İsrail, Suriye’de İran’ın “Kudüs” kuvvetlerine saldırdığını doğruladı

Suriye, Pazar günü Şam yakınlarındaki bir askeri üsse bir İsrail hava saldırısı, işgal altındaki Golan Tepelerini hedef alan bir roket saldırısı ve ba

700 Esir Her Gün 10 Esiri Kılıcın Ucuna Sunuluyor
Türk Eski Futbolcu Olan Nihat Kahveci
Türkiye Ve Ukranya Ortak İHA Fabrikası Kuracak

Suriye, Pazar günü Şam yakınlarındaki bir askeri üsse bir İsrail hava saldırısı, işgal altındaki Golan Tepelerini hedef alan bir roket saldırısı ve başkent ile kuzeydeki Suriye’nin Afrin kentinde bombalamalar yaparak yeni şiddete patladı.

Dört İsrail F-16 jeti, Pazar öğleden sonra, Şam’ın güneyindeki Kisweh bölgesindeki üssü hedef alan altı füze fırlattı.

kları Savaş Gözlem Merkezi başkanı Rami Abdel Rahman, “Hizbullah ve İran savaşçıları için silah içeren depolar bu bölgede bulunuyor” dedi.

İsrail ordusu daha sonra, Şam Uluslararası Havaalanı’nın yakınında nadir bir gün ışığı hava saldırısı gerçekleştirdikten saatler sonra Suriye’deki İran askeri hedeflerine saldırdığını doğruladı.

Askeri açıklama yaptığı açıklamada, “Suriye topraklarında İran Kudüs hedeflerini vurmaya başladık” dedi. “Suriye Silahlı Kuvvetlerini, İsrail kuvvetlerine veya bölgelerine zarar verme girişimlerine karşı uyarıyoruz.”

Açıklama, İsrail füze savunmasının Golan Tepeleri’ne gelen ve havaalanına yapılan baskının ardından gelen bir füzeyi ele geçirmesinden saatler sonra yayınlandı.

Şu ana kadar İsrail, sekiz yıllık iç savaşa büyük çapta dahil olmamak için Suriye komşusundaki gizli askeri operasyonlarının kamuoyuna kabul edilmesinden büyük ölçüde kaçındı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu daha önce, “Suriye’deki İran’ın siperine saldırmak ve bize zarar vermeye çalışanları incitmek için kalıcı bir politikamız var” dedi.

İsrail ordusu başlangıçta, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ne ateşlenen roketin İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemi tarafından ele geçirildiğini söylese de, hava saldırısı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Suriye devlet medyasına göre, İsrail savaş uçakları, Lübnan’ın hava sahasını Suriye’nin derinliklerine saldırmak için bu ayın başlarında Şam Uluslararası Havaalanı yakınında bir depoya saldırmak da dahil olmak üzere kullandı.

Suriye ordusu, İsrail’in saat 1’den kısa bir süre sonra ardışık güdümlü füze dalgalarıyla yoğun hava saldırıları gerçekleştirdiğini, ancak Suriye hava savunma sistemlerinin füzelerin çoğunu hedeflerine ulaşmadan imha ettiğini ekledi.

İsrail, İran’ın Suriye’de askeri olarak kendisini ele geçirmesini engelleme sözü verdi. İran ordusu hedeflerine karşı yüzlerce hava saldırısı düzenledi ve Hizbullah’a silah teslimatı gerçekleştirdi, ancak grevleri nadiren doğruladı.

Bir Suriye askeri kaynağı devlet televizyonuna şunları söyledi: “Hava savunma sistemlerimiz İsrail hava saldırısını engelledi ve hedeflerinden herhangi birine ulaşmasını engelledi.”

Beş füzenin vurulduğunu ve birinin yakındaki boş tarım arazisine yönlendirildiğini söyledi. Önceki grevlerin çoğu geceleri gerçekleştiğinden, nadir gündüz baskınları yapıldı.

Şam sakinleri, Pazar öğleden sonra erken saatlerde 5 patlama duyduklarını söyledi.

Pazar günü daha önce Gözlemevi, Şam’ın güneyindeki bir askeri istihbarat ofisinin yakınında, çok sayıda insanı öldü veya yaralanan bırakan “büyük bir patlama” bildirdi

“Patlamayı şehrin güneyinde bir güvenlik şubesinin yakınında gerçekleşti” ve izleyerek çekim yapıldı. “Öldürülen ve yaralanan bazı insanlar var, ancak ücreti hemen doğrulayamadık.”

Şam’daki patlama, bir otobüste bomba patlaması olarak geldi ve Kürt çoğunluğu bölgesine yapılan bir Türk saldırısının ilk yıldönümünde Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentinde üç sivil öldü. Savaşçılar da dahil dokuz kişi yaralandı.

Abdel Rahman, “Patlama, Afrin merkezindeki bir otobüse yerleştirilen bombanın sonucu oldu” dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0