Dünya Köpek Günü

Dünya Köpek Günü

Dünya Köpek Günü, sosyal medyanın en çok konuştuğu konulardan biri oldu. Pek çok köpek sahibi ve hayvansever, bu sevimli dostlarıyla çekildikleri foto

Amerika ve İsrail, Türk Ordusundan Ne İstiyor; Türkiye Fiilen NATO Ülkesi Sayılamaz
DAEŞ Lideri El Bağdadi,İle İlgili Kılıçdaroğlu Ne Alakası?
Kurultay Yoksa Oy Yok

Dünya Köpek Günü, sosyal medyanın en çok konuştuğu konulardan biri oldu. Pek çok köpek sahibi ve hayvansever, bu sevimli dostlarıyla çekildikleri fotoğrafları paylaşıyor.

Peki, Dünya Köpek Günü nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

Dünya Köpek Günü’nün tarihi 14 yıl öncesine dayanmaktadır. 26 Ağustos Dünya Köpek Günü, 2004 yılında hayvan hakları savunucusu Colleen Paige tarafından başlatılmıştır. Amacı, köpeklerle ilgili farkındalık yaratmak, köpek evlat edinmeyi desteklemek ve köpeklerin yaşam refahına ve önemine dikkat çekmektir.  

Dünya Köpek Günü’nün 26 Ağustos olarak belirlenmesinin nedeni ise, Paige’nin henüz 10 yaşındayken ailesinin ilk köpekleri olan “Sheltie”yi barınaktan kurtardıkları tarih olmasıdır.

Dünya Köpek Günü, yasal olarak şu anda yalnızca New York eyaletinde, 2013 yılında kabul edilmiştir.

Sokakta yaşayan ve sıcacık bir yuvası olan tüm sadık dostlarımızın 26 Ağustos Dünya Köpek Günü kutlu olsun. Bu yazımızda köpeğinizin itaati ve eğitimleri hakkında pek çok şey öğreneceksiniz.

Sadakati ve hissettirdiği güven duygusu ile binlerce yıldır biz insanlarla birlikte yaşayan köpekler,

sosyal hayatın önemli bir parçası. Köpekler evcilleştirildiğinde ve eğitildiğinde; arama kurtarma çalışmalarında, rehberlik konularında, savunmada yer bulabiliyor. Köpeklerin tüm bunlar için insanlardan beklentisi ise sadece ilgi, sevgi ve sabır.

Eğitimli bir köpekle evcil hayvan sahiplerinin hayatı daha kolaydır. Söz dinleyen, sosyal, itaatkar ve yetenekli bir köpek ile hayat kolay olduğu gibi aynı zamanda eğlencelidir.

İtaati nasıl öğretebilirsiniz?

Evcil bir köpek için verilebilecek en değerli eğitimlerden biri itaat eğitimidir. Köpeği cezalandırmadan, doğru yöntemlerle “gel, kal, otur, yat” gibi basit komutlara alıştırarak hem onun hayatını hem de kendi hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.
İtaat eğitimlerinde en sık kullanılan malzemeler top, zil, ödül maması ve köpek oyuncağıdır. Köpeğiniz için ödül olarak; aromalı köpek oyuncağı, yaş mama ya da ödül maması tercih edebilirsiniz. Köpeğinize basit komutları öğretmek için şu tüyoları deneyin:

Otur

Eğitime başlarken ödül mamasını köpeğin burnunun hemen üzerinde göstererek onun ilgisini çekmeye çalışın ve köpek oturana kadar elinizi geriye doğru hareket ettirin. Bu durumda hemen “otur” demeli ve ödül maması vermelisiniz. Birkaç kez tekrar ederek ve ödülü ihmal etmeyerek köpeğinize her “otur” dediğinizde istediğinizi yapacaktır.

Yat

“Yat” komutu için köpekle göz hizasına gelmek gerekir. Ödül mamasını köpeğe koklatarak yavaşça yere yaklaştırın ve köpeğin ön ayaklarını yere indirerek yatma pozisyonuna gelmesini sağlayın. Karnı yere değdiğinde komutu tekrarlayın ve ödülünü verin. Birkaç tekrardan sonra “yat” komutunu siz istediğinizde yerine getirecektir.

Köpeğinizin otur ve yat komutlarında kalmasını istiyorsanız “kal” komutu öğretmelisiniz. Oturan köpeği “otur ve kal” diyerek bekletmeli ve sonra ödül maması vermeli, diğer komutta da “yat ve kal” diyerek ödüllendirmelisiniz.

