Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Özgürlüğü İçin Yaşıyoruz Ve Yaşacağız

Tevhit inancının önderleri olan peygamberlerin Allah’ın dinini insanlara tebliğ ettikleri kutsal bir mekân olan Kudüs,tarihte birçok devletin ve mille

Türk hükümeti, Türkiye’deki El Kaide gruplarının izlenmesini askıya aldı
‘Müslüman yasağı’: Demokratlar Kongrede Trump’ın düzenine karşı yürüdüler
Almanya, İran hava yolunu ABD baskısının ardından hava sahasından çıkardı

Tevhit inancının önderleri olan peygamberlerin Allah’ın dinini insanlara tebliğ ettikleri kutsal bir mekân olan Kudüs,tarihte birçok devletin ve milletin ilgi odağı olmuştur. Tarihte farklı isimlerle anılan şehrin en çok bilinen ve en çok kullanılan isimleri Asuriler zamanında; Ursalimmu şeklinde bilinir.

İbraniler tarafından Yeruşalem, Grekler tarafından ise kutsal şehir anlamında Heirosolyma adıyla isimlendirilmiştir.

Latinlerin kullandığı Jerusalem ifadesi, bütün Batı dillerini etkilemiş, Kudüs’ün bu veya buna yakın bir telaffuzla anılmasına neden olmuştur. Yeruşalayim ismi kutsal ve esenlik yurdu olarak Arapçaya çevrilince Tevrat’ın Arapça metinlerinde Darusselam diye çevrilmiştir. Hatta tam anlamıyla esenlik ve barış şehri anlamında da Medinetu’s-selam diye isimlendirilmiştir.

Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar, “Büyük Dönüş Gösterisi”nin milli bir duruş olduğunu ve bunun korunması gerektiğini söyledi.

Gazze şeridinin güneyinde yer alan Han Yunus kent sınırındaki gösterilere katılan Sinvar burada yaptığı açıklamada, “Büyük Dönüş Gösterisi”nin milli bir duruş olduğunu ve bunun korunması gerektiğini belirtti.

“Gazze aç kalmayacak ve milli davadan vazgeçmeyecek, eğer patlarsak işgalci İsrail’in yüzüne patlayacağız.” diyen Sinvar, “Direniş ve özgürlük yolunda yürüyoruz. Bugün tüm dünyaya Gazze’nin özgür olduğunu söylemek için buradayız.” dedi.

Filistinlilerin abluka altındaki Gazze sınırında geçen cuma başlattıkları “Büyük Dönüş Yürüyüşü” kapsamındaki barışçıl gösterileri İsrail’in tehditlerine rağmen bugün de devam ediyor.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin müdahalelerinde bugün 218’i gerçek mermiyle olmak üzere 446 kişinin yaralandığı aktarıldı.

Gösterilerin başladığı geçen cumadan bu yana 29 Filistinli şehit oldu.

“Büyük Dönüş Yürüyüşü”

Filistinliler, Toprak Günü’nün 42’nci yıl dönümü kapsamında geçen cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor. İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Filistinliler “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında başlattıkları barışçıl gösterilerine altı hafta boyunca devam etmeyi planlıyor. Gösterilerin altı hafta boyunca devam edecek olmasının bir sebebi de bu tarihte ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını açıklamış olması.

Toprak Günü nedir?

İsrail, 30 Mart 1976’da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi.

İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı.

“Toprak Günü” olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

Hamas terörist mi?

Hamas

Harakat al-Muqawama al-Islamiya, İslami Direniş Hareketi), Filistin Ulusal Yönetimi’nde seçimle belirlenmiş Filistin Parlamentosunda çoğunluğu elinde tutan Filistinli paramiliter örgüt ve siyasi parti.

Avrupa Birliği Adalet Divanı Filistin’de Gazze Şeridi ve Batı Şeria yönetimini elinde bulunduran İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) terör örgütü listesinden çıkarılması kararını bozdu.

17 Aralık 2014’te Avrupa Birliği 1. derece mahkemesi Hamas’ın AB terör listesinden çıkarılması gerektiğine hükmetmişti.

Adalet Divanı ise bu kararı hatalı bularak dosyayı mahkemeye geri gönderdi.

Adalet Divanı savcısı da 2016 yılı Eylül ayında Hamas’ın terör listesinden çıkarılması gerektiği yönünde görüş açıklamıştı. Ancak mahkeme nadir görülen bir şekilde başsavcılığın tavsiye kararına bu kez uymadı.

Hamas İsrail’in yanısıra Amerika Birleşik Devletleri’nin de terör listesinde bulunuyor. Avrupa Birliği ise Hamas’ı 11 Eylül’ün ardından terör listesine almıştı.

Diğer yandan divan, Sri Lanka’da 40 yıl süren çatışmaların ardından silah bıraktığını açıklayan Tamil Özgürlük Kaplanları adlı örgütün terör listesinden çıkarılmasını ise onayladı.

hemen şu önümüzdeki günlerde tamamen yok edilerek hem israil halkı’nın, hem de filistin halkı’nın huzura kavuşacağı günler yakındır.

filistin’e yapılan operasyonların baş sorumlusu filistin halkını ateşe atan hamas’tır. son ferdi buharlaşacak şekilde yok edilmelidir, aksi takdirde bizim tayyip bunları türkiye’ye getirir ve başımıza bela olurlar.

hamas terör örgütüne karşı israil’e hep destek tam destek.