ABD Başkanı Trump’tan Huawei kararı

ABD Başkanı Trump’tan Huawei kararı

ABD Başkanı Trump, Japonya'da düzenlenen G-20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile görüştü. Görüşme sonrası açıklayan Trump, Amerikan şirketle

Türkiye’nin bir yılda ödemesi gereken dış borcu 176 milyar dolara ulaştı
Bakan Albayrak ekonominin yeni yol haritasını açıkladı
Bakan Albayrak’tan Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili açıklama
ABD Başkanı Trump, Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile görüştü. Görüşme sonrası açıklayan Trump, Amerikan şirketlerinin Çinli telekom devi Huawei ‘ye donanım satabilmesinin önünü açacağını söyledi.

G-20 Zirvesi’nde Trumpun  Xi Jinping ile yaptığı görüşmede

Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump, Huawei konusunda önemli açıklamalar yaptı. Çin’in lideri Xi Jinping ile yaptığı görüşmeden sonra Huawei ‘nin bir kez daha ABD ürünlerini satın almasına izin vereceğini belirten Trump, ulusal güvenlik problemi oluşturmadığı takdirde ABD merkezli şirketlerin Çinli Huawei’ye tekrar ürün satabileceğini söyledi.

Trump, ‘ulusal güvenlik problemi’ oluşturacak bir durumun ortaya çıkmaması durumunda ABD merkezli şirketin Huawei’ye ekipman satışına devam edebileceğini belirtirken, aylardır süren büyük belirsizlik de böylece sona ermişe benziyor.

Her ne kadar Trump’ın bu açıklamasında Google’a özellikle vurgu yapılmadıysa da Android lisans iptali durumunun ortadan kalkması kuvvetle muhtemel görünüyor.

kaynak : cumhuriyet

COMMENTS

WORDPRESS: 0