‘Kayyım Diyarbakır Sur’un taşınmazlarını satılığa çıkardı’

‘Kayyım Diyarbakır Sur’un taşınmazlarını satılığa çıkardı’

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 2016 yılındaki 'hendek operasyonları' sırasında büyük kısmı yıkılan Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki taşınmazların, k

81 yaşında Yazar Şule Yüksel Şenler hayatını kaybetti
Eren Ne Dedi?Ülke İyi ki varsın
Okudukça Gelişecek, Başaracağız Çünkü Okumak Her Şeydir

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 2016 yılındaki ‘hendek operasyonları’ sırasında büyük kısmı yıkılan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki taşınmazların, kayyım tarafından satılığa çıkarıldığını söyledi.

Temelli, Muğla’nın Milas ilçesindeydi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Kürt belediyelerine atanan kayyımları hatırlattı, “Kayyım zulümdür, yolsuzluktur, hırsızlıktır. Bakın, giderayak Sur’un taşınmazlarını satılığa çıkarmışlar. Tüm Amed’de pankartlar asmışlar yangından mal kaçırır gibi Sur’un taşınmazlarını satmaya çalışıyorlar. Bir belediyenin taşınmazı o kentin ortak mülküdür. Bunu üç paraya satıp oradan yolsuzluk yapma peşindeler. Tıpkı Van’da, Silopi’de, Batman’da olduğu gibi. Biz söylüyorduk inanmıyorlardı, Sayıştay raporları ortaya koydu. Bütün kayyum belediyeleri yolsuzluğa bulaşmış. Bu da yetmemiş halkın malını yandaşlara peşkeş çekiyorlar. Bu denli yüzsüzler. Yarın o belediyelerin hepsini geri alacağız. O taşınmazları alanlardan da onları geri alacağız” dedi.


“Erdoğan iktidarı beş müteahhit üzerinden bütün ülkeyi betonlaştırdı” diyen Sezai Temelli, şöyle devam etti:

“Sadece bu 5 firma, kamudan 143 milyar liralık ihale almış. Bu kaynak kamunun borçlanmasıyla gerçekleşiyor. Ne kadar lüzumsuz otoyol varsa, ne kadar şehir hastanesi varsa, hatta 3. Havalimanı arkasında bu beşli var. İnsanlara küfreden bir müteahhit devletten en çok payı alıyor. Böyle bir zulüm altında yaşıyoruz.”

HDP Eş Genel Başkanı’nın gündeminde AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım da vardı:

“Binali Yıldırım’ın da kaderi bu, bir yerde uzun süre kalamıyor. Başbakan yaptılar kısa sürede gitti, Meclis Başkanı yaptılar kısa sürede gitti, Belediye Başkan adayı yaptılar oradan da kısa sürede gidecek. Anayasanın 94. maddesini yok sayarak hem belediye başkan adayı olacaksın hem de hala istifa etmeyeceksin. Bu bizi şaşırtmıyor çünkü her türlü hukuk ihlali bunlar için artık olağanlaşmış. Kendi çıkardıkları yasaları bile uygulamayan bir zihniyet Anayasa’yı da çok rahat bir şekilde ihlal edebiliyor.”

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1