Gel

Köpeğin dış mekanda sizi bulması, onu saldırgan karakterli köpeklerden korumak için “gel” komutu ile onun güvenliğini sağlayabilirsiniz. At-getir oyunu oynarken köpeğinizin oyuncağı ile birlikte size gelmesi için oyuncağı attıktan sonra bulunduğunuz noktadan farklı bir noktaya gidin. Köpeğinizin adını “gel” komutu ile birlikte söyleyin ve gelmesini bekleyin. Geldiğinde ise onu mutlaka ödüllendirin.

Unutmayın köpek eğitiminin kalıcı olmasında ödül ve sabır en temel unsurlardır.

Tasma eğitimi


Köpeğinizle gezintiye çıktığınızda onun size eşlik etmesi için tasma eğitimi vermeniz gerekir. İlk kez boyun ya da göğüs tasması takılan köpekler genelde onu tırnaklarıyla çıkarmaya çalışıp, huzursuz olduğunu belli etse de zaman içinde tasma ile birlikte yaşamayı öğrenirler.

Tasmaya alışan köpekler yürüyüş tasmalarını sahibinin elinde gördüklerinde tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkacaklarını anlar ve dışarıda oyun oynayacakları için heyecan duyarlar. Başarılı bir tasma eğitimi için bilinmesi gerekenler:

Yürüyüş tasması olarak göğüs tasması tercih edilebilir ve göğüs tasmasına tasma kayışı takılarak hem yavru köpeklere hem de yetişkin köpeklere eğitim verilebilir.

Köpeğin aşıları tamamlandığında dış mekana gezintiye çıkarılması gerekir.

Köpek; sahibinin önünde ya da arkasında değil hemen yanında ve sol tarafında yürümelidir.

Köpek istenilen yerde durduğunda ödüllendirilmelidir.
Köpek sahibinden uzaklaştıkça tasma kayışı gerilmelidir. Ancak bu durumda köpeğin boynu incitilmemelidir. Göğüs tasması gövde destekli olduğu için yürüyüşlerde kullanılabilecek en sağlıklı tasma çeşididir.

Tuvalet eğitimİ

Evcil hayvan sahipleri tarafından en zor eğitimler arasında gösterilen tuvalet eğitimi sanıldığı gibi zor değil, oldukça kolaydır. Hem tuvalet ihtiyacı için dış mekana çıkarılan hem de sürekli evde yalnız kalan köpeğin tuvalet alışkanlığı kazanması için ona zaman vermek ve sabırlı olmak gerekir. Eğer yavru ya da yetişkin bir köpeğe sahipsiniz, aşağıdaki yolları izleyerek sevimli dostunuza tuvalet eğitimi verebilirsiniz:

Tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkarılacak köpeğe öncelikle tasma eğitimi verilmiş olmalıdır.
Köpeğinize vereceğiniz tuvalet eğitimine evde başlayabilirsiniz. Ev ortamında gereken malzemeler boyun tasması ya da yürüyüş tasması ve hasta pedi ya da köpek çiş pedidir.
Köpeğiniz mamasını yiyip suyunu içtikten sonra ped serili tuvalet alanına götürülmeli ve burada bekletilmelidir. Köpek tuvaletini yapmadan uzaklaşmak istediğinde, gövdesinden tutularak ped alanına geri getirilmelidir.

Köpek, tuvaletini yaptıktan sonra ödüllendirilmelidir. Ödül, köpeklerin eğitimlerdeki davranışları alışkanlık haline getirmesinde en etkili unsurdur.

Dışarıdaki gezinti sırasında köpeğinizin belli bir bölgede tuvaletini yapmasını istiyorsanız, eğitim sırasında pedi her defasında bir parça küçültmelisiniz. Küçülen parça, köpeğin bir noktaya tuvaletini yapmayı öğrenmesini sağlar.

Evdeki eğitim sırasında yürüyüş tasması ve kayışı kullanarak köpeğin dış mekandaki tuvalet ihtiyacı için alışkanlık kazanması kolaylaşır.

Eğitim sürecinde köpeği cezalandırmak, azarlamak ve ona şiddet uygulamak şiddete eğilimli bir köpek yaratmanıza neden olur. Unutmayın ki bu eğitimlerde sabır ve güven gerekir. Eğitimler boyunca sevimli dostlarımızın ihtiyacı olan pet shop aksesuarları, kuru ve yaş mama çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

26 Ağustos Dünya Köpek Günü’nde sokakta yaşayan canları da ihmal etmeyin. Sokağınızda yaşayan sahipsiz köpekleri de mutlaka bir kap su ve bir kap mama ile mutlu edin. Evcil hayvanların ve sokaktaki canlıların bakımında bilinmesi gerekenleri bloğumuzun Sevimli Dostlar sayfasından takip etmeye devam edin.

COMMENTS

WORDPRESS: 0