Devlet Hukuk Kurallarına Uymazsa Kim Uyar

MHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Melih Gökçek'e teklif götürmeye hazırlandığı iddia edildi. Meclis'te basın toplantısı düzenleyen MH

Yemen’de El Kaide ile karşı karşıya kalan terörle mücadele etmeye kararlıyız: Anwar Gargash
Ahmet, Mehmet,Neco Fark Etmez Kadına Karşı Şiddet Yok
Afganistan’da Kadın İntiharları Bu Sırada Çok Yaygın

MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Melih Gökçek’e teklif götürmeye hazırlandığı iddia edildi. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen MHP Ordu Milletvekili Enginyurt, “Eğer aday olursa kabulümüzdür” dedi.

melih gökçek.jpgMelih Gökçek çalışanlarına veda etti

AK Parti ile yerel seçimde ittifakı rafa kalkan MHP’de Ankara için sürpriz bir isim ortaya atıldı.

MHP kaynakları, AK Partili eski büyükşehir belerdiye başkanı Melih Gökçek’in ismini düşündüklerini açıkladı.

MHP çevrelerinden gelen bilgilere göre, MHP’de Melih Gökçek’in ismi Ankara için ön plana çıktı.

HENÜZ RESMİ TEKLİF YOK

Ancak Gökçek’e henüz resmi bir teklif götürülmedi. MHP kaynakları, yakın zamanda Gökçek’le görüşerek resmi adaylık teklifi götüreceklerini belirtti.

“ADAY OLURSA KABULÜMÜZDÜR”

İddia TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Milletvekili Cemal Enginyurt’a soruldu. Siyaset yapan herkese kapılarının açık olduğunu söyleyen Enginyurt,

“MHP olarak vatanını, devletini, bayrağını, ülkesini seven her toplumun ferdine MHP’nin kapısının sonuna kadar açık olduğunu liderimiz Bahçeli açıkça ilan etmişti. Melih Gökçek de bu ülkeye ve özellikle Ankara’ya 25 yıl hizmet etmiş bir siyasetçidir.

Eğer aday olursa kabulümüzdür, olmasa da saygıyla karşılanır. Sadece Gökçek değil Türkiye’de siyaset yapmak isteyen herkese açık MHP’nin kapısı. AK Parti bu ülkede bizim asla siyasi düşman olarak görmek istemediğimiz bir hareket.
AK Parti’de siyaset yapan insanlar bu ülkeye hizmet etme aşkıyla dolu olduğuna inandığımız insanlar. Yanlış yaptıklarında yanlışlarını acımasızca eleştirdiğimiz insanlar. AK Parti veya CHP’li olması MHP’nin kapısının kapalı olduğu anlamına gelemez” diye konuştu.

GÖKÇEK’TEN İTTİFAK MESAJI

AK Parti ve MHP’nin yerel seçim ittifakı yapmayacaklarını açıkladıkları gün Melih Gökçek Twitter’dan bir paylaşım yapmıştı.

İbrahim Melih Gökçek,

(d. 20 Ekim 1948, Ankara),1994-2017 yıllları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan eski milletvekili ve bürokrat.

Siyasi hayatı

25 Mart 1984 yerel seçimleri’nde Keçiören belediye başkanlığını kazandı. 1989 yerel seçimlerinde ikinci defa Keçiören belediye başkanlığı görevine aday oldu. Fakat seçimi kazanamadı.

1991 yılı hem siyasi hem bürokratik hayatında dönüm noktası yaşayan Gökçek, ANAP’tan istifa ederek Refah Partisi’ne geçti. 20 Ekim 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi Ankara milletvekili olarak meclise girdi.

2 yıl 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu. 1994 Türkiye seçimlerinde 6.500 oy farkla büyükşehir belediye başkanlığını kazandı.

Belediye başkanlığı görevindeyken “Periler Ülkesinde” adlı heykeli Altınpark’tan kaldırtırken sarfettiği “Böyle sanatın içine tükürürüm” sözü, tartışma yaratmıştır.

Refah Partisi’nin kapatılması üzerine Fazilet Partisi’ne geçen Gökçek, 1999 yılı belediye seçimlerinde ikinci kez Ankara büyükşehir belediye başkanlığına aday oldu, yapılan seçimlerde %33,7 oyla ve 30.000 oy farkıyla Ankara tarihinde iki kez üst üste seçilen ilk belediye başkanı oldu.

Fazilet Partisi kapatıldıktan sonra yeni parti kurma çalışmalarına başladı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Fazilet Partisi’nin devamı olduğunu söyleyerek bu partide yer almayacağını söyledi. Ancak bir süre sonra 2002 yılında Demokrat Parti’ye ve ardından 2003 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı.

