Öğrencileri Teşvik Etmek İçin Burs Müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta bin, doktorada bin 500 lir

Mısır sınırı, Filistini terk eden Gazzeliler’e kapatıldı
İsrail Barosu Başkanı, ‘yargıçlık için seks’ skandalında şüpheli olarak adlandırıldı
70. Emmy Ödülleri’nde Kazananlar Kimmişler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta bin, doktorada bin 500 liraya yükseltme kararı aldık” dedi.

Beştepe’de düzenlenen Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreninde konuşan Erdoğan, geleceğin savaşlarının siber olarak gerçekleşeceğini belirterek, “Türkiye dijital dönüşümünü tamamlamak zorundadır” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere de müjde veren Erdoğan, “Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta bin, doktorada bin 500 liraya yükseltme kararı aldık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika burs müjdesi | …


Öğrecilere Burs Müjdesi

Türk yüksek öğrenim sistemi bugün çok ileri bir derecede görülüyor. Artık ülkemizin sınırlarını aşan bir seviyeye geldik. Şu an Almanya’da 3 milyon bizde 8 milyon üniversite öğrencisi var. Tabii arada farklar var bunu da ileride kapatacağız. İlk 500’e ikiden fazla üniversitemizi yerleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Yabancı öğrenci sayısı, ülkemiz hakkındaki olumsuz prop
agandalara rağmen arttı. Unutmayın ki, yabancı öğrenci bizim dışarıdaki elçilerimizdir. Dershane sistemini tamamen kaldırdık. Onun için de Cumartesi ve Pazar günleri öğrencilere destek kursları verdik. Artık bundan sonra geçmişte yaşanan paralel unsurlara asla izin vermeyeceğiz. Fırsat eşitliğini sağlayacağız. Öğrencilerimiz hep burs istiyor. Krediye yaklaşmıyor. Buradan öğrencilerimize müjde veriyorum: Kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta 1000 doktorada 1500 TL’ye yükselttik.


Dijital Dönüşüm Hamlesi

“Türkiye dijital dönüşümünü tamamlamak zorundadır. Geleceğin savaşlarının siber olarak gerçekleşeceğini unutmamalıyız. Verimliliği ve rekabet gücünü yükseltecek projelere destek vereceğiz. Büyük bir teknoloji hamlesi başlatmak istiyoruz. İlk işlerden biri yüksek öğretimde yetenek yönetimi sistemine geçmektir.

Üniversitelerimizin tamamına kariyer merkezleri kurmak istiyoruz. Üniversite öğrencilerine ilk girdikleri yıldan itibaren kariyer planlamasında rehberlik edecek çalışmalar, etkinlikler düzenlenecek. Yabancı dil eğitiminde de merkezi bir sistem oluşturmak istiyoruz. Sınavlar merkezi olarak ÖSYM üzerinden yapılabilir. Belli bir seviyeyi tutturulabilir. Böylece ÖSYM raporlayacak, eksik ve fazlamızı görerek planlama yapacağız.”

Öğrencilere ‘burs müjdesi’ veren Erdoğan yıllık enflasyonu …

Bizim Derdimiz Halkımız

“Hep gördüğümüz bir gerçeği ABD ve Almanya ziyaretinde gördük. Batı’nın medyasında yanlış bilgiler dolaşıyor. Bunları düzeltmek için çalışmamız gerekiyor. Bu devasa ülkeleri başında olanların değil, medyaların yönettiğini gördüm. Ben de dedim ki, medyayı bırakın, halkınız ne düşünüyor bunu söyleyin.

Bizde de bir zamanlar böyleydi. Dördücü kuvvet falan. Yarın bizim medya yazar, varsın yazsın. Bizim derdimiz halkımız ya. Bize halkımız kaç puan veriyor önemli olan bu. Demokrasi gücünü halktan alır. Halk varsa demokrasi var, yoksa yoktur. Medya ile falan demokrasi olmaz. Öyle demokrasi olur ki, medya da güçlüdür.”

Kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta 1000 doktorada 1500 TL’ye yükselttik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katıldı. Başkan Erdoğan burada öğrencilere burs müjdesi verdi. Erdoğan “Kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta 1000 doktorada 1500 TL’ye yükselttik.” dedi.

Öğrencilere ‘burs müjdesi’ veren Erdoğan yıllık enflasyonu biliyor mu?

Üniversite öğrencileri lisans bursu ve kredisi 470 TL’den 500 TL’ye çıkarılırken, birçok basın kuruluşu 30 liralık zammı ‘müjde’ olarak sundu.

Türkiye’de binlerce öğrenci aldığı öğrenim kredisini geri ödeyemeyip davalık olurken, Erdoğan zam açıklamasında bu durumdan ne kadar haberdar olduğunu da şu sözlerle gözler önüne serdi: Fakat bir sıkıntımız var. Nedense öğrencilerimiz hep burs istiyorlar. Krediye pek yaklaşmıyorlar. Niye yaklaşmıyorsun krediye? Kredinin de sana sağladığı ayrı avantajlar var…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada 30 liralık burs ve kredi zammını “müjde” olarak sundu.

“Buradan öğrencilerimize bir de müjde vermek istiyorum, burs ve kredi miktarını; lisansta 500 lira, yüksek lisansta 1000 lira, doktora da 1500 liraya yükseltme kararı aldık” diyen Erdoğan’ın bu açıklaması öğrencilerin tepkisini çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon Eylül’de yüzde 24,52’ye ulaşarak 15 yılın zirvesini gördü. 470 liradan 500 liraya çıkan lisans bursu, yüzde 6,5’in altında artmış oldu. Ancak enflasyonun çok altında kalan bu artış, medya tarafından “müjde” olarak sunuldu.

Erdoğan aynı konuşmasında binlerce öğrencinin üniversite sonrası ödeyemediği ve icralık olduğu kredi borçlarından da habersiz olduğunu ortaya koyarak, “Fakat bir sıkıntımız var. Nedense öğrencilerimiz hep burs istiyorlar. Krediye pek yaklaşmıyorlar. Niye yaklaşmıyorsun krediye? Kredinin de sana sağladığı ayrı avantajlar var. İş bulduktan sonra bunlar faizsiz bir şekilde geri ödenecek olan adeta burstur” ifadelerini kullandı.

Okurken Borçlanmak

2017 yılında Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapılan bir başvuruya verilen yanıta göre, öğrenim kredisi kullanan 1 milyon 156 bin 832 öğrenciden 239 bin 97’sinin borcunu zamanında ödeyemiyor. Bu rakam geçen sürede gittikçe artarken, birçok öğrencinin evine ödenmeyen borçlar nedeniyle icra kağıtları geliyor.