Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevden alındı

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevden alındı

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır, Van ve Mardin'in HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerine valileri kayyım olarak görevlendirdi. İ

Davutoğlu: Erdoğan’ın elindeki güç Türkiyeye zarar veriyor
Davutoğlu, ‘terörle mücadele defteri açılırsa’ sözüyle neyi kastetti ?
AKP , Gül, Davutoğlu ve Babacan’ı davet etmedi

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır, Van ve Mardin’in HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerine valileri kayyım olarak görevlendirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevden alınarak, kayyum atandı.

İçişleri Bakanlığının açıklaması

Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden uzaklaştırılması ile ilgili İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bakanlığımızca terör örgütleri ile iltisak-irtibatı olan, terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunan belediye başkanları Anayasanın 127 nci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden görevden uzaklaştırılmış, yerlerine Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca belediye başkan vekilleri görevlendirilmiştir.

MIZRAKLI, polis yetkilileriyle görüştükten sonra eşyalarını alıp gitti

Belediye binasında bu gelişmeler yaşanırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın evinin önünde de haraketlilik arttı. Kısa süre sonra da saat 06.15’te Başkan Mızraklı HDP İl Başkanlığı’na gitmek üzere korumalarıyla birlikte evden ayrıldı. Mızraklı, parti binasında yöneticilerle bir araya geldi.

Mızraklı, burada partililerle yapılan görüşmenin ardından topluca belediye binasına gitmek üzere parti binasından ayrıldı. Belediye  binasına gelen Başkan Mızraklı, polis yetkilileriyle görüştükten sonra eşyalarını almak üzere polis eşliğinde binaya girdi. Başkan Mızraklı, yaklaşık 15 dakika sonra binadan ayrıldı.

Mızraklı nasıl aldı belediye başkanlığını?

​Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, 24 Haziran 2018 seçiminde HDP’den meclise girdi. Milletvekili iken 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde aynı partiden Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olup seçilen Mızraklı 16 Nisan’da mazbatasını alarak başkanlık koltuğuna oturdu.

Katar’la bağlantılı yardım kuruluşları korku ve şüphe uyandırıyor

Mızraklı  Ağır Ceza Mahkemesi’nde

Mızraklı hakkında Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme’ suçundan açılan dava ile ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Suçu ve Suçluyu Övmek’ ve ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçlarından ise 3’ü İçişleri Bakanlığı’nca açılan 11 soruşturma bulunuyor.

VAN’DA DA ise ne oldu ?

Van Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, saat 02.00’de Büyükşehir Belediye binasının önüne gelerek güvenlik önlemi aldı. Sabah saat 06.00’da ise Çevik Kuvvet ekipleri TOMA’lar desteğinde belediye binasına gelerek barikatlar kurdu. Belediye binasını önünde yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekerken, bir grup polis ise içeriye girdi.

Mardin’de de Çevik Kuvvet polisi Belediye binası önünde

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün kentte olmadığı ifade edildi. Ancak, Van ve Diyarbakır ile eş zamanlı Mardin’de de Çevik Kuvvet polisi Belediye binası önüne gelerek önlem aldı.

AHMET TÜRK HAKKINDA 1 DAVA, 9 SORUŞTURMA

​’Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçundan tutuklu yargılanırken sağlık nedeniyle adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, hakkında ise ayrıca yürütülen ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’, ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak ve Silahlı Terör Örgütüne İsteyerek Yardım Etmek’, ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Görevi Kötüye Kullanma, Terör Örgütü Kurma ve Yönetme’ suçlarından 6, İçişleri Bakanlığı tarafından ise yürütülen 3 soruşturma bulunuyor.

kaynak : NTV

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0