK’li olduğu” yönündeki ifadesini yalanladı.

Kalkan’ın bunları kendisinden duyduğunu iddia ettiğini anımsatarak “İşin komik yan ben de bunları Levent’ten duydum. Levent’le Göztepe spor kulübünün aşçılığını yaparken tanıştım. Onun ısrarıyla kiliseye gittim. Levent bana ‘Bunların hepsi terörist, yüz göz olma’ dedi. Bizler inancımız ne olursa olsun vatanperver insanlarız.

Damarıma basıldığında sıkıntı yaratabilecek biriyim. Onun için uyardı” diye konuştu. İfadesinin bir kez daha yalanlanması üzerine Kalkan, “Çok şaşkınım” dedi ve kendisini savunamayacağını söyledi.

PKK’Lİ İFADESİNİ YALANLADI

Daha önce Brunson’un yönettiği Diriliş Kilisesi aracılığıyla PKK’lilere yardım yapıldığını iddia
eden “Serhat” kod adlı kilise üyesinin ifadeleri üzerine dinlenen Yeniden Doğuş Kilisesi rahibi Steven Chuck, Serhat’ın her iki kiliseden de “kovulduğunu” aktardı. “En son Ocak 2017’de polis zoruyla kiliseden uzaklaştırmak zorunda kaldık. Giderken de bizi ‘Pişman olacaksınız. Kazanan ben olacağım’ diye tehdit etti” diye konuştu. Suruç’tan gelen PKK’li mültecilerin tedavi ettirildiği iddiasıyla ilgili herhangi bir bilgisinin olmadığını söyledi. Brunson da Serhat’ın iki kiliseden de kovulduğu için yalan söylediğini dile getirdi.

AVUKATI BÜTÜN SUÇLAMALARI REDDETTİ

Aranın ardından davanın uzamasına yönelik tüm taleplerin reddedildiği görüldü. Müdahillik
istemleri, yeniden tutukluluk talepleri, ek ifade verme talebi, tanıkların dinlenmesi mahkeme tarafından istenmedi. Savcılık, hazır olduğunu belirterek mütalaasını sundu. Sanığın iddianame doğrultusunda cezalandırılmasını, ancak ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağını kapsayan adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını istedi. Brunson ve avukatı da son savunma için süre istemedi. Avukat İsmail Cem Halavurt, tüm suçlamaları reddettiklerini ve beraat istediklerini söyledi.

Ben masumum …..

Brunson da “Ben masum bir adamım. İsa’yı çok seviyorum. Türkiye’yi çok seviyorum” diye konuştu. Mahkeme Başkanı Oktay Tabur, kararını açıklarken Rahip Brunson’u “terör örgütüne yarıdm” suçlaması nedeniyle 5 yıl hapisle cezalandırdı. Bu cezayı önce yarıya indirdi, ardından ½ oranında artırarak 3 yıl 9 aya çıkardı. Son olarak duruşmadaki durumunu göz önüne alarak 3 yıl 1 ay 15 güne hükmetti. Tutukluluk ve gözaltındaki süreleri dikkate alarak yurt dışına çıkış yasağı ve ev hapsinin kaldırılmasını kararlaştırdı.

Mahkemenin kararında, baştan bu yana dile getirilen “casusluk” suçlamasına yönelik herhangi bir hüküm yer almadı.