Türkiye, ABD’yi Trump’ın ekonomik yıkımı konusundaki tweet’in ardından “ortaklığı onurlandırmaya” davet ediyor

Türkiye, ABD’yi Trump’ın ekonomik yıkımı konusundaki tweet’in ardından “ortaklığı onurlandırmaya” davet ediyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ABD’nin Donald Trump’ın “Türkiye’yi Kürt’e çarptığında ekonomi

sri Lanka’da 8 patlama! En az 185 ölü 500’den Fazla Yaralı
Iran ABD’den Tamamen Yerli Uçaklarla Gelişiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ABD’nin Donald Trump’ın “Türkiye’yi Kürt’e çarptığında ekonomik olarak mahvedeceğini” tweetlediğini belirtti.

“Bay @realDonald Trump Suriyeli Kürtleri ABD terörist listesinde bulunan PKK ve Suriye şubesi PYD/YPG ile eşitlemek ölümcül bir hata” sözcü İbrahim Kalin Trump’ın tweetine yanıt olarak Twitter’da yazdı.

Trump’ın Amerikan birliklerini Suriye’den çekme kararı, ABD’nin Kürt müttefiklerini Türkiye’nin saldırılarına karşı savunmasız bıraktı. Ankara, Kürt kuvvetlerini Türkiye’deki isyancılarla uyumlu teröristler olarak görüyor.

Bir tweet’te Trump, Kürt kuvvetlerini “Türkiye’yi kışkırtmamak” konusunda da uyardı.

ABD savunma yetkilileri, ABD ‘nin geri çekilmesinin askeri teçhizat gönderileriyle başladığını belirtti. Ancak önümüzdeki haftalarda, Beyaz Saray’ın IS ağı üzerinde baskı yaratacağını söylediği gibi, yaklaşık 2.000 askerin bir araya gelmesi bekleniyor.

Birlikler gittikten sonra ABD, Obama yönetimi tarafından Daesh olarak da bilinen militanlarla ilgilenmek için tasarlanan açık uçlu bir kampanyada Suriye, Kürt ve Arap savaşçılara üç yıl boyunca örgütlenme, silahlanma, danışmanlık ve hava koruma hizmeti sunacak. , kalıcı bir yenilgi.

Trump, “Geciken uzun süredir devam eden çekişmeye Suriye’den kalan küçük Daesh toprak hilafetini sert ve birçok yönden vurarak başlatmak” dedi. “Eğer reform yaparsa mevcut yakındaki tabandan tekrar saldıracak. Kürtleri vururlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahveder ”dedi.

Trump’ın başlangıçta hızlı olacağını ancak daha sonra yavaşladığını söylediği Suriye’yi terk etme kararı, ABD müttefiklerini şok etti ve Suriye’deki Kürtleri kızdırdı. Ayrıca Savunma Sekreteri Jim Mattis’in istifasını sağladı ve Kongre’de eleştiri aldı. Senatör Rhode Island Demokratı Jack Reed, kararı “Kürt ortaklarımıza ihanet” olarak niteledi

COMMENTS

WORDPRESS: 0