Münir Fikret Kızılok Türk Rock Müziği Sanatçısıdır

Münir Fikret Kızılok Türk Rock Müziği Sanatçısıdır

Münir Fikret Kızılok (10 Kasım 1946, İstanbul - 22 Eylül 2001, İstanbul), Türk Rock müziği sanatçısıdır. 1946 yılında İstanbul'da doğdu. 22 Eylül 2001

Endonezya’da Sel Felaketi
Beşir’in Evinde 130 Milyon Dolardan Fazla Nakit Bulundu .
İzmir’deki depremin ardından Denizli’de 6 şiddetinde deprem

Münir Fikret Kızılok (10 Kasım 1946, İstanbul – 22 Eylül 2001, İstanbul), Türk Rock müziği sanatçısıdır. 1946 yılında İstanbul’da doğdu. 22 Eylül 2001’de bir hastanede uzun süredir çektiği kalp hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Hafif Türk müziği için rock tınıları ve deneysel çalışmalarıyla yakın dönemin en önemli sanatçılarından biridir.

Kadıköy’de oturan Fikret Kızılok, 1964’te arkadaşı olan Cahit Oben ile birlikte yeni bir atılım içine girdiler. Yeni bir grup kurarak profesyonel hayata geçmeye karar verdiler. Yanlarına bas gitarist Koray Oktay ve davulcu Erol Ulaştır’ı aldılar; böylece Cahit Oben 4 doğdu.

Kendilerini “daha ziyade Beatles tipi müzik yapan bir grup” olarak tanımlayan Cahit Oben 4, İlham Gencer’in işlettiği Çatı Gece Kulübünde programlar yapmaya başladı, bir yandan da mahalle konserlerini sürdürdü. Bu arada kendi paralarıyla iki 45’lik plak doldurdular. Bunlardan ilkinde iki yabancı şarkıyı yorumladılar:

The Rolling Stones’ın söylediği bir The Beatles şarkısı “I Wanna Be Your Man” ve “36 24 36”. İkinci plaklarında daha “kendilerine” döndüler. Plağın ilk yüzünde Silifke’nin Yoğurdu vardı; diğer yüzü ise bir besteydi: Hereke, aynı zamanda Kızılok’un plak olarak yayınlanan ilk bestesiydi.

Cahit Oben 4, Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasının 1965 ayağına da “Makaram Sarı Bağlar / Halime” plağıyla katıldılar. Grup bu plaklardan sonra Oben, müzik hayatına nişanlısı Füsun Önal ile devam etmek istediği için ayrıldı.

1965’te Kızılok, “Fikret Kızılok ve Üç Veliaht” adı altında ilk plağını yayınladı. Grup gitarda Harun Batıbaygil, basta Gökhan Targay, davulda Koral Tümay’dan oluşuyordu. “Belle Marie / Kız Ayşe” şarkılarından oluşan plağın iki şarkısı da Fikret Kızılok’a aitti.

Fikret Kızılok, bu iki grupla çıkardığı plaklardan sonra Cahit Oben 4 ile çalışmalarını sürdürürken girdiği dişçilik yüksekokulundaki eğitimini sürdürdü. Bir süre sadece okuluyla ilgilendi.

Müzikten kopamayacağını anladığında ilk solo plağını doldurdu. Bu dört şarkıdan oluşan bir EP’ydi. Folk adını verdiği bölümde “Ay Osman” ve “Colours” şarkıları yer almaktaydı. Beat adını verdiği ikinci plakta ise The Beatles’ın All My Loving şarkısının Türkçe aranjmanı olan “Sevgilim” ve “Baby” şarkıları yer aldı.

Bu plak o yıllarda fazla ses getirmedi. Bunun üzerine Kızılok okulunu bitirmeye karar verdi. Yine de zaman zaman arkadaşlarının kurduğu Kaygısızlar’la birlikte çalıştı, Barış Manço’ya eşlik etti. “Ay Osman” şarkısının Barış Manço ve Kaygısızlar olarak yeni bir yorumunda kaydetti. Ancak Barış Manço’nun ilk eşi Marie Claude ile aşk yaşamaya başladığı için ikilinin yolları ayrıldı.

