Hollanda basınından:Cocu, İstanbul’a Gittiğinden İtibaren Sürekli Ateş Altında Oldu

Phillip Cocu'nun Fenerbahçe macerası, 123 gün sürdü. Sarı-lacivertli takıma en kötü sezonunu yaşatan Cocu, 29 Ekim'de 49. yaşgününü kutlamasına saatle

Fenerbahçeli Taraftarları,Fener Evimiz Ali Koç Babamız Derler
Şırnak’taki terör operasyonunda 1 asker şehit oldu
Ekrem İmamoğlu : Bana tatil de yakışıyor

Phillip Cocu’nun Fenerbahçe macerası, 123 gün sürdü. Sarı-lacivertli takıma en kötü sezonunu yaşatan Cocu, 29 Ekim’de 49. yaşgününü kutlamasına saatler kala görevden alındı.

Fenerbahçe’nin Phillip Cocu’nun görevine son vermesi, Hollanda’da geniş yankı bulurken Hollanda Televizyonu’na (NOS) göre, ‘Cocu’nun Fenerbahçe ile olan evliliği’ en başından beri yanlıştı. Hollandalı teknik adam, İstanbul’a gittiği günden itibaren sürekli ‘ateş altında’ oldu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Türk futbolu uzmanı Yordi Yamali’ye göre ise Fenerbahçe ile Phillip Cocu arasında en başından beri bir etkileşim olmadı.

Hollandalı çalıştırıcının PSV’de yetenekli bir teknik direktör olduğunu kanıtladığını belirten Yamali, “PSV Eindhoven’de kendisini dinlemeye hazır, genç yeteneklerle çalıştı” görüşünü dile getiriyor. Ancak Yamali’ye göre, İstanbul daha farklıydı. Çünkü Fenerbahçe’de büyük isme sahip oyuncularla çalıştı.

Hollandalı yorumcu, büyük Türk kulüplerinin kaybetmeye ve özellikle de kendi sahalarında yenilmeye asla tahammül edemediklerini vurguluyor.

Cocu’nun Türkiye’de başarı şansının kalmadığını savunan Yamali, 48 yaşındaki teknik adamın, başka bir ülkede takım bakması gerektiğini söylüyor.

Yamali’ye göre son dört ayda Türkiye’de kötü bir üne sahip olan Cocu, “Türkiye benim için uygun bir yer değildi ama yine de denemeye değerdi” diye düşünecek.

Fenerbahçe’nin Rizespor yenilgisi sonrası, “Cocu için alarm zilleri çalıyor” diyen De Volkskrant gazetesi, “Görevden alınması an meselesi. Türkiye’de beklemek için zamanın yok, başarmak zorundasın” yorumunu yapmıştı.

Gazete, Hollandalı çalıştırıcının görevden alınmasını, “Fenerbahçe, 5. yenilginin ardından Cocu’yu kovdu” başlığıyla duyurdu.

Brabant Televizyonu, Türkiye’de ve yurtdışında milyonlarca taraftarı bulunan Fenerbahçe’de yönetimlerin, kötü performans gösteren teknik direktörleri göndermekte tereddüt etmediğine işaret ediyor.

Televizyona göre, doğum gününden bir gün önce işine son verilen Cocu, Türkiye’nin kolay bir ülke olmadığının farkındaydı. Ancak Ali Koç yönetiminin, kulübün geleceğine ilişkin ciddi, hırslı ve zorlayıcı planları nedeniyle Fenerbahçe’yi çalıştırmayı kabul etti.

AD gazetesi de, devam eden yenilgiler nedeniye Cocu’nun görevine son verildiğini belirterek, Hollandalı çalıştırıcı konusunda Başkan Ali Koç açısından savunulabilir bir durum kalmadığı yorumuna yer veriyor.

De Telegraaf’ın haberinde, başından beri Cocu’nun Fenerbahçe’de başının dertten kurtulmadığı öne sürülürken yardımcı antrenörlerin de Hollandalı çalıştırıcıyı engellemeye çalıştığı iddia ediliyor.

“PSV’DE GENÇ YETENEKLERLE ÇALIŞTI”

Hollandalı çalıştırıcının PSV’de yetenekli bir teknik direktör olduğunu kanıtladığını belirten Yamali, “PSV Eindhoven’de kendisini dinlemeye hazır, genç yeteneklerle çalıştı” dedi. Ancak Yamali’ye göre, İstanbul daha farklıydı. Çünkü Fenerbahçe’de büyük isme sahip oyuncularla çalıştı.

“TÜRK KULÜPLERİNİN YENİLMEYE TAHAMMÜLÜ YOK”

Hollandalı yorumcu, büyük Türk kulüplerinin kaybetmeye ve özellikle de kendi sahalarında yenilmeye asla tahammül edemediklerini vurguldı. Cocu’nun Türkiye’de başarı şansının kalmadığını savunan Yamali, 48 yaşındaki teknik adamın, başka bir ülkede takım bakması gerektiğini söyledi.

Yamali’ye göre son 4 ayda Türkiye’de kötü bir üne sahip olan Cocu, “Türkiye benim için uygun bir yer değildi ama yine de denemeye değerdi” diye düşünecek.

“ALİ KOÇ’UN TAVRI YÜZÜNDEN ÇALIŞMAYI KABUL ETMİŞTİ”

Televizyona göre, doğum gününden bir gün önce işine son verilen Cocu, Türkiye’nin kolay bir ülke olmadığının farkındaydı. Ancak Ali Koç yönetiminin, kulübün geleceğine ilişkin ciddi, hırslı ve zorlayıcı planları nedeniyle Fenerbahçe’yi çalıştırmayı kabul etti.

AD gazetesi de, devam eden yenilgiler nedeniye Cocu’nun görevine son verildiğini belirterek, Hollandalı çalıştırıcı konusunda Başkan Ali Koç açısından savunulabilir bir durum kalmadığı vurgulandı.