İstanbul Yeni Havalimanı Rekoru Kırıldı

İstanbul Yeni Havalimanı metro yapım hattında tüm zamanların ilerleme rekoru kırıldı. Kazıya başlayan TBM aracı günlük 49,5 metre ilerleme hızı ile tü

Türk askeri heyeti, Rusya’daki görüşmeleri tamamladı
Katarlı lobicilere ‘gizemli PR firması tarafından 4 milyon dolar ödendi ’
Orta Doğu’da barış ihtimalini tehdit eden su krizi

İstanbul Yeni Havalimanı metro yapım hattında tüm zamanların ilerleme rekoru kırıldı. Kazıya başlayan TBM aracı günlük 49,5 metre ilerleme hızı ile tüm zamanların rekorunu kırarak tarihe geçti.

3 Ekim 2018 Çarşamba 09:42

Gayrettepe – İstanbul Yeni Havalimanı metro hattının yapımı hız kaybetmeden devam ederken dünkü çalışmaların sonunda Türkiye’deki tüm zamanların ilerleme rekorunun kırıldığı ortaya çıktı.

Yolculuk Süresi 25 Dakika Olacak

TBM aracı İhsaniye istasyonundan kazıya başladı ve gün sonunda tam 49,5 5 metre ilerleme ile rekor kırdı. İki hat arasındaki yolculuk süresi de belli oldu. Gayrettepe – İstanbul Yeni Havalimanı hattı tamamlandığında yolculuk süresi 25 dakika olacak.

İstanbul 3. Havalimanı Metro Hattında Tarihi Rekor!

FATİH ALTAYLI’NIN UBER İDDİASINA YALANLAMA GELDİ

  1. Havalimanı hattında metro çalışmaları devam ederken Gazeteci Fatih Altaylı köşe yazısında, Uber’in taksi hizmetleri için 3. Havalimanı ile anlaştığını iddia etmişti. Fatih Altaylı, “UBER, oldukça yüksek bir ücret karşılığında 3’üncü havalimanının ‘taksi hizmetleri’ni alıyor. Bana verilen bilgiye göre, 3’üncü havalimanının geliş terminalinde taksi olmayacak.

Taşıma hizmetini tamamen UBER yapacak” diye yazmıştı. Ancak Altaylı’nın bu iddialarına İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşasını ve 25 yıllığına işletmesini üstlenen İGA’dan yalanlama geldi.

Gençlerin Hayalleri, İstanbul Yeni Havalimanı’nda Göklere Yükseldi

İGA’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘İstanbul Liselerarası Model Uçak Yarışması’nda liseli öğrencilerin tasarladığı model uçaklar, İstanbul Yeni Havalimanı’nın semalarında süzüldü.

Bu yıl Teknofest kapsamında düzenlenen Model Uçak Yarışması Finali’nde birinci olan uçak, ‘Inital Air’ adlı takıma 6 bin TL’lik büyük ödülü getirdi.

İGA’nın, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Teknofest işbirliği ile İstanbul Yeni Havalimanı’nda, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Model Uçak Yarışması’nın finali renkli görüntülere sahne oldu.

Bu yıl “Hayallerine Uç” mottosuyla Türkiye’nin dört bir yanından gencin katıldığı Model Uçak Yarışması’nda finale kalan 36 genç kıyasıya yarıştı. Öğrencilerin 9 grup halinde yer aldıkları Model Uçak Yarışması, Cengaver, Kartal, Hürkuş 2018, Daçka, Libertatum, İstikbal Göklerdedir, Aetos Dios, Initial Air, Hisar CS takımlarının mücadelesine sahne oldu.

Özel Günhan Eğitim Kurumları öğrencilerinden oluşan ‘Inital Air’ adlı takımın tasarladığı uçak, yarışmada belirlenen uçuş görevlerini yerine getirdi ve büyük ödüle layık görülerek 6.000 TL’lik hediye çekinin sahibi oldu.

İTÜ Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilen ve 3 hafta sonu süren eğitimlerde bir model uçağı adım adım nasıl tasarlayacaklarını öğrenen gençler ilk uçaklarını uçurma imkanı yakaladılar. Teknofest kapsamında İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk kez gelen binlerce kişi de yarışma finalini ilgiyle takip etti.

Yarışma jüri üyeleri arasında İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol, Gazeteci Güntay Şimşek, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Bölüm Başkan Yardımcısı Yardımcısı Doç. Hayri Acar, İGA Havalimanı İşletmesi İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Melih Mengü, İGA CTO’su İsmail Hakkı Polat ve İGA Çevre ve Sürdürülebilirlik Direktörü Ülkü Özeren yer aldı.

İGA Çevre ve Sürdürülebilirlik Direktörü Ülkü Özeren; “ İGA olarak üçüncüsünü düzenlediğimiz Model Uçak Yarışması finalinin bu yıl Teknofest kapsamında yapılması finali daha görkemli yaptı. Teknoloji ile dolu bir festivalin son gününde yaklaşık 1 aydır yoğun uğraşlar vererek eğitim alan ve uçaklarını hazırlayan takımlarımız, final yaptı.

Havalimanımızın açılışı öncesi bu denli önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız ve gençlerimizin hayallerine ortak olduğumuz için mutluyuz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin aldıkları eğitim sonrası tasarladıkları uçakları semalarda görünce Türkiye’yi havacılıkta ne denli başarılı yılların beklediğini görebiliyorum.

Gençlerimizin havacılık konusunda ortaya koyduğu azim ve emeğin bir göstergesi olan bu model uçaklar, yine bu gençlerin tasarlayacağı yerli ve milli uçakları göklerde göreceğimiz günlerin yakın olduğunu gösteriyor.

Adımızı dünyaya havalimanımızla olduğu gibi yakın gelecekte havacılık sektöründeki başarılarımız ve gençlerimizin ürettikleri teknolojilerle duyurmalıyız. İstanbul Yeni Havalimanı semalarında süzülen uçakların böylesine parlak beyinlerin eseri olması hepimizi gururlandırmalı” diye konuştu.