20 Maddede Modern Zamanlar Ozanı Fikret Kızılok | …

Dört şarkılık ilk solo plak

Kızılok 1967-68 döneminde diş hekimliği eğitimine başladığı sıralarda dört şarkıdan oluşan ilk solo plağını doldurdu. Folk adını verdiği bölümde Ay Osman ve Colours şarkıları, Beat adını verdiği kısımda ise The Beatles’ın All My Loving şarkısının Türkçe düzenlemesi Sevgilim ve Baby şarkıları yer aldı.

Veysel’in peşinde uzun, ince yolda

Kızılok’un hayatının dönemeci mahalle arkadaşı gazeteci Arda Uskan ile yollara düşüp şık Veysel ile tanışmasıydı.

1969’da Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım türküsünün bu versiyonu, Kızılok’un gitarından bu yolculuk sayesinde döküldü ve sanatçının ikinci solo 45’liğine vesile oldu.

“Ustam öldü, toprak oldu”

1973’te ustası şık Veysel hayatını kaybedince Kızılok derinden sarsıldı. Cenaze törenine katıldıktan sonra “Ustam öldü, toprak oldu. Ustamın parmaklarına değen bu sazın da toprak olması gerekir” diyerek sazını kırdı.
O yıl müzikten uzak, diş doktorluğuyla geçerken, ileride oğlu Yağmur’un annesi olacak Şeyda Kızılok ile evlendi.

Folk ve rock: Tehlikeli Madde

Tehlikeli Madde ismindeki yeni gurubuyla folk müzik tınılarıyla rock’ın harmanlandığı plaklar yapıp konserler verdi.Ahmed Arif’in şiirlerinden yararlandığı Haberin Var mı, Kör Pencere, Aşkın Olmadığı Yerde ve yine bir şık Veysel türküsü İnsan Mıyım Mahlûk Muyum Ot Muyum? bu dönemin eserleriydi.

Ölümü

Daha önce 1998’de kalp krizi geçiren Kızılok, Bodrum’da 2001 Temmuz’unda tekrar kalp krizi geçirdi. İstanbul’a getirilen Kızılok’un durumu bir süre düzeldi. Onu ölümden kurtaran hemşire için son bir şiir yazdı Kalp pili takılsa da 22 Eylül 2001’de hayatını kaybetti.

Ölümünden sonra daha önce şiirini bestelediği dönemin başbakanı Bülent Ecevit: “Değerli besteci ve yorumcu Fikret Kızılok’un zamansız aramızdan ayrılışından üzüntü duydum. Fikret Kızılok, birbirinden güzel besteleri ve eşsiz yorumculuğu ile her dönem büyük beğeni toplamış ve müzik tarihimizin öncü sanatçılarından olmuştur.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sanatçı dostlarına başsağlığı dilerim.” açıklamasını yaptı. Ortaçgil ise “Ölüm karşısında ne söylenir bilemiyorum. Çok üzgünüm. Bir zamanlar birlikte çalıştığımız iyi bir dostumdu. Hem iş ortağım, hem iyi arkadaşımdı. Son yıllarda kendisiyle fazla görüşme imkânımız olmadı ama onu her zaman, çok zeki ve iyi bir söz yazarı olarak herkes gibi ben de hatırlayacağım.” dedi.

Sanatçı, hayatının son yıllarını geçirdiği Bodrum’da defnedildi.

Ölümünden sonra

Sanatçının ölümünden sonra adı Ankara’da bir parka verildi. Nisan 2002’de Sezen Aksu, MFÖ, Bülent Ortaçgil, Sertab Erener, Grup Gündoğarken, Cahit Berkay gibi sanatçıların katıldığı bir saygı konseri verildi. Denizi çok seven Kızılok 2004’te adına düzenlenen bir yelken yarışıyla da anıldı.

Son şarkısı “Aşk Var Ya”, Demir Demirkan ve Fuat Güner tarafından okundu. 2002’de Dünden Bugüne adlı Fikret Kızılok toplaması yayınlandı. Bu albümde daha önce yayınlanmamış Ama Babacığım ve Kumsalda şarkısının Fransızca orijinal demosu Plage Egoist bulunmaktaydı.

2007’de Bülent Ortaçgil ile Çekirdek yıllarında kaydettikleri çocuk şarkılarından oluşan “Büyükler İçin Çocuk Şarkıları” albümü yayınlandı. Dream TV’de “Bir Sanatçıyı Anlamak” adlı bir belgesel ile anıldı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0