Ronald McDonald’yi İsa’nın İsrail’de şiddetli protestolara yol açtığı şekilde gösteren resim

Ronald McDonald’yi İsa’nın İsrail’de şiddetli protestolara yol açtığı şekilde gösteren resim

Yüzlerce Arap Hristiyan ile polis arasında şiddetli çatışmalar Cuma günü Haifa'da “McJesus” adlı çarmıha gerilmiş bir Ronald McDonald'yı gösteren bir

Ramazan Bayramında Türk Gelenek Ve Görenekleri
Türkiye ve Sırbistan 2 milyar dolarlık ticaret hacmini hedeflemeli: Bakan
Filistin’in cesur kızı Ahed Tamimi

Yüzlerce Arap Hristiyan ile polis arasında şiddetli çatışmalar Cuma günü Haifa’da “McJesus” adlı çarmıha gerilmiş bir Ronald McDonald’yı gösteren bir sanat eseri protestoundan sonra patlak verdi.

Yetkililer, üç polis memurunun başından yaralandıktan sonra tıbbi tedaviye ihtiyaç duyduklarını söyledi – protestocular sanat eserini kaldırmak için Haifa Sanat Müzesi’ne girmesinin engellenmesinden sonra taş fırlatıyorlardı.

“Kutsal Eşya” adlı bir serginin bir parçası olarak aylardır Hayfa’da sergilenen eser, Finli sanatçı Jani Leinon tarafından yaratıldı.

Polis protestocuları temizlemek için göz yaşartıcı gaz ve sersemletici bombalar kullandığı için protesto gösterileri itiraz etti.

Gösteri Perşembe gecesi müzeye bir bomba atıldıktan sonra geldi.

Kültür Bakanı Miri Regev Perşembe günü Hayfa Müzeleri genel direktörüne, sanat eserinin gösteriden çıkarılması çağrısında bulundu. Mektupta, Bayan Regev, “Hristiyan toplumun duygularına yol açan ciddi suçlardan şikayetlerin” eseri nedeniyle alındığını söyledi.

Bayan Regev, “dinlere kutsal olan ve dünyadaki pek çok inancının sanatsal protesto eylemi olarak kabul edilmesi, meşru değildir ve devlet fonları tarafından desteklenen bir kültürel kurumda gösterilemez” dedi.

Müzeye resmi desteğin sergiden zarar görebileceğini söyledi.

Hayfa polisine göre, birkaç gösterici protesto sırasında Hayfa Sanat Müzesi’ne zorla girmeye çalıştı.

Protesto sonrasında Hayfa Müzesi, yönetmen Nissim Tal’in sergiye girişte potansiyel olarak hakaret edici içerik bulunduğuna dair bir uyarı işareti koymayı kabul ettiğini açıkladı.

Müze, yangın söndürme olayını kınadı ve sanatla ilgili tartışmanın şiddete inmemesi gerektiğini savundu.

“Sanatla ilgili bir söylem, ne kadar karmaşık olsa da, şiddetli bölgelere yayılmamalı ve saygı duyulmalı – suçlu durumlarda bile” dedi.

Çalışmanın, “mega-şirketlere“ dini sembollerin alaycı kullanımına atıfta bulunan ”tüketicilikle ilgili bir serginin parçası olduğunu söyledi.

Bay Leinon protestoya, çalışma eleştirilerini Ronald McDonald’nın dini ibadeti andıran bir pop kültürü sembolü haline gelme şeklini açıklayarak cevap verdi.

Bir polis memuruna saldırmak şüphesiyle 32 yaşındaki bir şehir sakini tutuklandı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0