Erdoğan, YPG’nin Suriye’deki Münbiç’le ilgili uyarısını yineledi

Erdoğan, YPG’nin Suriye’deki Münbiç’le ilgili uyarısını yineledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG 'nin birkaç hafta içinde geri çekilmemesi durumunda Türkiye' nin Suriye 'nin kuzeydoğusundaki Münbiç kentine a

Bebek Katili Pkk
Netflix’in ilk Türkiye yapımı dizisi ‘Hakan: Muhafız’ dizi dünyasının gündeminde
Arefe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG ‘nin birkaç hafta içinde geri çekilmemesi durumunda Türkiye’ nin Suriye ‘nin kuzeydoğusundaki Münbiç kentine askeri operasyon başlatmayı artık bekleyemeyeceğini söyledi.

5 Şubat’ta iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) meclis grubu toplantısında “Teröristler birkaç hafta içinde Münbiç’i terketmezse, bekleyişimiz sona erecek” dedi.

“Türkiye kendi planlarını gerçekleştirme hakkına sahip olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgeyi kurmayı önermesinden üç hafta sonra Suriye’nin kuzey doğusunda Suriye’de güvenli bir bölge oluşturulması için somut bir plan görmediğini söyledi. Başkan, Trump ile yaptığı görüşmelerden memnuniyetini dile getirirken, ABD ile verimli görüşmediği için teknik görüşmeleri eleştirdi.

“Bizden önce ortaya konulan somut bir plan yok” dedi. “Tabii ki anlaşmalarımıza sadık kaldık, sözümüz bir sözdür. Ancak sabrımızın bir sınırı var. ”

Türkiye, bölgenin bir terörist grup olarak gördüğü YPG’den temizlenmesini istiyor.

Cumhurbaşkanı, Türkiye, Suriyelilerin kendi geleceklerini belirleme hakkına saygı duyduğunu, ülkedeki yeni bir anayasaya ve serbest seçimlere destek verdiğini de belirtti.

Bu arada Erdoğan, Avrupa Birliği’ni “demokrasi” ye meydan okuyan, hırpalanmış Venezüella lideri Nicolas Maduro’yu devirmek istemekle suçladı.

“İlk önce“ demokrasi ”ve“ oy ​​sandığı ”diyeceksiniz ve daha sonra hükümeti şiddetten devirmeye cesaret edeceksiniz” dedi.

4 Şubat’ta İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya da dahil olmak üzere başlıca Avrupa güçleri, Maduro ‘nun yeni anketler çağırması için bir Avrupa ültimatomunu reddetmesinin ardından yeni seçimler yapılıncaya kadar muhalefet lideri Juan Guaido’ yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdı.

Münbiç, Türkiye’nin yasadışı PKK’nın bir parçası olduğunu düşündüğü YPG tarafından kontrol ediliyor. PKK, Türkiye’nin, AB’nin ve ABD’nin terör örgütü olarak listelenmesine karşın, Washington’ın protestolarına rağmen Suriye’de IŞİD’le mücadelede Washington’da YPG militanları yaygın olarak kullanıldı.

Türkiye ve ABD, 4 Haziran’da Fırat’ın doğusundaki tüm YPG askerlerinin Fırat’ın doğusuna çekilmesi ve yerel Araplar tarafından yeni bir şehir konseyinin kurulması için bir yol haritası üzerinde anlaştılar, ancak anlaşma tam olarak uygulanmadı.

19 Aralık’ta Trump, Washington’un ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesine başlama kararını açıkladı. Trump daha sonra Erdoğan’ın, Türkiye’nin IŞİD’i bitireceğine dair güvence verdiğini söyledi.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0