Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi seçilen Başkan kimdir ?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi seçilen Başkan kimdir ?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yeni başkanı Neçirvan Barzani oldu. IKBY Parlamentosu, eski başkan Mesud Barzani'nin yeğeni Neçirvan Barza

AB’den Golan Tepeleri kararına tepki
Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten küstah sözler
Bakan Akar :Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasiteyle faaliyete başladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yeni başkanı Neçirvan Barzani oldu. IKBY Parlamentosu, eski başkan Mesud Barzani’nin yeğeni Neçirvan Barzani’yi bu göreve seçti.

Neçirvan Barzani

Neçirvan Barzani kimdir?

Iraklı Kürt siyasetçi Neçirvan Barzani ise 1966 doğumlu. Barzani, Molla Mustafa Barzani’nin torunu, eski IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin ise yeğeni .

Ailesi 1975’te İran’a göçe zorlanan Neçirvan Barzani, 1984’te Tahran Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden mezun oldu.

Neçirvan Barzani, çoğu zaman babası İdris Barzani’ye Orta Doğu ve Avrupa’daki resmi ziyaretlerde eşlik etmişti. Bu ziyaretler onun siyasi kariyerinin başlangıcı oldu.

Neçirvan Barzani

Neçirvan Barzani

Babasını 1987’de kalp krizinden kaybeden Barzani, Kürt siyasetinde daha aktif bir rol oynamaya başladı ve Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) gençlik kollarında çalıştı. 1989’da ve 1993’de KDP Merkez Yürütme Kurulu’na seçildi.

1991’deki Körfez Savaşı’ndan sonra Irak hükümeti ile görüşmelere katılan Barzani, 1996’da Irak Kürdistanı’nda KDP’nin kontrol ettiği bölgede başbakan yardımcılığına atandı.

2006-2009 yılları arasında IKBY Başbakanı olarak görev alan Barzani, 2012’de yeniden başbakan olarak atanmıştı.

Destekçileri Barzani’nin kabinesini, Irak Kürdistanı’nın kalkınmasına sağladığı katkılardan dolayı “Kalkınma Kabinesi” olarak tanımlıyor.

ERBIL, IRAQ – NOVEMBER 27: Prime Minister of the Kurdistan Regional Government (KRG) Nechirvan Barzani speaks following a cabinet meeting in Erbil, Iraq on November 27, 2017.
(Footage by Hamit Arslan/Anadolu Agency/Getty Images)

‘Türkiye’nin bölgede Kürtler ve Kürdistan Bölgesi’nden daha iyi bir dostu yok’

Neçirvan Barzani, Nisan ayı sonunda Irak temasları kapsamında Erbil’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştü.

Barzani görüşme sonrası IKBY’nin Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesini ümit ettiğini söylemişti.

Barzani’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada görüşmelerde ikili ilişkiler, güvenlik ve Kerkük, Türkiye ile ticaret hacminin artırılması ve yeni sınır kapılarının açılması konularının ele alındığı ifade edilmişti.

Neçirvan Barzani, Eylül 2017’deki bir açıklamasında da “Türkiye’nin bölgede Kürtler ve Kürdistan Bölgesi’nden daha iyi bir dostu yok. Hiçbir şeyin bu ilişkimizi bozmasına yol açmasını istemiyoruz” dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0