ABD, bölgeyi istikrarsızlaştırmak için Hizbullah gündemiyle ilgili endişelerini yineledi

ABD, bölgeyi istikrarsızlaştırmak için Hizbullah gündemiyle ilgili endişelerini yineledi

ABD'li yetkililer Beyrut'ta, Lübnanlı yetkililerle birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ortadoğu’yu gezmeye devam ettiği Hizbullah’ın yarattı

Arefe
Erdoğan, YPG’nin Suriye’deki Münbiç’le ilgili uyarısını yineledi
Aşk Mı Dolar Mı?

ABD’li yetkililer Beyrut’ta, Lübnanlı yetkililerle birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Ortadoğu’yu gezmeye devam ettiği Hizbullah’ın yarattığı tehditler konusunda görüşmelerde bulunuyor.

ABD’nin ziyareti sırasında ABD’nin siyasi ilişkiler genel sekreteri David Hale, ABD’nin Hizbullah’ın Lübnan’daki ve bölgedeki Hizbullah’ın sınır ötesi tünellerini keşfetmesini içeren istikrarsızlaştırma faaliyetleri konusundaki kaygılarını vurgulayacak.

Lübnan’daki ABD Büyükelçiliği toplantı öncesinde yapılan açıklamaya göre, “1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararına meydan okuyor, Lübnan halkının güvenliğini tehlikeye atıyor ve Lübnan’ın devlet kurumlarının meşruiyetini baltalıyor” tünelleri açıklandı.

Hale’in ziyareti, 13 ve 14 Şubat’ta Polonya’da gerçekleşecek olan küresel zirvenin ardından, Tahran’ın bölgesel etkisine karşı koymak için ”Pompeo’nun iki gün önce yaptığı açıklamaya göre geldi.

Pompeo, Orta Doğu turuna başlamadan önce Twitter’da ABD arkadaşlarına ve ortaklarına “ABD bölgeye, Daesh’i yenmek ve İran’ın istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine karşı koymaya kararlı” olduğunu açıkça belirten bir mesaj göndereceğini açıkladı.

Lübnan, Pompeo’nun sekiz Arap ülkesini kapsayan ve Salı günü sona eren ziyaretine dahil edilmedi.

ABD Büyükelçiliği de yaptığı açıklamada Hale ‘in ikili ve bölgesel meselelerin tamamını tartışmak için üst düzey Lübnanlı yetkililerle görüşeceğini belirtti.

 

Büyükelçilik ayrıca “Beyrut’taki ABD Büyükelçiliğinde siyasi görevli, misyon şefi yardımcısı ve 27 yıl boyunca büyükelçi olarak görev yaptıktan sonra Lübnan ve Lübnan halkıyla bağları kalıcı” olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD Büyükelçiliği, “Lübnan devletine, meşru güvenlik kurumları da dahil olmak üzere ABD’nin güçlü zorluklarla baş etmeye devam ettiği için desteğini yeniden doğrulamak için Lübnan’a geri dönüyor” dedi.

ABD’nin Lübnan Büyükelçisi Elizabeth Richard eşliğinde Beyrut’a vardıktan kısa bir süre sonra Hale, İlerici Sosyalist Parti lideri Walid Jumblatt ile bir araya geldi.

Hale, görüşmelerinin “Lübnan ve bölgedeki genel durumun yanı sıra iki ülkenin orduları arasındaki işbirliği ilişkilerine, özellikle de iki ülke arasındaki işbirliğine odaklandığını” söyleyen Lübnan Silahlı Kuvvetlerinin komutanı Joseph Aoun ile bir araya geldi ABD’nin Lübnan Ordusuna sağladığı askeri yardım. ”

Hale, Lübnan’a yaptığı ziyarette, Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Parlamento Başkanı Nabih Berri, Başbakan adayı Saad Hariri ve ABD’nin Lübnan Büyükelçisi olarak görev yaptığı bir çok siyasi liderle de görüşecek.

Hale’in ziyareti, Lübnan’ın hükümetin oluşumunda meydana gelen sekiz aylık kesintiden dolayı çok hassas bir aşamadan geçtiği bir zamanda geliyor.

Lübnan partileri, Hizbullah militan grubunu, Lübnan’ın bölgesel duruşu ile ilgili nedenlerle bu kesintinin arkasında olmakla suçlad

COMMENTS

WORDPRESS: 0