‘Erdoğan’ın iş adamları’nı yazdı, Birlik Vakfı’na dikkat çekti

‘Erdoğan’ın iş adamları’nı yazdı, Birlik Vakfı’na dikkat çekti

Dünya Bankası'nın verilerine göre dünyanın en çok altyapı yatırımı yapılan ilk dört ülkesi arasında Türkiye, ilk 10'a beş şirket sokmayı başardı. A

Işid Neden Güçleniyor? Türkiyenin Yüzünden
Amerika ve İsrail, Türk Ordusundan Ne İstiyor; Türkiye Fiilen NATO Ülkesi Sayılamaz
Türkiye tutuklu ve hükümlü sayısında Dünya ikincisi

Dünya Bankası’nın verilerine göre dünyanın en çok altyapı yatırımı yapılan ilk dört ülkesi arasında Türkiye, ilk 10’a beş şirket sokmayı başardı.

Ancak şirketlerin tamamı, AKP tarafından desteklenen ve patronları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yakın arkadaşlık ilişkisi geliştiren isimler.

Bu da, ‘AKP’nin ve Erdoğan’ın iş adamları’ eleştirisini beraberinde getiriyor.


Yeniçağ Gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, Erdoğan’ın göreve geldiği ilk yıllarda, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in iş adamları ile ‘aile fotoğrafı’ çektirmesini, “Benim aile fotoğrafım milletimdir” sözleriyle eleştirdiğini hatırlatıyor.

Ancak zamanla AKP’nin de kendi zenginlerini yarattığına işaret eden Mollaveisoğlu, “Peki Erdoğan ne yaptı? Geleneği değiştirmedi… O da kendi ‘aile fotoğrafını’ var etti… Dün medyaya yansıyan haber Erdoğan’ın yakın çemberindeki iş adamlarının olağanüstü başarı hikâyesini anlatıyordu” yorumunu yapıyor.

“Türkiye’de ‘mega proje’ olup da bu beş şirketin adının geçmediği ihale yok… Limak Holding, MNG Holding, Kalyon, Kolin ve Cengiz Holding…” diye yazan Mollaveisoğlu, aile fotoğrafında olmayan şirketler içinse Birlik Vakfı’na işaret ediyor.

 

Mollaveisoğlu, bu konudaki görüşlerini şu satırlarla paylaşıyor:

“AKP kadrolarının, İstanbul Büyükşehir Belediye yönetiminden gelip Türkiye’yi yönettikleri ve katrilyonluk rantı dağıttıkları uzun yıllar boyunca Birlik Vakfı etrafında şekillenen isimlerin, Türkiye’nin süper zenginler listesine de dahil olduklarına tanık olduk…   

Dünya Bankası’nın süper beşlisindeki Kalyon Grubu bunlardan biri mesela…

Kalyon İnşaat firmasının sahipleri Hasan ve Hüseyin Kalyoncu, Birlik Vakfı’nın kurucularından… Bu vakfın kurucuları arasında Erdoğan’dan, Abdulkadir Aksu’ya, Ömer Dinçer’den Cemil Çiçek’e, Özallara uzanan isimleri görüyoruz…

Vakfın önünden geçen, bugün trilyonluk iş adamı olmuş…”

Mollaveisoğlu, tüm palazlanmanın, olağanüstü zenginleşmenin nedeni olan; belediyelerden başlayarak Ankara’da devam eden yüzlerce ihalenin çok büyük bölümünün yasal sınırlar zorlanarak, etik kurallar, adalet, rekabet yok sayılarak gerçekleştirildiğini savunuyor ve ekliyor:

“Okurlarım bilir; ben bu yapıya “Görünmez Holding” adını vererek defalarca yazdım…

Artık görünüyorlar ve dünya listelerinde ön sıradalar… “

COMMENTS

WORDPRESS: 0