2004 yerel seçimlerinde üçüncü kez, 29 Mart 2009 yerel seçimleri seçimlerinde dördüncü kez, 30 Mart 2014 yerel seçimleri seçimlerinde 5. kez aynı göreve geldi ve Ankara tarihinde ilk kez beş dönem üst üste büyükşehir belediye başkanlığına seçilen kişi oldu. Ankara’da en uzun süre görev yapan belediye başkanıdır.

Başkanlık yaptığı dönemde büyükşehir belediyesi “Avrupa Şeref Bayrağı” (2001) ve “Avrupa Şeref Plaketi” (2003) ile ödüllendirilmiştir. 10 Ekim 2009 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından, kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve uluslararası ilişkilerde dünyada örnek teşkil edecek çalışmalar yapan kentler ve belediyelere verilen Avrupa Ödülü’nü parlamento başkanı Lluís Maria de Puig’den almıştır.

Mayıs 2010’da OICC Toplantısı’nda Belediye Projeleri alanında 4 ayrı kategoride verilen ödüllerin 3’ünü toplayan Ankara, “Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi” ile Kentsel ve Bölgesel Planlama Birinciliği’ni, “Göksu Park” ile Çevre Düzenlemesi Birinciliği’ni ve “Mogan Park” ile de Çevre, Koruma ve Sürdürülebilir Kalkınma İkinciliği’ni 54 ayrı ülkeden 170 temsilcinin arasında kazandı.

23 Ekim 2017’de Twitter’da attığı tweet ile istifa edeceğini açıkladı ve 28 Ekim 2017’de Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etti.

Davalar ve eleştiriler

Hakkında açılan çeşitli davalarda: yayın yoluyla hakaretten, kişilik haklarına saldırıdan, şahsiyeti ağır şekilde zedelemekten, manevi saldırıdan[26] birçok kez mahkûm oldu.

Gökçek, dönüşüm faaliyetlerinin devam ettiği Hıdırlık, Atıfbey ve İsmetpaşa bölgelerinde “özellikle muhafazakar ailelerin tercih edeceği” konutlar inşa edileceğini açıkladı.

Mimarlar Odası, Gökçek’in açıkladığı projeyle “aleni bir şekilde nefret suçu işlediğini ve toplumu ikiye bölmeye çalıştığını” dile getirdi

Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankapark için yaklaşık 10 milyon liraya aldığı ve Ankara’nın çeşitli caddelerinde sergilediği dinozorlar, Trabzon’a gönderildi.

Gökçek’in dinozorları geçtiğimiz yıl Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna tarafından sökülmüş ve vinçlerle depoya kaldırılmıştı. Depodaki dinozor maketlerinin iki tanesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne gönderildi ve Jeoloji Mühendisliği bölümünün bahçesine konuldu.

CAFER ADINI VERDİLER

Dinozorlar üniversitedeki doğa müzesinin girişinde sergilenmeye başlandı. Maketlerin KTÜ Jeoloji Mühendisliği Araştırma Görevlisi Simge Oğuz Saka’nın girişimleriyle KTÜ’ye alındığı belirtildi. Öğrenciler ve öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiği ve öz çekim yaptığı dinozorlarla ilgili, öğrenciler sosyal medyada da hesap açtı.

Öğrenciler ‘Cafer’ adını verdikleri dinozorun hesabından, “Torpilli “Dinozor Cafer” üniversitemize yerleşmeye hak kazanan ilk aday. Yer Bilimleri’nin yeni fenomeni Cafer’i takip edelim” diye yazdı.

12 BİNE DE VAR 31 BİNE DE

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Dairesi Başkanlığı, 2013 yılında dinozorlar için ayrı ayrı 7 milyon 952 bin ve 1 milyon 311 bin TL harcamıştı. Gökçek ise sökülen dinozorların fiyatları için bazılarının 12 bin TL, bazılarının ise 31 bin TL olduğunu söylemişti. Gökçek, dinozorlara harcanan miktarı şu ifadelerle anlatmıştı:

“Yapılan ihaleyle Ankapark’a büyüklü, küçüklü 380 adet dinozor ve 80.000 metrekare kamuflaj malzemesi alındı. İhale bedeli 7.485.349 TL. Ancak müteahhit malzemeleri geç getirdiği için 2.684.217 TL ceza kesildi.

Yani müteahhit 4.801.132 TL aldı. Dinozorların tanesi ortalama 12.000 TL. Ornegin Abelisorus dinozorun fatura fiyatı 31.748 TL. Ancak ceza kesildiği için belediyeye mal oluş fiyatı 20.363 TL.